If you do not wish to receive this email, unsubscribe here. To ensure you continue to receive, add [email protected] to your address book.
Please click here to view in a browser.
Share:    Facebook    Twitter    |    Forward This Email to a Friend
AKC Weekly Winners Gallery
 
See All the Dogs in this Issue, from Events through May 12, 2013
   
   
   
   
Father's Day Special! 15% Off Breed Specific Gifts with Code DAD13. The AKC Online Store Sponsored by Cherrybrook
dogad01pix
dogad01txt

Magnum Wins Breed-Record-Breaking Third Best in Show.
Our Appreciation to Judges Gary Andersen and Robert Caswell.

Call Name: Magnum     Breed: Canaan Dog
Owned by: Pamela Rosman & Richard Vulliet, DVM
Bred by: Donna Dodson - AKC Breeder of Merit

Award: Best in Show & Herding Group First
Judges: Mr. Gary L. Andersen (BIS) &
Mr. Robert J. Caswell (G1)
Show: Apple Valley Kennel Club
Date: May 12, 2013

Sire: Ch. Lahat Me Shaar Hagai
Dam: Ch. Jealou Hum'nbird Whoopedoo
Handled by: Bruce and Tara Schultz

dogad02pix
dogad02txt

Multiple Best in Show & Group First Winner
American/Canadian/Luxembourg/Netherlands Champion

Call Name: Seeker     Breed: Siberian Husky
Owned by: Kiki Courtelis & Kim Ramey-Leblanc
Bred by: Kim Ramey-Leblanc

Award: Best in Show
Judge: Mrs. Stephanie S. Hedgepath
Show: Myrtle Beach Kennel Club
Date: April 27, 2013
Sire: Ch. Coventry's Peace Negotiator
Dam: Ch. Davik's Snowmist Ice Fox
Handled by: Frank J. Murphy, AKC Registered Handler

seekerthesiberian.com
Seeker on YouTube
Seeker on Google Plus
Seeker on Twitter
infocusbymiguel.com
Seeker on Facebook
See Seeker in Action!
Click Here to see Video

Click here to watch

dogad03pix
dogad03txt

Multiple Best in Specialty Show Winner & Group Winner

Call Name: Mary Jane     Breed: Lhasa Apso
Owned by: Susan S. Giles & Cindy Sehnert & Ellen Longiro
Bred by: Susan S. Giles & Cindy Sehnert & Ellen Longiro

Award: Non-Sporting Group First
Judge: Mrs. Anitra Cuneo
Show: Trenton Kennel Club
Date: May 7, 2013

Sire: Ch. Ta Sen Victory Peyote
Dam: Ch. Kinderland Ta Sen I Believe I Can Fly
Handled by: Susan S. Giles

dogad04pix
dogad04txt

Call Name: Dory     Breed: Golden Retriever
Owned by: Toyomi Tsumura

Award: Sporting Group First
Judge: Mr. Gary L. Andersen
Show: Apple Valley Kennel Club
Date: May 11, 2013

Sire: Ch. Hytree N' Honor's Mayday Malone
Dam: Jap. Ch. Honor's Walker Hidden In My Heart
Handled by: Bruce and Tara Schultz

Hit VIDEO to see this dog in action!
dogad05pix
dogad05txt

The Essence of the Maltese

Call Name: KENO     Breed: Maltese
Owned by: L. Sarah Lawrence & Judy E. McQuiston
Bred by: Pat Keen-Fernandes & Judy E. McQuiston

Award: Back-to-Back Reserve Bests in Show
Judges: Mr. Robin L. Stansell &
Mrs. Monica Canestrini
Show: South County Kennel Club (1 & 2)
Dates: April 27-28, 2013

Sire: Ch. White Field Here Comes Trouble
Dam: Richelieu American Beauty
Handled by: L. Sarah Lawrence
ethanandcompany.com

dogad06pix
dogad06txt

Our sincere appreciation to Judges Mr. Stephen Hubbell,
Mrs. Gloria Geringer, Mrs. Christina Hubbell, and Dr. Robert Indeglia for these honors.

Call Name: Phelps     Breed: German Wirehaired Pointer
Owned by: Betty Stroh & Hilltop Farm & Norma and Pete Paduch
Bred by: Claire & Kelly Wisch & Helen George-Witt & James Witt

Awards: Best in Show & Two Sporting Group Firsts & Sporting Group Second
Judges: Mr. Stephen J. Hubbell (BIS) &
Mrs. Gloria Geringer (G1) &
Mrs. Christina Hubbell (G2) &
Dr. Robert A Indeglia (G1)
Show: Palouse Hills Dog Fanciers (1 & 2) & Lewis-Clark KC
Dates: April 19-22, 2013

Sire: BIS BISS Ch. RIB's Mac The Knight MH
Dam: BISS Ch. Mountain View's Next Strike
Handled by: Exclusively by Robert Perry

dogad07pix
dogad07txt

Best in Specialty Show Winner
Multiple Group Winner

Call Name: Suki     Breed: Kerry Blue Terrier
Owned by: John and Kathleen Garahan
Bred by: Harold Quigg

Award: Terrier Group First
Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
Show: Okaloosa Kennel Club
Date: February 28, 2013

Sire: IrisBlu Boomerang
Dam: Montealtos Rainy Day Woman at KopyKats
Handled by: Klayton A. Harris

*System/Date: CC All Breed System, 3/13

dogad08pix
dogad08txt

The Thrill of the CHASE.
Our Thanks to Judge Elaine Lessig for this Honor.

Call Name: Chase     Breed: Cavalier King Charles Spaniel
Owned by: John and Barbara Ioia, Carol Rose & Darlene Petralia
Bred by: Peggy Wallace, Burbrook Cavaliers (CAN)

Award: Toy Group Third
Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
Show: Progressive Dog Club of Wayne County
Date: April 28, 2013

Sire: Rossbonny Ruff N Ready
Dam: Burbrook Tequila Sunrise
Handled by: Lovingly shown by Karen and Sam Mammano

Publicize Your Top Dog
dogad09pix
dogad09txt

#3 Kerry Blue Terrier*

Call Name: Lexi     Breed: Kerry Blue Terrier
Owned by: Harold Quigg & Anita Norman
Bred by: J. Averis

Awards: Best in Show & Back-to-Back-to-Back Terrier Group Firsts
Judges: Mr. Roger R. Hartinger (BIS, CAN) &
Mrs. Anne Katona (G1) &
Mr. Richard Lopaschuk (G1) &
Mrs. Gloria Geringer (G1)
Shows: Renaissance Dog Association (CAN) & Palouse Hills Dog Fanciers & Lewis-Clark KC
Date: April 13 & 19 - 21, 2013

Sire: Torum's Tunde Bayou
Dam: Sharp N Shocking of Irisblu
Handled by: Deena Simon

*System/Date: CC All Breed System, 3/13

dogad10pix
dogad10txt

American Bloodhound Club Eastern Specialty Best of Breed Winner
Group Winning and Multiple Group Placing Bloodhound

Call Name: Jacqueline     Breed: Bloodhound
Owned by: Claudia Kaminski
Bred by: Claudia Kaminski - AKC Breeder of Merit & David and Barbara Konikson

Award: Best of Breed
Judge: Dr. James W. Edwards
Show: Delaware County Kennel Club
Date: March 16, 2013

Sire: Ch. The Magpie's Hot Pastrami
Dam: Ch. The Magpie's Western Jailbird
Handled by: Courtney Norris

dogad11pix
dogad11txt

Thank you to Judges Jeff Bazell, Beth Sweigart, Peter Green,
Robert Ennis, Judith Franklin, Alfred Ferruggiaron, and John Wade.

Call Name: Sharpie     Breed: Brussels Griffon
Owned by: Felicia M. Cashin & Mary L. Gale & Kathy A. Fleener
Bred by: Kathy A. Fleener

Award: Three Specialty Bests of Breed & Two Supported Bests of Breed & Two Toy Group Fourths & Toy Group Second & Toy Group First
Judges: Ms. Elizabeth "Beth" Sweigart (BOB) & Mr. Peter Green (BOB) &
Mr. Robert D. Ennis (G4) &
Mr. Jeff Bazell (BOB & G4) &
Mr. Alfred Ferruggiaro (BOB & G1) &
Mr. John Wade (BOB & G2)
Shows: Liberty Brussels Griffon Club (1 & 2) & Bucks County KC & ABGA Roving Specialty & Trenton KC (1 & 2) & Camellia Capital KC with ABCA Supported Entry & Santa Cruz KC with ABCA Supported Entry
Dates: May 3-12, 2013

Sire: Ch. Homestead Archibald of Paragons
Dam: Ch. Paragons Is In It To Win It
Handled by: Jenny Wornall Rangel

dogad12pix
dogad12txt

A Top 5 American Staffordshire Terrier.*
Our thanks to Judges Joe Walton and Judith Daniels.

Call Name: Rider     Breed: American Staffordshire Terrier
Owned by: Giselle Simonds & Adrian Ghione
Bred by: Benny and Michelle Blackowl Chavez

Award: Back-to-Back Terrier Group Firsts
Judges: Mr. Joe C. Walton &
Mrs. Judith V. Daniels
Show: Gavilan Kennel Club (1 & 2)
Date: May 4-5, 2013

Sire: GCh. Malone Chavez Keepin' The Peace
Dam: Chavez Little Deja
Handled by: Adrian Ghione and Trina Taylor
Assisted by: Camille Bakker
minibull.info

*System/Date: CC All Breed System, 3/13

Publicize Your Top Dog
dogad13pix
dogad13txt

Group Winner & Multiple Group Placements
Our thanks to Judge Richard Miller for this honor.

Call Name: Piper     Breed: Smooth Fox Terrier
Owned by: Lisa and Eric Leady
Bred by: Lisa and Eric Leady

Award: Terrier Group First
Judge: Mr. Richard V. Miller
Show: Scott County Kennel Club
Date: May 11, 2013

Sire: GCh. Nileefox Dirty Idea
Dam: Ch. Foxtrot The Cat Woman
Handled by: Lisa and Eric Leady

dogad14pix
dogad14txt

Back-to-Back Reserve Bests in Show.
A Combination of Grace and Power.

Call Name: Dig     Breed: Irish Wolfhound
Owned by: Kim & Ashley Schaffter
Bred by: Kim & Ashley Schaffter

Award: Back-to-Back Reserve Bests in Show & Back-to-Back Hound Group Firsts
Judges: Ms. Debra Thornton (RBIS) &
Mr. Richard William Powell (RBIS) &
Mr. Sidney L. Marx (G1) &
Mr. Douglas A. Johnson (G1)
Show: Bloomington Indiana KC & Terre Haute KC
Dates: April 19-20, 2013

Sire: GCh. Ansa Mo Merlin D'Eirinn
Dam: Ch. Dundrum's Camptown Lady Ansa
Handled by: Ashley Schaffter

dogad15pix
dogad15txt

Benny won Best of Breed from the Veterans Class, Earning a 5 Point Major. 1 of Only 7 Who Made the Cut in the Group Ring.

Call Name: Benny     Breed: Golden Retriever
Owned by: Sandra Nordstrom & Maura Phelan
Bred by: Maura Phelan & Linda Willard & David Kinghorn

Award: Best of Breed
Judge: Ms. Pamela Bruce
Show: Trenton Kennel Club
Date: May 6, 2013

Sire: Ch. Happy Hour Malagold Dust Storm
Dam: Happy Hour's Squawk Box
Handled by: Katie Shepard

Click here to visit akcwinners.com
Around the Ring
0515_AroundRing
Dog People
0515_DogPeopleRing
Weekly Closing Dates
0515_WeeklyClosingDates
Weekly Closing Dates
0508_WeeklyBreedColumn
AKC Breeder of Merit

For more information about the AKC Breeder of Merit program visit akc.org/breederofmerit.

Photo Credits

InFocusByMiguel (P) *Main Photo Only
GCh. Snowmist's Quidditch Seeker
infocusbymiguel.com

Ethan & Co. (D)
Rummer Run's Black Magic
GCh. Richelieu's Here Comes Trouble AGAIN
315-762-3585
[email protected]
ethanandcompany.com

Fast Ads For Less (D)
Fast Photos For Less (P)

Multiple BISS GCh. Ta Sen Westgate On A High

Christina Freitag (Candid Photo & Design)
GCh. Irisblu Mirage
502-639-6219
[email protected]
christinafreitag.com

Steve Simon (Candid Photo)
Dog Show Photos Randy Roberts (US) and Janine Starink (CAN)
Elements of Design by: Celeste Solano

Eng./Irish/Am./Can. Ch. Saredon Shock Waves Of Irisblu

Betsy Dallas
Bronze GCh. The Magpie's Sophisticated Lady
betsydallasphoto.com

Around the Ring
Submit "Around the Ring" photos for next week's issue of AKC Weekly Winners Gallery to [email protected].

Honor your champion.
For information on listing your dog in the Weekly Winners Gallerysm download this form,
or contact us at [email protected] or 212-696-8259. | Privacy Statement
Like the American Kennel Club on
Follow AKC Dog Lovers on
Subscribe to the American Kennel Club on YouTube Icon
© 2013 American Kennel Club
8051 Arco Corporate Drive, Suite 100 Raleigh, NC 27617-3390

By subscribing to, accessing and/or viewing the Weekly Winners Gallery, you acknowledge and agree that you may only display the content of the Weekly Winners Gallery for your own personal use (i.e., noncommercial use) and that you will not copy, reproduce, modify, create derivative works of, sell, lease or distribute the Weekly Winners Gallery, in whole or in part, without the express written permission of AKC.