Apple Valley Kennel Club Victorville, CA 2024-04-28
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 633
Best In Show
- Judge: Mr. Gregory A. Anderson
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHB Zrules Invictus
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Gregory A. Anderson
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH M & M Stellar Hot Mess Express
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Honey Anne Glendinning
- Entry: 8
- Class: Open Junior
- Name: Brynn McGuire
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Janet L Fink
- Entry: ---
- Breed: Akita
- Name: GCH Crownroyal-Ninjitsu Iron Sharpens Iron
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Honey Anne Glendinning
- Entry: 8
- Class: Master
- Name: Lillian Petermann
- Breed: Russell Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Janet L Fink
- Entry: ---
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: Tonka I'll Have What She's Having
Sporting Group
- Judge: Mrs. Honey Anne Glendinning
- Entry: 69
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Conamara Walkin' After Midnight
- Breed: Pointer
- Name: GCHB Creekysyde's Harley Quinn
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH VJK Myst Heir To The Throne TKN
- Breed: Brittany
- Name: River's Crossing Adventures Of Madeline
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 67
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH M & M Stellar Hot Mess Express
- Breed: Bloodhound
- Name: CH Quiet Creek's Hot Toddy
- Breed: Basenji
- Name: GCH Jasiri-Sukari Cap-Tin Obvious
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Courage's Judge Gideon Of Spotted Ridge JC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Honey Anne Glendinning
- Entry: 121
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Terraglos Happy Days
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHB Majestic Bella Fantasia For KGB
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Marshalsea The Son Also Raises
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Woodnote Am See You Later Alligator
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 57
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHB Zrules Invictus
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: Tonka I'll Have What She's Having
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHB Lindi's Eye On It
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: CH Bear Mountain Orion Silent Storm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Fred C. Bassett
- Entry: 53
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Mayfield Call to Glory
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Empee's Let's Go Crazy
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Belliver Feel the Connection at Toxboy
- Breed: Pekingese
- Name: GCHG Aslan Vindicated Victory
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Janice L. McClary
- Entry: 101
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHB Spotlight No Filter Needed At Amethyst
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Kountrytyme American Gangster
- Breed: French Bulldog
- Name: Fabelhaft Robobull Catasha
- Breed: Shiba Inu
- Name: CH Jogoso's Kiss For Luck
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Janet Fink
- Entry: 85
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Aratone Neverland
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Valley Park Serendipity At Bald Ridge
- Breed: Briard
- Name: CH Mon Amies Pants On Fire
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHS Wyndstar Sweet Side
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.