Central Wyoming Kennel Club, Inc. Casper, WY 2024-07-27
Posted by: Kimberly Rudzik
Total Entry: 777
Best In Show
- Judge: Judy Bendt
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Bugaboo's Give Me Smore'
Reserve Best In Show
- Judge: Judy Bendt
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Foxbriar's National Pinnacle from Itsy Bitsy
Junior Showmanship
- Judge: Dr Jill Warren
- Entry: 41
- Class: Open Intermediate
- Name: Harper Bogle
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: James A. Moses
- Entry: 355
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Stone Ridge Here's Your One Chance
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr Jill Warren
- Entry: 41
- Class: Open Senior
- Name: Isabel Pelto
- Breed: Pug
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: James A. Moses
- Entry: 355
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH Deluxe Warrior Princess
Sporting Group
- Judge: Dr Jill Warren
- Entry: 103
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Trio Hopes Legendary Lawman RE
- Breed: Pointer
- Name: Stocksfell Saros
- Breed: Vizsla
- Name: GCHB Renaissance N Brittania's Changing The Game JH
- Breed: Barbet
- Name: GCH Hickory Tavern Carnivale
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs Paula Nykiel
- Entry: 106
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: CH Vin-Melca Nimrod
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Pupukearidge Vision Of Virtue CGC TKN
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Temmoku Imogen 'S Amore
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Bazinga Copernicus The Stargazer CGC BCAT SC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr James A Moses
- Entry: 160
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Diamond Creeks Web Of Gold At Milagrio RI ATT
- Breed: Boxer
- Name: CH Bella Isabella Ramos
- Breed: Komondor
- Name: CH Windriver Aragorn
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Dragonmyst Winter Stormborn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ken J. Murray
- Entry: 42
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Foxbriar's National Pinnacle from Itsy Bitsy
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Zrules Invictus
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: Bonnybrook's Emerald Destiny of Highview
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCHB Guniibuu Bohemia Coko
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr Cledith M Wakefield
- Entry: 98
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS TNT's Turn On The Lights
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Zealous Winning Smile
- Breed: Pekingese
- Name: Montana Twins Got His Groove on at Saffire
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHB Firebird Farms Monsters Boss
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: James A. Moses
- Entry: 102
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Good Fortune Good & Ready II
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Mazooma Watergate Afterglow
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Dal's Alley Satin Smmt Steal'N The Applause
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Dreamleagacy Nicolay
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr Vandra Huber
- Entry: 137
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Bugaboo's Give Me Smore'
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Blue Heavens Orange Crush
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Blue Elk Simply Irresistible
- Breed: Canaan Dog
- Name: CH Woodland West's Front Runner
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.