Fayetteville Kennel Club, Inc. Raleigh, NC 2018-08-30
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 689
Best In Show
- Judge: Ms. Linda C. More
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Linda C. More
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Debra Ferguson Jones
- Entry: 2
- Class: Novice Junior
- Name: Makenna L. Fitzgerald
- Breed: Bernese Mountain Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 205
- Breed: Greyhound
- Name: CH GrandCru Cloudy Bay
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Debra Ferguson Jones
- Entry: 2
- Class: Novice Junior
- Name: Presley M. Fitzgerald
- Breed: Bernese Mountain Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 205
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHB Old Bay's Big Bang
Sporting Group
- Judge: Ms. Linda C. More
- Entry: 132
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Evergreen Set Fire To The Rain
- Breed: Brittany
- Name: CH Brigadier's Triumphant Under Fire MH
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Pond Hollow ThirdTime's A Charm RN BN
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHB Xotica N Bib 'N'Tux One Shining Moment
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Celeste M. Gonzalez
- Entry: 95
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Naughty Natalie
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Aariel's Precious Jewel CGCA BN JC CA TKN RN SEN SBN
- Breed: Basenji
- Name: GCH C-Quest Jokuba No Matter What JC CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 98
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh (Meza)
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of The Game
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG CAB's Lagarada Wrap'd N Gold Rib'n XR
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Velo's Paloma Picasso V Vision
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 67
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Sparwyn N Invercrest Thoroughly Miss Tillie
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Jet Aire's Cosmic Discovery
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Helen Winski Stein
- Entry: 119
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Havanese
- Name: GCHS Heavenly's Flying High Rocky
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Wenrick's N' Palaquins They Call Me Mr. Bates
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Foxmore Tough Targa
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Debra Ferguson Jones
- Entry: 74
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Brighton Aris Ascension
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Wasili Tuke Of Ao Qi Le Kennel
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHG Roxom Del Rey
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Kan Sing's Ambrier's Kora La
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 100
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rods Amazing Grace
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Gotham De La Jassette Du Cap Del Mas
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Gryffin Celtic Blessing @ Boondocks
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Solange Everglow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 1
- Breed: Azawakh
- Name: CH Eidi N Amanar Gaera At Starfire
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.