Photos from Events through October 16, 2011
Click Here to see Your Dog in this spot
#1 WFT* - 2011 National Best in Specialty Show Winner
2011 WKC BOB - GWTA of SoCa BISS, 6/25
Call Name: 
Eira
Breed: 
Wire Fox Terrier
Owned by: 
Torie Steele & Mary Ann Roma
Bred by: 
Torie Steele & Mary Ann Roma
Award: 
Terrier Group Second
Judge: 
Mr. Keith L. Lovell
Show: 
Montgomery County Kennel Club
Date: 
October 9, 2011
Sire: 
Ch. Galsul Excellence
Dam: 
Ch. Ironhill's Jitterbug
*System/Date: 
CC Breed & All Breed System, 9/11
Handled by: 
Gabriel & Ivonne Rangel
 
 
divider
Number 6 Dog All Breed* - Number 2 Working Dog**
Call Name: 
Tanner
Breed: 
Kuvasz
Owned by: 
Mercedes Vila & Lynn Brady & Connie Townsend & Claudia Muir
Bred by: 
Connie Townsend &
AKC Breeders of Merit:
Lynn Brady, Bea Page & Clay Page
Award: 
Best in Show
Judge: 
Ms. Charlotte Clem McGowan
Show: 
Wichita Kennel Club
Date: 
October 1, 2011
Sire: 
Ch. Szumeria's Irish By Nature
Dam: 
Ch. Szumeria's One For The Money CD RE NAP
*System/Date: 
CC System, 9/11
**System/Date: 
All Systems
Handled by: 
Diana Wilson
 
 
divider
America's Number 1 Hound* - The Number 6 Dog All Breed* - Number 1 PH**
PHCA National Specialty Winner - 47 US BIS - Top Winning Dog in History of Breed
Call Name: 
Qing
Breed: 
Pharaoh Hound
Owned by: 
Jennifer Mosing & Jenny Hall
Bred by: 
Hanna Ukura & Kari Ukura
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. Jim C. Briley
Show: 
Northwest Arkansas Kennel Club
Date: 
October 8, 2011
Sire: 
Sw Ch. Antefa's Pharaoh
Dam: 
Sw/Fin Ch. Siphra's Sentimental Lady
*System/Date: 
DN System, 8/11
**System/Date: 
DN All Breed System, 8/11
Handled by: 
 
 
divider
The Top Winning Black Shih Tzu Bitch in Breed History
Multiple Specialty & All Breed Best in Show Winner
Call Name: 
Tyra
Breed: 
Shih Tzu
Owned by: 
L. Sarah Lawrence
Bred by: 
Carolyn Michaels & Donna M. Gerl
Sire: 
Ch. Pekings After Midnight
Dam: 
Ch. Bings Peking Heaven Sent WenShu
Handled by: 
L. Sarah Lawrence
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Multiple Group Winner
Call Name: 
Tiger
Breed: 
Cairn Terrier
Owned by: 
Victor Malzoni Jr.
Bred by: 
Victor Malzoni Jr.
Award: 
Terrier Group Third
Judge: 
Mrs. Michele L. Billings
Show: 
Blennerhassett Kennel Club
Date: 
May 22, 2011
Sire: 
Ch. Highland Spend-A-Penny of Woflpit
Dam: 
Edith Piaf From Astoria Bay
Handled by: 
Santiago Pinto, Sanherpinc Kennels; [email protected]
 
 
divider
Call Name: 
Timmy
Breed: 
Cavalier King Charles Spaniel
Owned by: 
John and Barbara Ioia & Carol and Kate Rose & Darlene Petralia
Bred by: 
Carol and Kate Rose & Darlene Petralia & Dr. John Ioia-
AKC Breeders of Merit
Award: 
Toy Group First
Judges: 
Mrs. Paula Hartinger (G1) & Mr. Roger Hartinger (BOB)
Show: 
Ft. Steuben Kennel Club
Date: 
October 8, 2011
Sire: 
Ch. Sanickro Magic Star
Dam: 
Ch. Karlee's Into The Mystic
Handled by: 
Karen Mammano
 
 
divider
2010 PBGV Club of America National Specialty Show Winner
Best in Show Winner
Call Name: 
Bjorn
Breed: 
Petit Basset Griffon Vendeen
Owned by: 
Dawne Deeley & Gavin and Sara Robertson & Martin and Wendy Doherty
Bred by: 
Gavin Robertson & P. Sparks
Award: 
Hound Group First
Judge: 
Ms. Linda C. More
Show: 
Hatboro Dog Club
Date: 
October 7, 2011
Sire: 
Vilauddens Ask
Dam: 
Afterglow Penelope Pitstop
Handled by: 
Doug Belter
 
 
divider
Dropping into the Sunflower State!
Cam Takes a Group Third.
Call Name: 
Cam
Breed: 
Brittany
Owned by: 
Chris Robinson & Leslie Robinson & Katherine Sullivan
Bred by: 
Herbert Harrison & Donna Harrison & Louise Brown-
AKC Breeder of Merit
Award: 
Sporting Group Third
Judge: 
Mr. Charles L. Olvis
Show: 
Lawrence Jayhawk Kennel Club
Date: 
October 16, 2011
Sire: 
Ch. Dualan Marsport Supercharger
Dam: 
Ch. Zax Chilcote Dixieland Big Oak
Handled by: 
David and Jennifer Harper
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
THE NUMBER 1 SIBERIAN HUSKY BITCH*
Multiple Group Winner & Multiple Best in Specialty Show Winner
Call Name: 
Winnie
Breed: 
Siberian Husky
Owned by: 
Frank Wright & Diane Wright & Glenavon Marcy & Paula Marcy
Bred by: 
Glenavon Marcy & Paula Marcy - Huskavarna
Award: 
Working Group First & Working Group Third
Judges: 
Dr. Gerard C. Penta (G1) & Mr. Allen E. Bennett (G3)
Show: 
Champlain Valley Kennel Club & Palisades Kennel Club
Date: 
October 9 & 14, 2011
Sire: 
BISS Am/Can Ch. Highlander's Go For Broke SDX
Dam: 
Am/Can Ch. Huskavarna's Careless Whisper
*System/Date: 
CC Breed System, 9/11
**System/Date: 
AKC Grand Champion System, for events processed through 10/7/11
Handled by: 
Tim Terella
 
divider
Multiple BIS for America's Number 1 Border Collie**
Thank you to our BIS judges: Kimberly Meredith-Cavanna & Judy Webb
Call Name: 
Heiress
Breed: 
Border Collie
Owned by: 
Dionne (Debbie) Butt & Dave Einck & Amada Giles & Jane Cooney-Waterhouse & Darnell and Linda Martens
Bred by: 
Dionne (Debbie) Butt-
2010 AKC Breeder of the Year Recipient & AKC Breeder of Merit
Award: 
Two Bests in Show
Judge: 
Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna & Mrs. Judy Webb
Show: 
Burlington Kennel Club & Lawrence Jayhawk Kennel Club
Date: 
August 6 & October 15, 2011
Sire: 
GCh. Borderfame Signature
Dam: 
Ch. Sportingfield Cute As A Button
*2011 World Dog Show, Paris, France
**System/Date: 
CC Breed System, 9/11
Handled by: 
Debbie Butt
 
 
divider
Multiple Group Winning - Top Five Vizsla*
Call Name: 
Geri
Breed: 
Vizsla
Owned by: 
Katherine Stookey & Susan Potocik
Bred by: 
Susan Potocik & Katherine Stookey
Award: 
Sporting Group Third
Judge: 
Mrs. Loraine Boutwell
Show: 
Onondoga Kennel Association
Date: 
October 1, 2011
Sire: 
DC AFC Arsla And Auburn's Sunny Boy MH
Dam: 
Ch. Cinnabar's Annie Only
*System/Date: 
CC All Breed System, 9/11
Handled by: 
Adam Bernardin
 
 
divider
2011 National Specialty Best in Show Winner and Number Two BRT All Breed
America's #1 Black Russian Terrier in Breed and Grand Championship Points*
Call Name: 
Zil
Breed: 
Black Russian Terrier
Owned by: 
Donna Patterson
Bred by: 
Wayne Wolcek & Pat Wolcek
Award: 
Two Working Group Firsts
Judges: 
Mr. George E. Marquis & Mr. Ralph M. Lemcke
Show: 
Three Rivers Kennel Club
Date: 
September 18 & 23, 2011
Sire: 
Ch. Malahovsky Non Stop
Dam: 
Ch. Anjuska Taras Sarja RE AJP OAP CGC
*System/Date: 
CC Breed System, 9/11
*System/Date: 
AKC Grand Champion System, for events processed through 10/07/11
Handled by: 
David Harper
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
#1 Alaskan Malamute in Grand Champion Standings*
#1 Bitch - #3 in Breed Standings - #7 in All Breed **
Call Name: 
Ruby
Breed: 
Alaskan Malamute
Owned by: 
Ann Mayberry-Welch DVM - IXA Alaskan Malamutes, 707-446-3506
Bred by: 
C. Uraynar & R. Roffey & Ann Mayberry-Welch
Award: 
Best of Breed
Judge: 
Dr. Michael J. Woods
Show: 
Greenville Kennel Club
Date: 
July 29, 2011
Sire: 
Ch. Taolan Traces of the Cat
Dam: 
Ch. North Face Don't Tread On Me
*System/Date: 
AKC Grand Champion System for events processed through 10/7/11
**System/Date: 
CC Systems, 09/11
Handled by: 
Susan Wise, Wismar - [email protected]; 404-235-2207
 
 
divider
Superbly Handled by Clifford Steele
Call Name: 
Mika
Breed: 
Tibetan Terrier
Owned by: 
Susan Carr & Gary Carr & Robert Hennings
Bred by: 
Susan Carr & Gary Carr-
AKC Breeders of Merit
Award: 
Non-Sporting Group First
Judge: 
Mr. Jospeh E. Gregory
Show: 
Wachusett Kennel Club
Date: 
August 20, 2011
Sire: 
Ch. Excalibur's Sitcks N Stones
Dam: 
Ch. Salishan's I'm No Angel
*System/Date: 
CC Breed System, 9/11
Handled by: 
Clifford Steele
 
 
Click Here to Promote Your Dog
AKC Breeder of Merit
For more information about the AKC Breeder of Merit program visit akc.org/breederofmerit.
divider
Photography/Design Credits
GCh. Quiet Creek's Kiss and Tell
GCh. Northgate's As You Like It
GCh. Lambluv's Gambolon Blue Thunder
GCh. Steele Your Heart
InFocusByMiguel (P)
*Main Photo Only
GCh. Szumeria's Wildwood Silver Six Pence
Derek Glas Photography + Graphics (D)
GCh. Pekings Midnight Vision at WenShu
Ethan&Co. (D)
315-762-3585
GCh. Huskavarna's Destined To Win
Showtime Designs (D)
GCh. Cinnabar's Sasco Finale
Christina Freitag (P & D)
502-639-6219
Names containing a (P) after them denote photographers and those with a (D) after them denote designers.
sponsor large spot
Click here for Breed of Merit
For information on listing your dog in the Weekly Winners Gallerysm download this form,
or contact us at [email protected] or 212-696-8259. | Privacy Statement
Like the American Kennel Club on
Follow AKC Dog Lovers on
Subscribe to the American Kennel Club on YouTube Icon
© 2011 American Kennel Club
8051 Arco Corporate Drive, Suite 100 Raleigh, NC 27617-3390

By subscribing to, accessing and/or viewing the AKC Weekly Winners Gallery, you acknowledge and agree that you may only display the content of the AKC Weekly Winners Gallery for your own personal use (i.e., noncommercial use) and that you will not copy, reproduce, modify, create derivative works of, sell, lease or distribute the AKC Weekly Winners Gallery, in whole or in part, without the express written permission of AKC.