Photos from Events through August 21, 2011
Doggy Loot
#1 Wire Fox Terrier* - 2011 National Best in Specialty Show Winner
2011 WKC BOB - GWTA of SoCa BISS, 6/25
Call Name: 
Eira
Breed: 
Wire Fox Terrier
Owned by: 
Torie Steele & Mary Ann Roma
Bred by: 
Torie Steele
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. Kenneth M. McDermott
Show: 
Great Western Terrier Association
Date: 
June 26, 2011
Sire: 
Ch. Galsul Excellence
Dam: 
Ch. Ironhill's Jitterbug
*System/Date: 
CC Breed & All Breed System, 7/11
Handled by: 
Gabriel & Ivonne Rangel
 
 
divider
Call Name: 
Dazzle
Breed: 
English Setter
Owned by: 
Donald and Georjean Jensen (Pamir, Reg.) & Erik Strickland & Jennifer Strickland
Bred by: 
Jim Jannard & Paula Dempsey-
AKC Breeder of Merit
Award: 
Best in Show
Judges: 
Mr. F.M. (Butch) Macdonald (BIS) & Mrs. Betty Stites (G1) & Ms. Cecilia (Cec) Ringstrom (BOB)
Show: 
Greeley Kennel Club
Date: 
August 21, 2011
Sire: 
Ch. Oakley's Cigar
Dam: 
Ch. Oakley's Fate
Handled by: 
Bruce Schultz
 
 
divider
#1 Working Dog & #4 Dog Among All Breeds* - #1 Boxer**
Top Winning Boxer Bitch in the History of the Breed - 78 Bests in Show
Call Name: 
Scarlett
Breed: 
Boxer
Owned by: 
Debbie McCarroll & Mrs. Jack Billhardt & Sergio Tenenbaum
Bred by: 
Tina Porter & Lee Stanton
Award: 
Two Bests in Show
Judge: 
Dr. Michael J. Woods & Mr. Edd E. Bivin
Show: 
Greenville Kennel Club & Spartanburg Kennel Club
Date: 
July 29-30, 2011
Sire: 
Ch. Brookwood's Place of Dreams
Dam: 
Can Ch. Winfall's I've Got Style
*System/Date: 
CC System, 7/11
CC All Breed System, 7/11
Handled by: 
Diego & Eve Garcia
 
 
divider
The Top Winning Black Shih Tzu Bitch in Breed History
Multiple Specialty & All Breed Best in Show Winner
Call Name: 
Tyra
Breed: 
Shih Tzu
Owned by: 
L. Sarah Lawrence
Bred by: 
Carolyn Michaels & Donna M. Gerl
Award: 
Toy Group First
Judge: 
Mr. Desmond Murphy
Show: 
Mohawk Valley Kennel Club
Date: 
August 12, 2011
Sire: 
Ch. Pekings After Midnight
Dam: 
Ch. Bings Peking Heaven Sent WenShu
Handled by: 
L. Sarah Lawrence
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Multiple Best in Show Winner
A Top Ten Terrier*
Call Name: 
Tanner
Breed: 
Smooth Fox Terrier
Owned by: 
Victor Malzoni Jr & Phil and Amy Booth
Bred by: 
Madison Weeks & Hubert Thomas & Stacy Turner & Amy Booth
Award: 
Terrier Group First
Judge: 
Mr. Kerry Lee
Show: 
Beaumont Kennel Club
Date: 
July 23, 2011
Sire: 
Ch. Broxden's Dress For Success
Dam: 
Ch. Foxjar Starstruck Kemosabe Broxden
*System/Date: 
CC All Breed System, 7/11
Handled by: 
Phil & Amy Booth
 
 
divider
Group Winner & Multiple Group Placements
Call Name: 
Solo
Breed: 
German Shepherd Dog
Owned by: 
Priscilla Hays & Brad Hill & Kathleen Salvucci
Bred by: 
Kathleen Salvucci
Award: 
Herding Group Second
Judge: 
Mrs. Terry M. DePietro
Show: 
Shawnee Kennel Club
Date: 
July 17, 2011
Sire: 
Ch. Hayshill's Cole Younger
Dam: 
Aramists Long Tangoonthenite Myjoy
Handled by: 
Michael Reed
 
 
divider
America's Number One Scottish Terrier
All Systems
Call Name: 
Phoebe
Breed: 
Scottish Terrier
Owned by: 
John Eggert & Daphne Eggert
Bred by: 
Carol Annan - Lomondview Scottish Terriers, Killearn, Scotland
Sire: 
Raglan Royal Connection with Brio
Dam: 
UK Ch. Lomondview Clementine
Handled by: 
Ernesto Lara
 
 
divider
America's Number One 15" Beagle* & A Top Ten Hound 2011**
Multiple All Breed Bests in Show
Call Name: 
Sage
Breed: 
15" Beagle
Owned by: 
Torie Steele & Edmund J. Dzuik
Bred by: 
L. Osmotherly
Award: 
Hound Group First
Judge: 
Mr. William G. Daugherty
Show: 
Green Mountain Dog Club
Date: 
July 17, 2011
Sire: 
Clarion Clipper Ship
Dam: 
Langrigg Seek the Stars
*System/Date: 
CC Breed System, 7/11
**System/Date: 
CC System, 7/11
Handled by: 
Mr. Bobby Fisher
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Am/Int BIS Winner - Am/Can BISS Winner - Multiple Group Winner
Back-to-Back Group Firsts!
Call Name: 
Cedric
Breed: 
Schipperke
Owned by: 
Kristen Henry
Bred by: 
Kristen Henry-
AKC Breeder of Merit
Award: 
Back-to-Back Non-Sporting Group Firsts
Judges: 
Ms. Denny C. Mounce & Mrs. Tomas (Alane L.) Gomez
Show: 
Roaring Fork Kennel Club (1 & 2)
Date: 
July 16-17, 2011
Sire: 
Ch. Kurakuma Mentha's Robbie
Dam: 
Ch. Bonchien Safari Fun N The Sun
Handled by: 
Kellie Miller
 
divider
Drakko Continues To Be Recognized By Breeder-Judges
Call Name: 
Drakko
Breed: 
Bernese Mountain Dog
Owned by: 
Gail Vogel & Joanne Gerow
Bred by: 
Joanne Gerow
Award: 
Working Group Third
Judge: 
Mrs. Sharon C. Smith
Show: 
Portland Kennel Club (BMDCA Supported Entry)
Date: 
July 23, 2011
Sire: 
Ch. Jennycreek's Lord Bacchus
Dam: 
Ch. Indian Hill's Sally
Handled by: 
Stacy Slade
 
 
divider
BOB and Terrier Group Fourth
Thank you judges Mr. Don Rogers and Ms. Carolyn A. Herbel (pictured).
Call Name: 
Josie
Breed: 
Cairn Terrier
Owned by: 
Bill Doyle & Nancy Lentgis & Tom Godwin & Karin Godwin
Bred by: 
Tom Godwin & Karin Godwin & John Woodman & Carol Woodman
Award: 
Best of Breed & Terrier Group Fourth
Judges: 
Mr. Don Rogers (BOB) & Ms. Carolyn A. Herbel (G4)
Show: 
Olympic Kennel Club
Date: 
August 20, 2011
Sire: 
Ch. Terriwood Grand Slam
Dam: 
Lochwoods Invincible Challeng
Handled by: 
Tom Godwin
 
 
divider
Call Name: 
Chet
Breed: 
Harrier
Owned by: 
Joe Sanchez
Bred by: 
Susan Stacy Lowder-
AKC Breeder of Merit
& Ken Nell & Miriam Nell
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. Dana P. Cline (BIS & G1)
Show: 
Greater Racine Kennel Club
Date: 
August 14, 2011
Sire: 
Ch. Downhome Family Tradition
Dam: 
Tallyho Joyful
Handled by: 
Susie & Jorge Olivera
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Thank you to all of the Judges for these wonderful wins!
Call Name: 
Dugga
Breed: 
Rhodesian Ridgeback
Owned by: 
Linda Gaunaurd & Manny Gaunaurd Jr
Bred by: 
Stacey Tucker & Nathan Tucker
Award: 
Five Back-to-Back Bests of Breed
Judges: 
Dr. Robert A. Indeglia & Mr. Raymond V. Filburn  Jr & Ms. Elizabeth Muthard & Mr. Frank T. Sabella & Mrs. Patricia V. Trotter
Show: 
James River Kennel Club (1 & 2) & Roanoke Kennel Club (1 & 2) & New River Kennel Club
Date: 
August 3-7, 2011
Sire: 
MBIS MBISS GCh. Pupukea Ridge Ikaika O Spring Valley CGC, TDI
Dam: 
Ch. Lilly Mandisa Tucker JC CGC
Handled by: 
David Stout
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Digital AKC Gazette

Look for these articles, and many more, in the digital edition of the July
AKC GAZETTE!


Beyond Reindeer Games
Companion to nomads, the Finnish Lapphund has traveled all the way to the AKC Herding Group ring.

A Celebration of Perfection
In April, Britain's Deerhound Club marked 125 years of preserving a most perfect creature of Heaven.

Wave of Hope
Agility community rallies to help those affected by the earthquake and tsunami in Japan.

Measures of Greatness
A working dog is born, then made.
divider
AKC Breeder of Merit
For more information about the AKC Breeder of Merit program visit akc.org/breederofmerit.
divider
Photography/Design Credits
GCh. Steele Your Heart
GCh. Waybroke Broxden Turning Tanner
GCh. Pine Hill's Payday of Hayshill
InFocusByMiguel (P)
*Main Photo Only
GCh. Langrigg Star of the Stage
GCh. Pekings Midnight Veision at Wenshu
Ethan & Co. (D)
315-762-3585
GCh. Lomondview Clementina
Advertising & Photography by Jeffrey Hanlin
GCh. Downhome HiTech Innovator
Melody L. Falcone
402-234-2826
Names containing a (P) after them denote photographers and those with a (D) after them denote designers.
sponsor large spot
Click here for Breed of Merit
For information on listing your dog in the Weekly Winners Gallerysm download this form,
or contact us at [email protected] or 212-696-8259. | Privacy Statement
Like the American Kennel Club on
Follow AKC Dog Lovers on
Subscribe to the American Kennel Club on YouTube Icon
© 2011 American Kennel Club
8051 Arco Corporate Drive, Suite 100 Raleigh, NC 27617-3390

By subscribing to, accessing and/or viewing the AKC Weekly Winners Gallery, you acknowledge and agree that you may only display the content of the AKC Weekly Winners Gallery for your own personal use (i.e., noncommercial use) and that you will not copy, reproduce, modify, create derivative works of, sell, lease or distribute the AKC Weekly Winners Gallery, in whole or in part, without the express written permission of AKC.