Photos from Events through September 6, 2011
Tyra Sage Solo Indy
AKC Gazette - August 2011
Qing
America's Number 1 Hound* - The Number 6 Dog Among All Breeds*
#1 Pharaoh Hound** – PHCA National Specialty – BISS Winner
Call Name: 
Qing
Breed: 
Pharaoh Hound
Owned by: 
Jennifer Mosing & Jenny Hall
Bred by: 
Hanna Ukura & Kari Ukura
Award: 
Best in Show
Judges: 
Mrs. Doris Cozart & Mrs. Loraine Boutwell
Show: 
Warren County Kennel Club (1 & 2)
Date: 
May 27-28, 2011
Sire: 
Sw Ch. Antefa's Pharaoh
Dam: 
Sw/Fin Ch. Siphra's Sentimental Lady
*System/Date: 
CC System, 7/11
**System/Date: 
CC All Breed System, 7/11
Handled by: 
 
 
divider
Eira
#1 Wire Fox Terrier* - 2011 National Best in Specialty Show Winner
2011 WKC BOB - GWTA of SoCa BISS, 6/25
Call Name: 
Eira
Breed: 
Wire Fox Terrier
Owned by: 
Torie Steele & Mary Ann Roma
Bred by: 
Torie Steele & Mary Ann Roma
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mrs. Ruth H. Zimmerman
Show: 
Greeley Kennel Club
Date: 
August 20, 2011
Sire: 
Ch. Galsul Excellence
Dam: 
Ch. Ironhill's Jitterbug
*System/Date: 
CC Breed & All Breed System, 7/11
Handled by: 
Gabriel & Ivonne Rangel
 
 
divider
Dreamer
America's #1 Havanese - All Systems
Call Name: 
Dreamer
Breed: 
Havanese
Owned by: 
John Oakes & Carol Shea & Kathy Patrick & Tom Patrick & Jane Samson
Bred by: 
Kathy Patrick & Tom Patrick
Award: 
Best in Specialty Show
Judge: 
Mr. James Reynolds
Show: 
Havanese Club of America National Specialty
Date: 
July, 2011
Sire: 
Ch. Bellatak Cupids Arrow
Dam: 
Ch. Amor Good Golly Ms Molly
Handled by: 
David Murray
 
 
divider
Tiger
Multiple Group Winner
Call Name: 
Tiger
Breed: 
Cairn Terrier
Owned by: 
Victor Malzoni Jr
Bred by: 
Victor Malzoni Jr
Award: 
Three Terrier Group Firsts
Judges: 
Mr. Kenneth Kauffman & Mrs. Alice M. Wakins & Mr. Rodney E. Herner
Show: 
Kanadasaga KC & Chenango Valley KC & Del-Otse Nango KC
Date: 
June 30 - July 2, 2011
Sire: 
Ch. Highland Spend-A-Penny of Woflpit
Dam: 
Edith Piaf From Astoria Bay
Handled by: 
Santiago Pinto, Sanherpinc Kennels; [email protected]
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Tyra
The Top Winning Black Shih Tzu Bitch in Breed History
Multiple Specialty & All Breed Best in Show Winner
Call Name: 
Tyra
Breed: 
Shih Tzu
Owned by: 
L. Sarah Lawrence
Bred by: 
Carolyn Michaels & Donna M. Gerl
Award: 
Toy Group First
Judge: 
Ms. Barbara W. Keenan
Show: 
Southern Adirondack Dog Club
Date: 
August 13, 2011
Sire: 
Ch. Pekings After Midnight
Dam: 
Ch. Bings Peking Heaven Sent WenShu
Handled by: 
L. Sarah Lawrence
 
 
divider
Sage
America's Number One 15" Beagle* & a Top Ten Hound 2011**
Multiple All Breed Bests in Show
Call Name: 
Sage
Breed: 
15" Beagle
Owned by: 
Torie Steele & Edmund J. Dzuik
Bred by: 
L. Osmotherly
Award: 
Hound Group First
Judge: 
Mrs. Gayle Bontecou
Show:
Shawangunk Kennel Club
Date: 
June 24, 2011
Sire: 
Clarion Clipper Ship
Dam: 
Langrigg Seek the Stars
*System/Date: 
CC Breed System, 7/11
**System/Date:
 CC System, 7/11
Handled by: 
Mr. Bobby Fisher
 
 
divider
Solo
MULTIPLE GROUP WINNER
Call Name: 
Solo
Breed: 
German Shepherd Dog
Owned by: 
Priscilla Hays & Brad Hill & Kathleen Salvucci
Bred by: 
Kathleen Salvucci
Award: 
Herding Group First
Judge: 
Mr. Steven D. Gladstone
Show: 
Newton Kennel Club
Date: 
September 2, 201
Sire: 
Ch. Hayshill's Cole Younger
Dam: 
Aramists Long Tangoonthenite Myjoy
Handled by: 
Michael Reed
 
 
divider
Indy
Photos by Kellye Bacon St. John
Call Name: 
Indy
Breed: 
Field Spaniel
Owned by: 
Sue Ellen Thornhill & Becki Hirschy
Bred by: 
Julie Sharbo
Sire: 
Ch. CT Calico's Hot Pursuit Del Prado
Dam: 
Ch. Wolftree's Nevada Gem TD RA OA
*System/Date: 
CC All Breed System, 7/11
 
 
Handled by: 
Stacy Snyder-Work
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Keegan
#1 IWS*
#10 Sporting Dog**
Call Name: 
Keegan
Breed: 
Irish Water Spaniel
Owned by: 
Stacy Duncan & Colleen McDaniel & Cathy Shelby & Greg Siner
Bred by: 
Greg Siner (Poole's Ide IWS) AKC Breeder of Merit & Debbie Patterson
Award: 
Sporting Group First
Judge: 
Mrs. Ann F. Yuhasz
Show: 
Sammamish Kennel Club
Date: 
August 28, 2011
Sire: 
Ch. Fynder Freethinker
Dam: 
Ch. Poole's Ide Then There's Maude
*System/Date: 
CC Breed & All Breed Systems, 7/11
**System/Date: 
CC System, 7/11
Handled by: 
Stacy Duncan
 
 
divider
Gabe
Number One Shetland Sheepdog*
Simply the Best . . .
Call Name: 
Gabe
Breed: 
Shetland Sheepdog
Owned by: 
Emily Anderson & Dee Kraft
Bred by: 
Emily Anderson & Dee Kraft
Award: 
Herding Group First
Judge: 
Mr. Del Richards
Show: 
Coeur d'Alene Dog Fanciers
Date: 
May 31, 2011
Sire: 
Ch. Krystalyn's Crowd Pleaser
Dam: 
Leeason's Soft Rock Café
*System/Date: 
CC Breed System, 7/11
 
 
Handled by: 
Linda Guihen
 
 
 
divider
Sweet Pea
Big Thank You to Judge Manuel Qeijerio for the Wonderful Group Win!
FLASH - Group Three - Judge Wendy Willhauk, St. Clairsville
Call Name: 
Sweet Pea
Breed: 
Portuguese Water Dog
Owned by: 
Patricia and Frederick Cazenave Jr. & John Watson & Julie W. Parker
Bred by: 
Patricia and Frederick Cazenave Jr. - Navio Portuguese Water Dogs
Award: 
Working Group First
Judge: 
Mr. Manuel Queijeiro
Show: 
Penn Ridge Kennel Club
Date: 
August 12, 2011
Sire: 
Ch. Valkyrie Offshore At Navio
Dam: 
Ch. Navio's Charmed One
Handled by: 
Julie W. Parker, AKC Registered Handler
 
 
divider
Cam
Running On All Cylinders - Two Group Placements in One Weekend!
Call Name: 
Cam
Breed: 
Brittany
Owned by: 
Chris Robinson & Leslie Robinson & Katherine Sullivan
Bred by: 
Louise Brown & Herbert Harrison & Donna Harrison - AKC Breeders of Merit
Award: 
Sporting Group Third & Sporting Group Second
Judges: 
Mrs. Paula Nykiel & Mrs. Patricia V. Trotter
Show: 
Bayou Kennel Club & Vicksburg Kennel Club
Date: 
September 2 & 4, 2011
Sire: 
Ch. Dualan Marsport Supercharger
Dam: 
Ch. Zax Chilcote Dixieland Big Oak
Handled by: 
David Harper
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Winnie
THE NUMBER 1 SIBERIAN HUSKY BITCH*
Multiple Best in Specialty Show Winner & Multiple Group Winner
Call Name: 
Winnie
Breed: 
Siberian Husky
Owned by: 
Frank Wright & Diane Wright & Glenavon and Paula Marcy
Bred by: 
Glenavon and Paula Marcy - Huskavarna
Award: 
Working Group First
Judges: 
Mr. William Cunningham
Show: 
Tonawanda Valley Kennel Club
Date: 
September 3, 2011
Sire: 
BISS Am/Can Ch. Highlander's Go For Broke SDX
Dam: 
Am/Can Ch. Huskavarna's Careless Whisper
*System/Date: 
AKC Reporting System, Breed standings for events processed through 8/24/11
 
Handled by: 
Tim Terella
 
 
 
divider
Asa
Our sincere thanks to all of the judges who have recognized Asa's quality
Call Name: 
Asa
Breed: 
Rhodesian Ridgeback
Owned by: 
Adella Thompson
Bred by: 
Marie Cotton & Sharon Welsh
Award: 
Best in Show & Two Hound Group Firsts & Hound Group Third
Judges: 
Mr. Steven D. Gladstone (G3 & BIS) & Mr. P. Levi Marsman (G1) & Mr. Raymond V. Filburn Jr (G1)
Show: 
Newton Kennel Club (1 & 2) & Sussex Hills Kennel Club
Date: 
September 2-4, 2011
Sire: 
Ch. Spring Valleys Tuscan Son
Dam: 
Spring Valley's Tuscan Lady
Handled by: 
Jack Seacrest & Courtney Norris, Exclusively Handled
 
 
divider
Chet
Call Name: 
Chet
Breed: 
Harrier
Owned by: 
Joe Sanchez
Bred by: 
Susan Stacy Lowder AKC Breeder of Merit & Ken Nell & Miriam Nell
Award: 
Hound Group First
Judges: 
Mr. Wiliam F. Potter II
Show: 
Santa Barbara Kennel Club
Date: 
August 28, 2011
Sire: 
Ch. Downhome FamilyTradition
Dam: 
Tallyho Joyful
Handled by: 
Susie & Jorge Olivera
 
 
divider
Hank
A weekend of SOLID wins by our boy Hank!
Sat: BOB-Denise Dean, G2-Mrs. Fournier; Sun: BOB-Katie Gammill, G3-Ms. Dean
Call Name: 
Hank
Breed: 
Pembroke Welsh Corgi
Owned by: 
Mike and Debbie Burk
Bred by: 
Maureen Wilkinson
Award: 
Herding Group Second Place
Judge: 
Mrs. Jean Fournier
Show: 
Cabrillo Kennel Club's Harvest Cluster
Date: 
September 3, 2011
Sire: 
Ch. Woodbine Flash Alibi
Dam: 
Ch. Penny Glyn's Minnie
Handled by: 
Mike Burk
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Digital AKC Gazette

divider
AKC Breeder of Merit
For more information about the AKC Breeder of Merit program visit akc.org/breederofmerit.
divider
Photography/Design Credits

GCh. Hampton Court's Pick Pocket
GCh. Northgate's As You Like It

InFocusByMiguel (P)
*Main Photo Only
GCh. Langrigg Star of the Stage
GCh. Pekings Midnight Veision at Wenshu
Ethan & Co. (D)
315-762-3585
BIS BISS GCh. Bellatak McDreamy
Derek Glas Photography + Graphics (D)
GCh. Poole's Ide Got Water RN
Richard Liebaert (P)
*Candid Only
 
 
BIS GCh. Spring Valley's Always There
Kelley C. Kotch (D)
GCh. Downhome Hitech Innovator
Melody L. Falcone
402-234-2856
GCh. Pennyshire Solid Alibi
Kit Rodwell (P)
760-751-2757
Names containing a (P) after them denote photographers and those with a (D) after them denote designers.
sponsor large spot
Click here for Breed of Merit
For information on listing your dog in the Weekly Winners Gallerysm download this form,
or contact us at [email protected] or 212-696-8259. | Privacy Statement
Like the American Kennel Club on
Follow AKC Dog Lovers on
Subscribe to the American Kennel Club on YouTube Icon
© 2011 American Kennel Club
8051 Arco Corporate Drive, Suite 100 Raleigh, NC 27617-3390

By subscribing to, accessing and/or viewing the AKC Weekly Winners Gallery, you acknowledge and agree that you may only display the content of the AKC Weekly Winners Gallery for your own personal use (i.e., noncommercial use) and that you will not copy, reproduce, modify, create derivative works of, sell, lease or distribute the AKC Weekly Winners Gallery, in whole or in part, without the express written permission of AKC.