Five Valley Kennel Club Missoula, MT 2024-06-02
Posted by: Greg McCarthy
Total Entry: 490
Best In Show
- Judge: Mrs Gloria Kerr
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Rohan Chuckanut Livin For The Weekend At Alloro
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs Gloria Kerr
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Nouvelle Bring It On SW BCAT
Junior Showmanship
- Judge: Jon Cole
- Entry: 17
- Class: Master
- Name: Natalie Van Tassel
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 291
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Jon Cole
- Entry: 17
- Class: Open Junior
- Name: Zoey Smith
- Breed: Parson Russell Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr Brian Meyer
- Entry: 291
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr Brian Meyer
- Entry: 77
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Rohan Chuckanut Livin For The Weekend At Alloro
- Breed: Vizsla
- Name: GCHB Kopperstone's Chicks Dream ABout Me
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCH Collina D'Oro Fine Sight To See CGC TKN
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Ravencreek Dont Tug On Supermans Cape
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs Cindy Meyer
- Entry: 68
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Nouvelle Bring It On SW BCAT
- Breed: Ibizan Hound
- Name: Orion's Kalispell On You
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Kimani's Borne Genesis JC
- Breed: American Foxhound
- Name: CH Kiarry's Show Me The Way
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 114
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Allegiance How To Get Away With Murder At Lawless
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Connquest Best Of Both Worlds
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHS Peace River's All You Knead Is Love
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Pilgrim N Icon's Keep Your Eye on the Pie CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Jon Cole
- Entry: 28
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCH Twylite Comes a Walkin
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: CH Renica's Good Omens
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: CH MMW Lady of Shadows BCAT
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Lil'itch Special Addition
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. John Wade
- Entry: 64
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG Touche & Infinistars The Puppet Master
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: Chatsworth He's A Sweet Talking Guy
- Breed: Papillon
- Name: GCHB Akai's Calico Jack
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Thai Silk Let Him Be A Superstar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. John Wade
- Entry: 65
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHB Spotlite's Dappled Shining Light
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHP Dv9K9's Talvi Lahja
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Diggin's This One Goes to Eleven
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Aria's Bringing Sexy Back To Dideb
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs Cindy Meyer
- Entry: 73
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: CH Cloudpointe Grand Theft Auto At Eviggronne RN TKN
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Baywind Supreme Lucky Twist CGC
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Markos Break-N-The Law
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH Chula Vida's En Vie Alanya (Alli) SWN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.