Flagstaff Kennel Club Flagstaff, AZ 2024-07-27
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1028
Best In Show
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Linda Hurebaus
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Meadowlake Chrome Plated Heart
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Cathy Daugherty
- Entry: 28
- Class: Open Intermediate
- Name: Joseph Kriss
- Breed: Papillon
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Linda Clark
- Entry: ---
- Breed: Papillon
- Name: GCH Disyre Touch Of Gold
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Cathy Daugherty
- Entry: 28
- Class: Novice Intermediate
- Name: Myleah Cooper
- Breed: Papillon
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Linda Clark
- Entry: ---
- Breed: Scottish Terrier
- Name: Hawkhaven Royal Doulton
Sporting Group
- Judge: Mrs. Christine Calcinari
- Entry: 149
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP VJK Myst Heir To The Throne TKN
- Breed: Labrador Retriever
- Name: Union Hill's Fire On The Mountain
- Breed: Vizsla
- Name: GCHS Koppertone's Chick's Dream About Me
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Ramblewood Play It Again
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Cathy Daugherty
- Entry: 203
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHG Winston-Del Rey's C.C. Rider
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: Du Ciel's Legendary Light
- Breed: Whippet
- Name: CH Nordic Sea Von Mullewapp At Starline
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHB Sunlit Elan The Monarch At Sunset
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. William G. Daugherty
- Entry: 159
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Histyle's Laguna Seca
- Breed: Great Dane
- Name: CH Golden Rule & Neet Vantage TKN VHMP
- Breed: Kuvasz
- Name: Eddera Glacier Little Miss Magic
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHB Morganwald's Reach For The Sky V Katon CGA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Christine Calcinari
- Entry: 71
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Meadowlake Chrome Plated Heart
- Breed: Russell Terrier
- Name: Brotherhood Of Jack's Slam Dunk
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Carmel Sky High Stargazer
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Chyscott's The Greatest Showman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Entry: 166
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Kick Em Kenny V. Tani Kazari
- Breed: Papillon
- Name: GCH Disyre Touch Of Gold
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Tokie Time After Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Entry: 132
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Banyan Homewood Fly Me To The Moon
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Players Alitara Magic in the Air
- Breed: Dalmatian
- Name: Zoroastrian's Worldwide Handsome
- Breed: Bulldog
- Name: Cherokee Legend Kyniska Snow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Linda Clark
- Entry: 125
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Scott's Georgia On My Mind
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Northbay Xsell Tryin to B'Serious
- Breed: Border Collie
- Name: GCHS Wedgewood Sierra Eternal Storm Of Beauty
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHS Mariposa de La Brise CGCTKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Christine Calcinari
- Entry: 2
- Breed: Bolognese
- Name: Tumbril Tesla
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.