Mispillion Kennel Club, Inc. Salisbury, MD 2023-11-12
Posted by: Amanda Ciaravino
Total Entry: 755
Best In Show
- Judge: Ms Kathleen Ferris
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Fleet St Rogue Down Easter
Reserve Best In Show
- Judge: Ms Kathleen Ferris
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHG Surrey Sage
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Michael Faulkner
- Entry: ---
- Class: Open Intermediate
- Name: Hadrian Towell
- Breed: Toy Manchester Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs April Clyde
- Entry: ---
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Seabrook Something To Talk About
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Michael Faulker
- Entry: ---
- Class: Open Junior
- Name: Japheth Towell
- Breed: Chinese Shar-Pei
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. April Clyde
- Entry: ---
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHS Broadcreek's I Am The Tornado TT BCAT CA
Sporting Group
- Judge: Cindy Lane
- Entry: 159
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Majestic Sweet Apple Friends In Low Places
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Tahari N Clearcreek Spirit In The Night
- Breed: Barbet
- Name: GCH Anam Chara Nuview Atticus Finch
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHB Legacy Let It Be
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Rodney Herner
- Entry: 60
- Breed: American Foxhound
- Name: GCHS Kiarry's Gotta Have Faith
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH CJ's Home Court Advantage on Five Mile River
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Alegna's What It Is Now MW
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: Tahari N Kimani's Blue Star At Sahibu
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 114
- Breed: Kuvasz
- Name: GCHG Emek Hayarden Cudar
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Watersong Pouch Cove Resolute
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHP Greenway's Timeless Legend V Oleka CGC TKN
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB Rivergroves Miss Congeniality
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Charles Olvis
- Entry: 92
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Fleet St Rogue Down Easter
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHP Goodspice Efbe Money Stache
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Almond Shape Jack Back To Basic
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHG M & M Lamz Liv'er Let Die TKN RATN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 71
- Breed: Pug
- Name: GCHP Riversong's Rockin' At The Ritz
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Fields Edge Dancing Queen
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHG Notorious Bombay Sapphire And Tonic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Charles Olvis
- Entry: 57
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHG Surrey Sage
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Belle Creek's Born To Love Again
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Planett's Pop Star
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Delamer Summer Sand Elle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Michael Faulker
- Entry: 105
- Breed: Pumi
- Name: GCHB Csunyatelephi Hetyke
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Stonewood's Living Proof Of Fenwick
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHS Revelation Adiva Aviva Of Samara
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHS Trademark's Fantasy Of Magens Bay FDC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Todd Clyde
- Entry: ---
- Breed: Japanese Akitainu
- Name: Seiunme Go Tamashi Kensha
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.