Whidbey Island Kennel Club Inc Monroe, WA 2023-11-19
Posted by: Greg McCarthy
Total Entry: 1324
Best In Show
- Judge: Denise Dean
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHG Kris Kountry Three Card Monte V Northstar
Reserve Best In Show
- Judge: Denise Dean
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: GCHB Giotto Del Vignazzi
Junior Showmanship
- Judge: Ms Sylvie McGee
- Entry: 56
- Class: Master
- Name: Gabriella Gebhard
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Laura Reeves
- Entry: 799
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Serenity's The Devil Made Me Do It
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms Sylvie McGee
- Entry: 56
- Class: Open Intermediate
- Name: Vanessa Barrett
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Laura Reeves
- Entry: 799
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: Dugualla Spirit's Wreck It Ralph BCAT
Sporting Group
- Judge: Mr. Grant Townsend
- Entry: 294
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Mi Jean's Everybody's Favorite
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Pursuit's Trek to the Triple Crown JH CGC
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHG Juniper's Daylight Special TKN
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Grant Townsend
- Entry: 179
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: GCHB Giotto Del Vignazzi
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: CH Hollyrood Hocus Pocus Newman
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHB Quiet Creek Tru-Luv Conquers All
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Nouvelle Bring It On SW BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dawn Gabig
- Entry: 252
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHG Kris Kountry Three Card Monte V Northstar
- Breed: Tibetan Mastiff
- Name: GCH Rocky Mountain's Epic Adventure
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHB Woodnote Am Made See You Down The Nile, Crocodile
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Starlaine Standing Ovation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs Julie Felten
- Entry: 109
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Meadowlake Hit The Ground Running
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Darwyn's Trail Blazer
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Lotus' Mic Drop
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG White Diamonds Dungeness Little Dipper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms Marcie S Dobkin
- Entry: 148
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG Touche & Infinistars The Puppet Master
- Breed: Pug
- Name: GCHS Flash of Joy Seattle TKN
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Jaros Feazi Miso Pho Hot At Divine TKN
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Thai Silk Let Him Be A Superstar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Marcie S Dobkin
- Entry: 146
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCH Sunrise's Moon Rider
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Spotlite & Dblshot's Premier Edition CGC TKN
- Breed: Schipperke
- Name: GCHB TelstarsN Ebony Sand's Starlord
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Serenity's The Devil Made Me Do It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Grant Townsend
- Entry: 188
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Cardiadh Tea Party at Coventry
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHS Nordicsol Don't Stop Me Now
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHG Blackfyre Never ending Wyld Ryde ATT CGCA
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCH Bo-Co-Pa's Rescued by the Kachimushi at Hanafubuki
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.