Waterloo Kennel Club, Inc. Waverly, IA 2018-06-23
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 327
Best In Show
- Judge: Mr. Ronald H. Menaker
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Qazara Eternal Reign
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Ronald H Menaker
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHB Gaffle's Coach Of The Year
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Delber L. Thacker
- Entry: 7
- Class: Open Intermediate
- Name: Jade Rosenkoetter
- Breed: Pomeranian
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Delbert L Thacker
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Isabella Pine
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Douglas R. Holloway Jr.
- Entry: 59
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Next Generations No Mercy JH
- Breed: Labrador Retriever
- Name: Rozihills Northern Constellation
- Breed: Golden Retriever
- Name: Techique I'll Have The Final Say BN RN NAJ
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCH Tri-Pod's Raise Your Glass
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Erin Brown
- Entry: 39
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Upper Mountain Defending The Line At Devlynn
- Breed: Ibizan Hound
- Name: CH Kamars First Rule Of Flying SC CA
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHB Pramada's Good As Gold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Ken Murray
- Entry: 74
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHB Gaffle's Coach Of The Year
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Starline's Given It Full Throttle
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB Hauer N Rockingdane's Knight In Shining Armour
- Breed: German Pinscher
- Name: GCH Daveren's You Were Meant For Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs Jan Ritchie Gladstone
- Entry: 32
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Sheep Creek Azule Of Krisma
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Centaurus Bohemia Coko
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHB Otley's Par For The Course
- Breed: Rat Terrier
- Name: Seegmillers Make It Look Easy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Rita Holloway
- Entry: 52
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Alfa Laval Ayron Dog
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Karals Midnight Sun
- Breed: Papillon
- Name: Emerald Garden Easter Candy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Wanda V Spediacci
- Entry: 29
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Qazara Eternal Reign
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Durandel Up Stage For Deagra
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Skyline Summerwind One Giant Leap
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHB Gemm's Irish Toast At Vanbeard Cheers
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Erin Brown
- Entry: 30
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalina's Master Of Illusion
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Fairymoor Love N Emotions CGC
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Taylryder Seriously Worth The Wait At JDI
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHB Wyncrest Clear Creek Once Upon A Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.