Photos from Events through November 27, 2011
Save 10% at Dog.com
#2 Terrier* - Top 20 Among All Breeds* - #1 WFT** - 15 BIS
2011 National Best in Specialty Show Winner - GWTA of SoCa BISS, 06/25
Call Name: 
Eira
Breed: 
Wire Fox Terrier
Owned by: 
Torie Steele & Mary Ann Roma
Bred by: 
Torie Steele
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mrs. Karen C. Wilson
Show: 
Kennel Club of Philadelphia
Date: 
November 19, 2011
Sire: 
Ch. Galsul Excellence
Dam: 
Ch. Ironhill's Jitterbug
*System/Date: 
CC System, 10/11
**System/Date: 
CC Breed & All Breed System, 10/11
Handled by: 
Gabriel & Ivonne Rangel
 
 
divider
A TOP RANKED, MULTIPLE BEST IN SHOW HAVANESE
Breeder-Owner Handled
Call Name: 
Roché
Breed: 
Havanese
Owned by: 
Dr. Stephen Lucas & Patricia Lucas & David Scheiris & Darlene Scheiris
Bred by: 
Jane Chavez & David Scheiris & Darlene Scheiris-
AKC Breeders of Merit
Sire: 
Ch. Sunberry That's Carnival (Rio)
Dam: 
Ch. That's Right Out of the Box (Boo)
Handled by: 
David & Darlene Scheiris
 
 
divider
The Number 8 Dog All Breed* - Number 1 Pharaoh Hound**
2011 PHCA National Specialty Winner - 49 US BIS - Top Winning Dog in History of Breed
Call Name: 
Qing
Breed: 
Pharaoh Hound
Owned by: 
Jennifer Mosing & Jenny Hall
Bred by: 
Hanna Ukura & Kari Ukura
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mrs. Michele L. Billings
Show: 
Council Bluffs Kennel Club
Date: 
November 19, 2011
Sire: 
Sw Ch. Antefa's Pharaoh
Dam: 
Sw/Fin Ch. Siphra's Sentimental Lady
*System/Date: 
CC System, 10/11
**System/Date: 
CC All Breed System, 10/11
Handled by: 
 
 
divider
The Top-Winning Black Shih Tzu Bitch in Breed History
Multiple Specialty & All Breed Best in Show Winner
Call Name: 
Tyra
Breed: 
Shih Tzu
Owned by: 
L. Sarah Lawrence
Bred by: 
Carolyn Michaels & Donna M. Gerl
Award: 
Toy Group First
Judge: 
Ms. Betty Regina Leininger
Show: 
Golden Valley Kennel Club
Date: 
November 25, 2011
Sire: 
Ch. Pekings After Midnight
Dam: 
Ch. Bings Peking Heaven Sent WenShu
*System/Date: 
DN All Breed System
Handled by: 
L. Sarah Lawrence
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Multiple Best in Show - Best in Specialty Show Winner
The Number One Lakeland Terrier*
Call Name: 
Spot
Breed: 
Lakeland Terrier
Owned by: 
Anthony J. Barker & Susan Fraser & Maria M. Sacco
Bred by: 
Norman Kenney & Lynda Kenney & Susan Fraser & Maria M. Sacco
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. Ronald H. Menaker
Show: 
Springfield Kennel Club
Date: 
November 27, 2011
Sire: 
Ch. Northcote's No Doubt
Dam: 
Ch. Larkspur Acadia October Sky
*System/Date: 
CC All Breed System, 10/11
Handled by: 
RC Carusi & Shari Boyd-Carusi
Assisted by: Catherine Pikul
 
 
divider
3 Weekends, 4 Group Placements for America's #1 Field Spaniel
in Breed and All Breed*!
Call Name: 
Arthur
Breed: 
Field Spaniel
Owned by: 
Grace Elliott & Karen Balinski & Tobin Mitchell
Bred by: 
Karen Balinski-
AKC Breeder of Merit
Award: 
Sporting Group First (pictured) & Three Sporting Group Fourths
Judges: 
Mrs. Sue-Ellyn Rempel (G1) & Mrs. Nancy Liebes (G4) & Mr. Charles L. Olvis (G4) & Ms. Sharon Lyons (G4)
Show: 
Greater Muskegon KC & Kalamazoo KC & Lima KC & Agathon KC
Date: 
November 11-26, 2011
Sire: 
Ch. Breezy Hollow Brigadoon SH
Dam: 
Ch. Catera's Simply Irresistible VCD2 RE TDX SH NFP, HOF WDX
*System/Date: 
AKC Reporting System, Breed & All Breed Standings for events processed through 11/12/11
Handled by: 
Kassandra Hamaker, AKC Reg. Handler
 
 
divider
#2 Scottish Terrier* - A Top-Twenty Terrier**
Multiple Best in Show - Multiple Best in Specialty Show
Call Name: 
Betsy
Breed: 
Scottish Terrier
Owned by: 
Vandra Huber
Bred by: 
Vandra Huber & Michael Krolewski
Award: 
Terrier Group First
Judge: 
Mr. Jon R. Cole
Show: 
Caribe Kennel Club
Date: 
October 29, 2011
Sire: 
Ch. Land Rose JP All Right
Dam: 
Ch. McVan's Fire Starter
*System/Date: 
CC Breed & All Breed System, 10/11
**System/Date: 
CC System, 10/11
Handled by: 
Rebecca Cross
 
 
divider
The Number One Welsh Terrier*
Multiple Group Winner - Multiple Best in Specialty Winner
Call Name: 
Tommy
Breed: 
Welsh Terrier
Owned by: 
M. Steuer & Keith Bailey & Sharon Abmeyer
Bred by: 
Keith Bailey & Sharon Abmeyer
Sire: 
Merlin Embrujo De Brujas
Dam: 
Ch. Shaireab's Goodbye Girl
*System/Date: 
CC & DN Breed System, 10/11
Handled by: 
Tracy Szaras
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Thank you Mr William deVilleneuve for this group placement at Donner Trail and judges William Bergum & Betsy Dale for BOBs at Golden Valley KC (11/26) & Stockton KC (11/28).
Call Name: 
Mayhem
Breed: 
Miniature Bull Terrier
Owned by: 
Giselle Simonds & Tina and Johan Watson
Bred by: 
Giselle Simonds
Award: 
Terrier Group Fourth
Judge: 
Mr. William deVilleneuve
Show: 
Donner Trail Kennel Club
Date: 
October 8, 2011
Sire: 
Ch. Envision Registan Havok
Dam: 
Ch. Bonsai Blind Faith
Handled by: 
Adrian Ghione
 
divider
Number One Scottish Terrier All Systems
Thank you Mrs. Busse for this wonderful win!
Call Name: 
Phoebe
Breed: 
Scottish Terrier
Owned by: 
John Eggert & Daphne Eggert
Bred by: 
Carol Annan - Lomondview Scottish Terriers, Killearn, Scotland
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mrs. Maralyn K. Busse
Show: 
Talbot Kennel Club
Date: 
November 9, 2011
Sire: 
Raglan Royal Connection with Brio
Dam: 
UK Ch. Lomondview Clementine
Handled by: 
Ernesto Lara
 
 
divider
Select Dog/Award of Merit -- American Brittany National Specialty
Thank you Judge Gloria Kerr
Call Name: 
Cam
Breed: 
Brittany
Owned by: 
Chris Robinson & Leslie Robinson & Katherine Sullivan
Bred by: 
Herbert Harrison & Donna Harrison & Louise Brown-
AKC Breeder of Merit
Award: 
Select Dog & Award of Merit
Judge: 
Ms. Gloria Kerr
Show: 
American Brittany Club National Specialty
Date: 
November 27, 2011
Sire: 
Ch. Dualan Marsport Supercharger
Dam: 
Ch. Zax Chilcote Dixieland Big Oak
Handled by: 
David and Jennifer Harper
 
 
divider
Call Name: 
Chet
Breed: 
Harrier
Owned by: 
Joe Sanchez
Bred by: 
Susan Stacy Lowder-
AKC Breeder of Merit
& Ken Nell & Miriam Nell
Award: 
Hound Group First
Judge: 
Mrs. Frances H. (Marci) Forrester
Show: 
Sierra Vista Kennel Club
Date: 
November 20, 2011
Sire: 
Ch. Downhome Family Tradition
Dam: 
Tallyho Joyful
Handled by: 
Susie & Jorge Olivera
 
 
Click Here to Promote Your Dog
Featured Upcoming Events
Superintendents ListTrial Secretaries ListRHP Member List
 
February 9-12, 2012
 
 
Show Name: Indy Winter Classic
Closing Date: January 25, 2012
Show Date: February 9-12, 2012
City/State: Indianapolis, IN
 
   
divider
AKC Breeder of Merit
For more information about the AKC Breeder of Merit program visit akc.org/breederofmerit.
divider
Photography/Design Credits
GCh. Steele Your Heart
GCh. Northgate's As You Like It
Ch. Larkspur Acadia Save Me A Spot
GCh. McVan's BeBop Baby
InFocusByMiguel (P)
*Main Photo Only
GCh. Pekings Midnight Vision at WenShu
Ethan&Co. (D)
315-762-3585
GCh. Bayleigh Shaireab's Pinball Wizard
Gay Glazbrook (D)
GCh. DownHome HiTech Innovator
Melody L. Falcone (D)
402-234-2826
Names containing a (P) after them denote photographers and those with a (D) after them denote designers.
Save 10% at Dog.com
Click here for Breed of Merit
For information on listing your dog in the Weekly Winners Gallerysm download this form,
or contact us at [email protected] or 212-696-8259. | Privacy Statement
Like the American Kennel Club on
Follow AKC Dog Lovers on
Subscribe to the American Kennel Club on YouTube Icon
© 2011 American Kennel Club
8051 Arco Corporate Drive, Suite 100 Raleigh, NC 27617-3390

By subscribing to, accessing and/or viewing the Weekly Winners Gallery, you acknowledge and agree that you may only display the content of the Weekly Winners Gallery for your own personal use (i.e., noncommercial use) and that you will not copy, reproduce, modify, create derivative works of, sell, lease or distribute the Weekly Winners Gallery, in whole or in part, without the express written permission of AKC.