Greater Collin Kennel Club, Inc. Dallas, TX 2024-07-06
Posted by: Tara Martin Rowell
Total Entry: 1588
Best In Show
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Foxbriar's National Pinnacle from Itsy Bitsy
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Empire's Peacemaker At Prisonbreak
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Patti Widick Neale
- Entry: 41
- Class: Open Senior
- Name: Skyler Bannert
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Nancy Simmons
- Entry: 594
- Breed: Dogo Argentino
- Name: GCH Ol Glory Del Caritas I Was Born Game
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs Patti Widick Neale
- Entry: 40
- Class: Open Intermediate
- Name: Paige Ryan
- Breed: Basset Hound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Nancy Simmons
- Entry: 594
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Wizard Iz Imperii Jamper
Sporting Group
- Judge: Mr. Kerry Lee
- Entry: 295
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Clussexx Nothing A Cocktail Can't Fix
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Firewater's Killer Bee @ Watermark
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Silhouette Blacklight
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHS Nani Crosswind Prism Grauschatn Romance The Stone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Hal T. Biermann
- Entry: 208
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Elista's Cross My Heart
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS South's Southern Nights TKN ATT
- Breed: English Foxhound
- Name: CH Foxhunt Layla
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Bessdachs Everyone Loves A Winner
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John C. Ramirez
- Entry: 224
- Breed: Newfoundland
- Name: 44 North's I Really Think You're Groovy
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG O'Blako's Guardian Spirit Tazi CGC TKN
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Mirabel Dream Big
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Steadfast's Sweet Land Of Liberty CAA ACT1 ACT1J DS CGC TKI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. William deVilleneuve
- Entry: 182
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Foxbriar's National Pinnacle from Itsy Bitsy
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: Pinnacle Broxden Lickety Split
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Carmel Sky High Stargazer
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Spindletop's Courtesy Of The Red, White And Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jason Hoke
- Entry: 255
- Breed: Papillon
- Name: GCHG Riesa N Passionpaps Locked and Loaded
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: La Bete I'm Perkalicious of Texangels
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH The Lion Lady's Footloose And Fancy Free
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Forestcreek Just Right
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Helene Nietsch
- Entry: 205
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Empire's Peacemaker At Prisonbreak
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Crown Jewel Asia's Pei
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Soleil's Most Brilliant Witch BCAT
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHB Corsair's Midnight In Manhattan @ Kimik
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: 172
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Elite Paramont Crime Spree
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Honeymist Gloriosa
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Scott's Georgia On My Mind
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHG Moonwind Finding Neverland
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Sharon Masnick
- Entry: 6
- Breed: Russian Tsvetnaya Bolonka
- Name: Showboat Bliss Top Shelf Whiskey Macallan @ SFR
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.