Weekly Winners Gallery
Photos from Events through October 23, 2011
See all dogs in this issue Chanel Elvis Tyra dog
Dazzle dog Tanner dog Breeze
Geri Digger Tommy Jerry Lee Duke
Timmy Cam DJ your dog here your dog here
Doggyloot: One impawsibly huge coupon a day. Get the deal!
Chanel
63 Bests in Show
Our sincere appreciation to the Judges.
Call Name: 
Chanel
Breed: 
Whippet
Owned by: 
Carey Lawrence & Lori Lawrence
Bred by: 
Lori Lawrence & Carey Lawrence & Dianne Bowen
- AKC Breeders of Merit
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. James R. White (BIS) & Mr. Roger R. Hartinger (G1)
Show: 
Lexington Kennel Club
Date: 
September 3, 2011
Sire: 
Ch. Sunbeam Rembrandt of Endeavor ROM
Dam: 
Ch. Starline's Dream Date ROM
*System/Date: 
All Systems
Handled by: 
Lori Wilson
 
StarlineWhippets(dot)com
StarlineArabians(dot)com
 
divider
Elvis
19 BIS – NUMBER 4 HERDING DOG* – NUMBER 1 OES*
First OES to earn Gold Level Grand Champion
Call Name: 
Elvis
Breed: 
Old English Sheepdog
Owned by: 
Kay Richardson & Jere Marder
Bred by: 
Jere Marder & Gail Radke – Lambluv.com
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. Elliott B. Weiss
Show: 
Sandemac Kennel Club
Date: 
October 22, 2011
Sire: 
Ch. Gambolon Lambluv Tumbelweed
Dam: 
Ch. Lambluv's The Devine Miss M
*System/Date: 
CC Breed & All Breed System, 9/11
Handled by: 
Jere Marder
 
 
divider
Tyra
The Top Winning Black Shih Tzu Bitch in Breed History
Multiple Specialty & All Breed Best in Show Winner
Call Name: 
Tyra
Breed: 
Shi Tzu
Owned by: 
L. Sarah Lawrence
Bred by: 
Carolyn Michaels & Donna M. Gerl
Sire: 
Ch. Pekings After Midnight
Dam: 
Ch. Bings Peking Heaven Sent WenShu
Handled by: 
L. Sarah Lawrence
 
 
divider
Scarlett
America's Number One Working Dog – Number Three Dog Among All Breeds*
Number One Boxer** – 84 Bests in Show
Call Name: 
Scarlett
Breed: 
Boxer
Owned by: 
Debbie McCarrol, Medgan Boxers & Mrs. Jack Bilhardt, Wood's End & Sergio Tenenbaum
Bred by: 
Tina Porter & Lee Stanton
Award: 
Best in Regional Specialty
Judge: 
Mrs. Sandy Orr
Show: 
American Boxer Club Regional Specialty
Date: 
October 14, 2011
Sire: 
Ch. Brookwood's Place of Dreams
Dam: 
Can Ch. Winfall's I've Got Style
*System/Date: 
CC System, 9/11
**System/Date: 
CC All Breed System, 9/11
Handled by: 
Diego & Eve Garcia
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Dazzle
Judge Betty Stites awards Group 1 on the way to Best in Show
Call Name: 
Dazzle
Breed: 
English Setter
Owned by: 
Donald Jensen & Georjean Jensen (Pamir, Reg.) & Erik Strickland & Jennifer Strickland
Bred by: 
Jim Jannard & Paula Dempsey
- AKC Breeder of Merit
Award: 
Sporting Group First
Judge: 
Mrs. Betty Stites
Show: 
Greeley Kennel Club
Date: 
August 21, 2011
Sire: 
Ch. Oakley's Cigar
Dam: 
Ch. Oakley's Fate
Handled by: 
Bruce Schultz
 
 
 
divider
#1 Lhasa Apso* – #11 Non-Sporting Dog**
Multiple American BIS & BISS Winner
Call Name: 
James
Breed: 
Lhasa Apso
Owned by: 
Susan S. Giles & Mary D. Vaden
Bred by: 
Susan S. Giles
Award: 
Best in Specialty Show
Judges: 
Ms. Betty Regina Leininger
Show: 
American Lhasa Apso Club
Date: 
October 14, 2011
Sire: 
Am Ch. Ta Sen Victory Peyote
Dam: 
Ch. Ta Sen Ms. Money Penny
*System/Date: 
CC Breed & All Breed System, 9/11
**System/Date: 
CC System, 9/11
Handled by: 
Susan S. Giles
 
 
divider
Tanner
Number 7 Dog All Breed*
Number 2 Working Dog*
Call Name: 
Tanner
Breed: 
Kuvasz
Owned by: 
Mercedes Vila & Lynn Brady & Connie Townsend & Claudia Muir
Bred by: 
Connie Townsend & Lynn Brady, Bea Page & Clay Page
- AKC Breeders of Merit
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mrs. Jean Fournier
Show: 
Hutchinson Kennel Club
Date: 
October 2, 2011
Sire: 
Ch. Szumeria's Irish by Nature
Dam: 
Ch. Szumeria's One For The Money CD RE NAP
Handled by: 
Diana Wilson
 
 
divider
Call Name: 
Timmy
Breed: 
Cavalier King Charles Spaniel
Owned by: 
John and Barbara Ioia & Carol and Kate Rose and Darlene Petralia
Bred by: 
Kate Rose & Darlene Petralia & Carol Rose and Dr. John Ioia -
AKC Breeder of Merit
Award: 
Toy Group Second & Toy Group Third
Judge: 
Mrs. Judy Webb (G2) & Mr. Thomas Nesbitt (G3)
Show: 
Albany Kennel Club ( 1 & 2)
Date: 
October 21-22, 2011
Sire: 
Ch. Sanickro Magic Star
Dam: 
Ch. Karlee's Into The Mystic
Handled by: 
Karen Mammano
 
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Breeze
A Top 10 Standard Schnauzer:
Number 8 Breed & Number 8 All Breed*
Call Name: 
Breeze
Breed: 
Standard Schnauzer
Owned by: 
Kathlene Crist
Bred by: 
Debra S. Kusch & Bernice M. Kusch
Award: 
Working Group First
Judge: 
Richard F. Greathouse, M.D.
Show: 
Heart of the Plains Kennel Club
Date: 
September 25, 2011
Sire: 
Cedar Hills Paint Your Wagon
Dam: 
Oregonized Image of Glory
*System/Date: 
CC Breed & All Breed Systems, 9/11
 
 
Handled by: 
Brenda Combs
Assisted by: Tommy Katzenstein
 
 
divider
Geri
Multiple Group Winning - Top Five Vizsla*
Call Name: 
Geri
Breed: 
Vizsla
Owned by: 
Katherine Stookey & Susan Potocik
Bred by: 
Susan Potocik & Katherine Stookey
Award: 
Sporting Group Fourth
Judge: 
Mr. Michael Lanctot
Show: 
Ramapo Kennel Club
Date: 
October 17, 2011
Sire: 
DC AFC Arsla And Auburn's Sunny Boy MH
Dam: 
Ch. Cinnabar's Annie Only
*System/Date:
CC All Breed System, 9/11
 
 
Handled by: 
Adam Bernardin
 
 
divider
Digger
Another Best in Show for the #1 American Water Spaniel*
Call Name: 
Digger
Breed: 
American Water Spaniel
Owned by: 
Linda and Jon Hattrem & Mr. and Mrs. John Rose & Pamela Boyer
Bred by: 
Linda and Jon Hattrem & Pamela Boyer
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. Richard Beauchamp
Show: 
Cornhusker Kenel Club of Lincoln, Nebraska
Date: 
October 21, 2011
Sire: 
Ch. Waterway-Game Creek Okie-Dokie
Dam: 
Ch. Waterway-Game CRK Mare-z Dotes JH
*System/Date: 
All Systems
Handled by: 
Linda Hattrem, Breeder-Owner-Handler
 
 
divider
Tommy
The Number One Welsh Terrier*
Multiple Group Winner - Best in Specialty Winner
Call Name: 
Tommy
Breed: 
Welsh Terrier
Owned by: 
M. Steuer & Keith Bailey & Sharon Abmeyer
Bred by: 
Keith Bailey & Sharon Abmeyer
Award: 
Terrier Group First
Judge: 
Mr. James G. Reynolds
Show: 
Moore County Kenel Club
Date: 
September 17, 2011
Sire: 
Ch. Shaireab's Star Maker
Dam: 
Ch. Shaireab's Bayleigh So Fine
*System/Date: 
CC Breed System, 9/11
 
 
Handled by: 
Tracy Szaras
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Jerry Lee
ANOTHER Best in Specialty!
In retirement until July, but already #10 Golden all breed for 2011.*
Call Name: 
Jerry Lee
Breed: 
Golden Retriever
Owned by: 
Richard A. Caldwell & Patti B. Caldwell
Bred by: 
Richard Caldwell
Award: 
Best in Specialty Show
Judge: 
Dr. Gareth Morgan-Jones
Show: 
Austin Golden Retriever Club Concurrent Specialty
Date: 
October 21, 2011
Sire: 
Ch. Seeshaw Dylan's Evening Blaze SH
Dam: 
MBISS GCh. Glengowan's Sugar and Spice OD
*System/Date: 
DN All Breed System, 9/11
 
 
Handled by: 
Christopher Keith
 
 
 
divider
Duke
21 Bests of Breed and 4 Group Placements - May through September.
AKC Ch. At 16 months, GCh. at 21 months of age.
Call Name: 
Duke
Breed: 
Labrador Retriever
Owned by: 
Mel Corley & June Corley
Bred by: 
J. Charlton
Award: 
Grand Champion
Judge: 
Mrs. Elaine E. Mathis
Show: 
Sugarbush Kennel Club
Date: 
August 26, 2011
Sire: 
UK Show Ch. Rocheby Statesman
Dam: 
UK Show Ch. Foxrush Ovaltine
*System/Date: 
AKC Reporting System All Breed Standings, for events processed through 10/11/11
Handled by: 
Cheri Schmitz
 
 
divider
DJ
Group First and Multiple Group Winner!
FLASH: BOB at Del Valle KC!
Call Name: 
DJ
Breed: 
Cavalier King Charles Spaniel
Owned by: 
Jo Anne Mittelman & K. Subramanian
Bred by: 
Linda Geller
Award: 
Toy Group First
Judges: 
Mr. Joe Gregory
Show: 
Bonanza Kennel Club
Date: 
October 1, 2011
Sire: 
Multiple BISS and Group Winning GCh. Magical Touch at Judyland
Dam: 
Pinecrest Paisley Martini
Handled by: 
Bill and Taffe McFadden
 
 
divider
Cam
Visiting the Peach Tree State!
Call Name: 
Cam
Breed: 
Brittany
Owned by: 
Chris Robinson & Leslie Robinson & Katherine Sullivan
Bred by: 
Herbert Harrison & Donna Harrison & Louise Brown
- AKC Breeder of Merit
Award: 
Best in Specialty Show
Judge: 
Mary Ellen Macke
Show: 
Georgia Brittany Club
Date: 
October 20, 2011
Sire: 
Ch. Dualan Marsport Supercharger
Dam: 
Ch. Zax Chilcote Dixieland Big Oak
Handled by: 
David and Jennifer Harper
 
 
divider
Click Here to Promote Your Dog
AKC Breeder of Merit
For more information about the AKC Breeder of Merit program visit akc.org/breederofmerit.
divider
Photography/Design Credits
GCh. Lambluv's Gambolon Blue Thunder
GCh. Ta Sen Bond James Bond
GCh. Steele Your Heart
InFocusByMiguel (P)
*Main Photo Only
GCh. Szumeria's Wildwood Silver Six Pence
Derek Glas Photography + Graphics (D)
GCh. Pekings Midnight Vision at WenShu
Ethan&Co. (D)
315-762-3585
GCh. Bayleigh Shaireab's Pinball Wizard
Gay Glazbrook
 
Names containing a (P) after them denote photographers and those with a (D) after them denote designers.
divider
Motel 6: America's original pet friendly motel chain. Get your 10% AKC discount by using CP#542764 when making reservations.
Click here for Breed of Merit
For information on listing your dog in the Weekly Winners Gallerysm download this form,
or contact us at [email protected] or 212-696-8259. | Privacy Statement
Like the American Kennel Club on
Follow AKC Dog Lovers on
Subscribe to the American Kennel Club on YouTube Icon
© 2011 American Kennel Club
8051 Arco Corporate Drive, Suite 100 Raleigh, NC 27617-3390

By subscribing to, accessing and/or viewing the AKC Weekly Winners Gallery, you acknowledge and agree that you may only display the content of the AKC Weekly Winners Gallery for your own personal use (i.e., noncommercial use) and that you will not copy, reproduce, modify, create derivative works of, sell, lease or distribute the AKC Weekly Winners Gallery, in whole or in part, without the express written permission of AKC.