Timberland Valley Dog Fanciers Association Chehalis, WA 2023-09-16
Posted by: Greg McCarthy
Total Entry: 901
Best In Show
- Judge: Mrs Christie Martinez
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs Christie Martinez
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Zamaradi's Aerial Repeater JC
Junior Showmanship
- Judge: Dr Eric Liebes
- Entry: 19
- Class: Master
- Name: Lillie Vogel
- Breed: Rottweiler
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr Eric Liebes
- Entry: 540
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHS Windbourne Absolut BCAT CGC TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr Eric Liebes
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Lorelei Binnendyk-Payne
- Breed: Labrador Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr Eric Liebes
- Entry: 540
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Cardiadh Tea Party at Coventry
Sporting Group
- Judge: Dr Eric Liebes
- Entry: 134
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHB Jackpot's Don't Rain On My Parade
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Stagedoor Fast & Furious
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Flatcharm Mr Motivator
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHG Juniper's Daylight Special TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs Patricia Trotter
- Entry: 85
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Zamaradi's Aerial Repeater JC
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Rey's Summerlane Night Wind At Regius
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHS Kocar's Under Pressure
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Nouvelle Bring It On SW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs Patricia Trotter
- Entry: 166
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Starlaine Standing Ovation
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHB Spartas The Flying Durchamn
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Pilgrim N Icon's Keep Your Eye on the Pie CGC
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Summers' Anastasia Treasured Godiva
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr Joe Walton
- Entry: 76
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Lotus' Mic Drop
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHS Shasta N Ride M Cowboy
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHB Kwic Uptown Green with Envy
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Tregoad's Once Upon A Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Lynda Saranchuk
- Entry: 189
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHG Dan-Star-Kom Cheerful Russian Lord
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Wishing Well Bobcat Pix A Peck Of Pickled Peppers
- Breed: Maltese
- Name: GCH Diamond Ohlala
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Mel Saranchuk
- Entry: 117
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Emerald City's Midnight Hour
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Tramac Absolutely Positively
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Cedarhills-Shamrock Heard It Through The Grapevine
- Breed: Boston Terrier
- Name: Mtnview And Dorkay's Labor of Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr Brian Meyer
- Entry: 134
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: CH Cloudpointe Grand Theft Auto At Eviggronne RN TKN
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Cariadh Tea Party At Coventry CGC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Sublime's Fan the Fire of Limelite
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHS Nordicsol Don't Stop Me Now
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.