Photos from Events through September 25, 2011
AKC Gazette August 2011
60 Bests in Show
Top 10 Dog All Breed* - #1 Hound** - #1 Whippet*
Call Name: 
Chanel
Breed: 
Whippet
Owned by: 
Carey Lawrence & Lori Lawrence
Bred by: 
Lori and Carey Lawrence & Dianne Bowen-
AKC Breeders of Merit
Award: 
Best In Show #59 and #60
Judges: 
Mr. James R. White (BIS) & Mr. Roger R. Hartinger (G1) & Mrs. Wendy G. Willhauck (BIS) & Mr. Brett Hamilton (G1)
Show: 
Lexington Kennel Club & Redwood Empire Kennel Club
Date: 
September 3 & 11, 2011
Sire: 
Ch. Sunbeam Rembrandt of Endeavor ROM
Dam: 
Ch. Starline's Dream Date ROM
*System/Date: 
All Systems
**System/Date: 
AKC Reporting System for events processed through 9/14/11
Handled by: 
Lori Wilson
 
StarlineWhippets(dot)com
StarlineArabians(dot)com
 
divider
America's Number One Bloodhound* - Number Five Hound**
Call Name: 
Kiss
Breed: 
Bloodhound
Owned by: 
Susan LaCroix Hamil & Heather Whitcomb
Bred by: 
Susan LaCroix Hamil & Heather Whitcomb
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mrs. Marsha Hall Brown
Show: 
Santa Ana Kennel Club
Date: 
September 25, 2011
Sire: 
Ch. Heathcliff Claimjumper
Dam: 
Ch. Heather's Go Tell It On the Mtn.
*System/Date: 
CC All Breed System, 8/11
**System/Date: 
CC System, 8/11
Handled by: 
Bruce Schultz & Tara Schulz - schultzdoghandling.com
 
 
divider
The Top Winning Black Shih Tzu Bitch in Breed History
Multiple Specialty & All Breed Best in Show Winner
Call Name: 
Tyra
Breed: 
Shih Tzu
Owned by: 
L. Sarah Lawrence
Bred by: 
Carolyn Michaels & Donna M. Gerl
Sire: 
Ch. Pekings After Midnight
Dam: 
Ch. Bings Peking Heaven Sent WenShu
Handled by: 
L. Sarah Lawrence
 
 
divider
#1 WFT* - 2011 National Best in Specialty Show Winner
2011 WKC BOB - GWTA of SoCa BISS, 6/25
Call Name: 
Eira
Breed: 
Wire Fox Terrier
Owned by: 
Torie Steele & Mary Ann Roma
Bred by: 
Torie Steele & Mary Ann Roma
Award: 
Best in Show
Judges: 
Mrs. Peggy J. Haas
Show: 
West Central Oklahoma Kennel Club
Date: 
September 10, 2011
Sire: 
Ch. Galsul Excellence
Dam: 
Ch. Ironhill's Jitterbug
*System/Date: 
CC Breed & All Breed System, 8/11
Handled by: 
Gabriel & Ivonne Rangel
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Top 10 All Breeds* - Number 2 Working Dog*
Call Name: 
Tanner
Breed: 
Kuvasz
Owned by: 
Mercedes Vila & Lynn Brady & Connie Townsend & Claudia Muir
Bred by: 
Connie Townsend & Lynn Brady & Bea Page & Clay Page-
AKC Breeders of Merit
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. Guy Jeavons
Show: 
Cheyenne Kennel Club
Date: 
September 4, 2011
Sire: 
Ch. Szumeria's Irish By Nature
Dam: 
Ch. Szumeria's One For The Money CD RE NAP
*System/Date: 
All Systems
Handled by: 
Diana Wilson
 
 
divider
Multiple Group Winner
Call Name: 
Solo
Breed: 
German Shepherd Dog
Owned by: 
Priscilla Hays & Brad Hill & Kathleen Salvucci
Bred by: 
Kathleen Salvucci
Award: 
Herding Group First
Judge: 
Mrs. Antira Cuneo
Show: 
Sussex Hills Kennel Club
Date: 
September 4, 2011
Sire: 
Ch. Hayshill's Cole Younger
Dam: 
Aramists Long Tangoonthenite Myjoy
Handled by: 
Michael Reed
 
 
divider
The Number One Welsh Terrier*
Multiple Group Winner - Best in Specialty Winner
Call Name: 
Tommy
Breed: 
Welsh Terrier
Owned by: 
M. Steuer & Keith Bailey & Sharon Abmeyer
Bred by: 
Keith Bailey & Sharon Abmeyer
Award: 
Terrier Group First
Judge: 
Mr. Frank T. Sabella
Show: 
James River Kennel Club
Date: 
August 4, 2011
Sire: 
Ch. Shaireab's Star Maker
Dam: 
Ch. Shaireab's Bayleigh So Fine
*System/Date: 
CC & DN Breed System, 8/11
Handled by: 
Tracy Szaras
 
 
divider
A Top Ten Greater Swiss Mountain Dog*
Call Name: 
LUKE
Breed: 
Greater Swiss Mountain Dog
Owned by: 
Joanne Schottinger & Pamela Cosner
Bred by: 
Rita Rimler & Pamela Cosner
Award: 
Best of Breed
Judge: 
Mrs. Francine W. Schwartz
Show: 
South Bay Kennel Club
Date: 
August 13, 2011
Sire: 
Ch. Rippling Waters Justus
Dam: 
Ch. Trout Creek's Dunluce O'Conerstone
*System/Date: 
CC All Breed System, 8/11
Handled by: 
Stephen & Linn Cabral
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
MULTIPLE GROUP PLACING
TOP 10 SEALYHAM TERRIER*
Call Name: 
Dylan
Breed: 
Sealyham Terrier
Owned by: 
Donald Gartenlaub
Bred by: 
Evelyn J. Snow
Award: 
Terrier Group Third
Judges: 
Mrs. Ann D. Hearn (G3) & Mrs. Sari Brewster Tietjan (BOB)
Show: 
Lehigh Valley Kennel Club
Date: 
September 17, 2011
Sire: 
Mierla's Jeopardy Jack
Dam: 
Princess Aurora Of Snowdom
*System/Date: 
CC All Breed System, 8/11
Handled by: 
Ernesto Lara
 
divider
Multiple Group Winning - Top 5 Skye*
Call Name: 
Dude
Breed: 
Skye Terrier
Owned by: 
Michelle Shiue
Bred by: 
Michelle Shiue-
AKC Breeder of Merit
Award: 
Terrier Group Third
Judge: 
Dr. Lee Anthony Reasin
Show: 
Corpus Christi Kennel Club
Date: 
January 15, 2011
Sire: 
Ch. Faire Skyes Spellbound
Dam: 
Ch. Skye Island dell'Antica Caledonia
*System/Date: 
All Systems, 8/11
Handled by: 
Brenda Lee Combs
 
 
divider
Call Name: 
Harvard
Breed: 
Giant Schnauzer
Owned by: 
Greg Reyna & Judi Boston
Bred by: 
Sylvia Hammarstrom
Award: 
Working Group First
Judge: 
Mrs. Keke Kahn
Show: 
Heart of Plains Kennel Club
Date: 
September 24, 2011
Sire: 
Ch. Skansen's French Connection
Dam: 
Ch. Skansen's Elvira
Handled by: 
Greg Reyna
 
 
divider
Thank you judge Charlotte McGowan for this win and to judges Paula Hartinger,
Dr. Klaus Anselm and Carl Liepmann for his recent Group Firsts and a BIS!
Call Name: 
TURBO
Breed: 
Great Pyrenees
Owned by: 
Brenda Weiss
Bred by: 
Brenda Weiss
Award: 
Working Group First
Judge: 
Ms. Charlotte Clem McGowan
Show: 
Marion Ohio Kennel Club
Date: 
August 1, 2011
Sire: 
Ch. Rivergrove's Brave Heart
Dam: 
BIS Ch. Tip'n Chip's La Femme Nikita CGC, HOF TDI
Handled by: 
Nina Fetter, AKC Registered Handler/PHA/DHG
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
He's Smokin' Hot!
Call Name: 
Jerry Lee
Breed: 
Golden Retriever
Owned by: 
Richard A. Caldwell & Patti B. Caldwell
Bred by: 
Richard Caldwell
Award: 
Three Sporting Group Firsts & a Sporting Group Third
Judges: 
Mrs Jane G. Kay & Mrs. Judith A. Brown (G3) & Mrs. Gloria L. Geringer & Mrs. Keke Kahn
Show: 
Heart of the Plains Kennel Club (1, 2, 3 & 4)
Date: 
September 22-25, 2011
Sire: 
Ch. Seeshaw Dylan's Evening Blaze SH
Dam: 
MBISS GCh. Glengowan's Sugar and Spice OD
Handled by: 
Christopher Keith
 
 
divider
The Number One Australian Terrier*
Call Name: 
Zeb
Breed: 
Australian Terrier
Owned by: 
Anne and Craig Mitchell
Bred by: 
Craig Mitchell & Anne Mitchell-
AKC Breeder of Merit
Award: 
Best in Specialty Show & Terrier Group First
Judges: 
Ms. Peggy Beisel-McIlwaine (BISS) & Mr. Desmond J. Murphy
Show: 
Australian Terrier Club of Colorado & Moore County Kennel Club of North Carolina
Date: 
September 9 & 18, 2011
Sire: 
Ch. Akiba's Sixty Minute Man
Dam: 
Ch. Temora's Flight to Kambara CD RE
*System/Date: 
CC All Breed System, 8/11
Handled by: 
Kellie Dahlberg
 
 
divider
In 4 Weekends, Lisa handled Drave to his American title
with 4 Majors, 2 specialty wins and a BEST IN SPECIALTY SHOW!
Call Name: 
Draven
Breed: 
Siberian Husky
Owned by: 
Sara and David Rafferty & Samantha Hulme & Katrina Fisher
Bred by: 
Katrina Fisher
Sire: 
Canyonlands Storm Rising
Dam: 
Canyonlands Blue Bayou
Handled by: 
Lisa Hall
 
 
divider
All these Judges agree: When you're this good, it's okay to be different!
Call Name: 
Gatsby
Breed: 
Giant Schnauzer
Owned by: 
Sylvia Hammarstrom
Bred by: 
Sylvia Hammarstrom
Award: 
Best in Specialty & Two R. Bests in Show & Two Working Group Firsts
Judges: 
Mr. Michael Hill (G1) & Mr. Elliott B. Weiss (BISS) & Donna Buxton (RBIS) & Ken Buxton (G1) & Ricardo Saldana (RBIS)
Show: 
Alberta Kennel Club (Canada)
Date: 
August 1, 2011
Sire: 
Am/Int Ch. Skansen's American President
Dam: 
Skansen's Destiny
Handled by: 
Janine A. Starink
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Digital AKC Gazette

Look for these articles, and many more, in the digital edition of the September
AKC GAZETTE!


The Dogs of September 11
Honoring the heroic canines who showed courage and character on 9/11.

Probing the Canine Mind
Highlights from the annual meeting of experts in the field of animal behavior.

Exercise Your Options
Beyond that daily walk there’s a world of fitness activities for you and your dog.

Getting to the Heart of TVD Screening
Testing for this congenital heart disorder and making breeding decisions.
divider
AKC Breeder of Merit
For more information about the AKC Breeder of Merit program visit akc.org/breederofmerit.
divider
Photography/Design Credits
GCh. Quiet Creek's Kiss And Tell
GCh. Steele Your Heart
GCh. Pinehill's Payday of Hayshill
GCh. Cornerstone Cool Hand Luke
InFocusByMiguel (P)
*Main Photo Only
GCh. Pekings Midnight Vision at WenShu
Ethan&Co. (D)
315-762-3585
GCh. Wildwood Silver Six Pence
Derek Glas Photography + Graphics (D)
GCh. Bayleigh Shaireab's Pinball Wizard
GCh. Skansen's Harvard
Gay Glazbrook (D)
Names containing a (P) after them denote photographers and those with a (D) after them denote designers.
sponsor large spot
Click here for Breed of Merit
For information on listing your dog in the Weekly Winners Gallerysm download this form,
or contact us at [email protected] or 212-696-8259. | Privacy Statement
Like the American Kennel Club on
Follow AKC Dog Lovers on
Subscribe to the American Kennel Club on YouTube Icon
© 2011 American Kennel Club
8051 Arco Corporate Drive, Suite 100 Raleigh, NC 27617-3390

By subscribing to, accessing and/or viewing the AKC Weekly Winners Gallery, you acknowledge and agree that you may only display the content of the AKC Weekly Winners Gallery for your own personal use (i.e., noncommercial use) and that you will not copy, reproduce, modify, create derivative works of, sell, lease or distribute the AKC Weekly Winners Gallery, in whole or in part, without the express written permission of AKC.