Lorain County Kennel Club, Inc. Oberlin, OH 2018-08-11
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 620
Best In Show
- Judge: Mr. Elizardo Valadez
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Elizardo Valadez
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield N Chebaco Just So You Know
Junior Showmanship
- Judge: Mr. William C. Stebbins
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Katti Maloney
- Breed: Dalmatian
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. William C. Stebbins
- Entry: ---
- Breed: English Setter
- Name: GCH Summer Hill Bella B Magic
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. William C. Stebbins
- Entry: 6
- Class: Open Intermediate
- Name: Elise Patti
- Breed: Borzoi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. William C. Stebbins
- Entry: ---
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Gailwin's Gigolo @ Hollywood N Devine CD BN RAE CA THDN CGCA TKN
Sporting Group
- Judge: Ms. Judy Taylor
- Entry: 150
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield N Chebaco Just So You Know
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Evergreen Set Fire To The Rain
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHB Birch Run N' Sastya's Fire Engine Eleven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Edward W. Hall
- Entry: 64
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Afghan Hound
- Name: Cynergy's Magical Mystery Tour At Bluhill
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Basenji
- Name: GCH Meisterhaus Hot Pants 'N High Heels
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. William C. Stebbins
- Entry: 94
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Adesa's Best In Snow
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Gracelyn's Follow That Dream
- Breed: Great Dane
- Name: CH Elle's Deal With It BCAT
- Breed: Akita
- Name: GCHS Avalon O'Ryan's Fyre Brewed
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Judy Taylor
- Entry: 44
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Hampton Court Broxden What's Sabella S'Pose To Do
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
- Breed: Airedale Terrier
- Name: Darbywood's Keep Your Eyes On Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 67
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: CH Clussexx Paddington Of Flivverway
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHB Hooray Henry V. Tani Kazari
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHS Wexford's Moonlight Finale
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Runway's Lets Dance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 86
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Matisse Razzmatazz
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG By Request Ultra Apple Of My Eye
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Dakota Into The Woods
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Legacy The Big Chill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. William C. Stebbins
- Entry: 115
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH Dragonpatch Amarantine
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCH Deseado Wavelet
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Celebre Just Because
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Lookouttrail's Come Away With Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.