Greater DeKalb Kennel Club De Kalb, IL 2015-07-04
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 612
Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon A. Krogh
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon A Krogh
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Wund-R Y Bases Loaded CGCA RN
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Connie H. Clark
- Entry: 9
- Class: Open Junior
- Name: Chloe E Hunt
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Dr. Carlos Roberto Flaquer Rocha
- Entry: 102
- Breed: Pointer
- Name: Indio Frebia Das Colinas De Holambra
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS Country Creek's Legendary Huntsman
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Gangway's Dig This At Sudan's
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Tramore Notorious
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Carlos Roberto Flaquer Rocha
- Entry: 22
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Perfect Companion's Lintas
- Breed: Bloodhound
- Name: Loamy's Lane's Magic For Sherick
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Rosethorn Globe Trottoer MW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Terry W Temple
- Entry: 110
- Breed: Great Dane
- Name: CH MyJon's High Honors V Briarwood
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Karnovanda's Stephen Coldbear
- Breed: Boxer
- Name: GCH Pigeonwoods Starstruck
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: HiStyle's Talladega
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Connie H. Clark
- Entry: 66
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Byr Rose Phoenix Rising
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: CH Bluprints Golden Flash By Cardenas
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Torquay S Ravel
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Kebulak Born To Tease
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Marjorie A Tuff
- Entry: 106
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Cottage Lake's Our Lady Of fatima
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Stringers So Amazing
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Ouachitah One Life To Give
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Carlos Roberto Flaquer Rocha
- Entry: 58
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Wund-R Y Bases Loaded CGCA RN
- Breed: Standard Poodle
- Name: Meridian's I'LL Be Counting Stars
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: CH Anana's Where Legends Are Born
- Breed: French Bulldog
- Name: Dream Waver's Show Me The Money
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Marjorie A Tuff
- Entry: 93
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Lynnlea's Kissed By Fire
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Jereco's Satin Sheets
- Breed: Puli
- Name: CH Prydain Joshua CGC
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Margaux's Va Voom
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Marjorie A. Tuff
- Entry: 1
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.