Photos from Events through August 7, 2011
Gazette Digital Edition
#1 Wire Fox Terrier* - 2011 National Best in Specialty Show Winner
2011 WKC BOB - GWTA of SoCa BISS, 6/25
Call Name: 
Eira
Breed: 
Wire Fox Terrier
Owned by: 
Torie Steele & Mary Ann Roma
Bred by: 
Torie Steele & Mary Ann Roma
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. James R. White
Show: 
Lompoc Valley Kennel Club
Date: 
July 30, 2011
Sire: 
Ch. Galsul Excellence
Dam: 
Ch. Ironhill's Jitterbug
*System/Date: 
CC Breed & All Breed Systems, 6/11
Handled by: 
Gabriel & Ivonne Rangel
 
 
divider
The Top Winning Black Shih Tzu Bitch in Breed History
Multiple Specialty & All Breed Best in Show Winner
Call Name: 
Tyra
Breed: 
Shih Tzu
Owned by: 
L. Sarah Lawrence
Bred by: 
Carolyn Michaels & Donna M. Gerl
Award: 
Toy Group First
Judge: 
Mr. Bernard L. Helfrich
Show: 
Kennel Club of Northern New Jersey
Date: 
May 26, 2011
Sire: 
Ch. Pekings After Midnight
Dam: 
Ch. Bings Peking Heaven Sent WenShu
 
 
divider
Best in Show Winner - Multiple Group Winner
GWTA of SoCa BISS, 6/26
Call Name: 
Daisy
Breed: 
Welsh Terrier
Owned by: 
Victor Malzoni Jr.
Bred by: 
Judith Averis
Award: 
Terrier Group First
Judge: 
Ms. Marjorie Martorella
Show: 
Green Mountain Dog Club
Date: 
July 17, 2011
Sire: 
Ch. Saredon The Terminator
Dam: 
Saredon Show Business
Handled by: 
RC Carusi & Shari Boyd Carusi
Assisted by: Catherine Pikul
 
 
divider
Chanel Sweeps All 4 Days in North Dakota
Top 10 Dog All Breed* - #1 Whippet** - 57 BIS
Call Name: 
Chanel
Breed: 
Whippet
Owned by: 
Carey Lawrence & Lori Lawrence
Bred by: 
Lori Lawrence & Carey Lawrence & Dianne Bowen-
AKC Breeders of Merit
Award: 
4 Bests in Show!
Judges: 
Mrs. Monica Canestrini & Mr. William Bergum & Mr. Clay Coady & Mrs. Kay Radcliffe
Show: 
Bismarck Kennel Club (1,2, 3 & 4)
Date: 
August 4-7, 2011
Sire: 
Ch. Sunbeam Rembrandt of Endeavor ROM
Dam: 
Ch. Starline's Dream Date ROM
*System/Date: 
All Systems
**System/Date: 
All Systems
Handled by: 
Lori Wilson
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Number 1 Karelian Bear Dog in Canada*
Number 7 Working Dog in Canada*
Call Name: 
Kosto
Breed: 
Karelian Bear Dog
Owned by: 
Olli Rahi & Dog Belter
Bred by: 
Dawne Deeley
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. Ed Wild
Show: 
Prince George Kennel Club
Date: 
July 23, 2011
Sire: 
Multi Ch. Tsarshadow's The Beserker
Dam: 
Ch. Kosselon Mimmi
*System/Date: 
CanuckDogs.com, 08/08/11
Handled by: 
Dawne Deeley
 
 
divider
THE NUMBER 4 HERDING DOG*
THE NUMBER 1 OLD ENGLISH SHEEPDOG**
Call Name: 
Elvis
Breed: 
Old English Sheepdog
Owned by: 
Kay Richardson & Jere Marder
Bred by: 
Jere Marder & Gail Radke - Lambluv.com
Award: 
Two Group Firsts
Judges: 
Mr. Tom Hale & Mrs. Robert D. Smith
Show: 
Dayton Kennel Club & Sandusky Kennel Club
Date: 
July 1-2, 2011
Sire: 
Ch. Gambolon Lambluv Tumbelweed
Dam: 
Ch. Lambluv's The Devine Miss M
*System/Date: 
CC System, 6/11
**System/Date: 
CC All Breed System, 6/11
Handled by: 
Jere Marder
 
 
divider
Call Name: 
Dandie
Breed: 
Chinese Shar-Pei
Owned by: 
Sandra Frazier
Bred by: 
Dee Dee Wells & Katrina Vinsonhaler
Award: 
Non-Sporting Group First
Judges: 
Mr. Robert E. Hutton (BOB) & Miss Dolores (Dee) H. Maltz (G1)
Show: 
Flagstaff Kennel Club
Date: 
June 11, 2011
Sire: 
Ch. Rumples The Brave Just Do It
Dam: 
Ch. Margem's Crunche Cookie
Handled by: 
Memo Cavazos, DogsConnection.net
 
 
divider
#2 English Setter Bitch* - Multiple Group Winner & Placer
Breeder/Owner Handled
Call Name: 
Roxy
Breed: 
English Setter
Owned by: 
Shaun Jordan & Debra Jauron
Bred by: 
Shaun Jordan & Debra Jauron
Award: 
Sporting Group First
Judge: 
Dr. Sylvia J. Kerr
Show: 
Buckhorn Valley Kennel Club
Date: 
July 2, 2011
Sire: 
Ch. Stagedoor Rock It Man
Dam: 
Ch. Bluequail Country Squire Danica
*System/Date: 
CC All Breed System, 6/11
Handled by: 
Shaun Jordan
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Call Name: 
Chet
Breed: 
Harrier
Owned by: 
Joe Sanchez
Bred by: 
Susan Stacy Lowder-
AKC Breeder of Merit
& Ken Nell & Miriam Nell
Award: 
Hound Group Third
Judge: 
Mrs. Keke Kahn
Show: 
Comal County Kennel Club
Date: 
July 17, 2011
Sire: 
Ch. Downhome Family Tradition
Dam: 
Tallyho Joyful
Handled by: 
Susie & Jorge Olivera
 
divider
Who's on First?
GCh. Fuzzy Farm Qbin Who's on First!
Call Name: 
Who
Breed: 
Havanese
Owned by: 
Steve Lawrence & Alice Lawrence
Bred by: 
Candy Gaudry
Award: 
Toy Group First
Judge: 
Dr. Daniel W. Dowling
Show: 
Providence County Kennel Club
Date: 
July 30, 2011
Sire: 
Ch. Fuzzy Farm Devil Made Me Do It
Dam: 
Ch Pocopayasos' Flirt In A Skirt
Handled by: 
Alice Lawrence
 
 
divider
Scarlett Moves! A Top 10 English Setter, #2 Bitch*! Thank you judges
Anthony DiNardo, Wendy Willhauck, Barbara Dempsey Alderman & Larry Berg.
Call Name: 
Scarlett
Breed: 
English Setter
Owned by: 
James Mowery & Lori Mowery
Bred by: 
Lori Mowery & Sarah Crepeau
Award: 
HESC Supported Entry Best of Breed (not pictured)
Judge: 
Mr. Larry Berg
Show: 
Hunterdon Hills Kennel Club
Date: 
August 7, 2011
Sire: 
GCh. Esthete's The Mountain King
Dam: 
Ch. Set'r Ridge's Double Expresso CD RN
*System/Date: 
AKC Reporting System, Breed Standings - for events processed through 7/23/11
Handled by: 
Lori A. Mowery, AKC Registered Handler
 
 
divider
Thank you Judge Ms. Carmen Haller for this great Hound Group Win!
Call Name: 
Fiona
Breed: 
Rhodesian Ridgeback
Owned by: 
Karen Morgan & David Morgan & Barbara Rupert
Bred by: 
Nicole B. Rupert-Deutschman & Barbara Rupert
Award: 
Hound Group First
Judges: 
Ms. Carmen Haller (G1) & Mrs. Audrey F. Sutton (BOB)
Show: 
Richmond Dog Fanciers
Date: 
August 6, 2011
Sire: 
Ch. Rivercity's Travlin Man
Dam: 
Ch. Oakhurst Cover Girl
*System/Date: 
CC Breed System, 6/11
Handled by: 
Valerie Nunes-Atkinson
Assisted by: Lauren Lavitt
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Thank you to all the judges that recognize Mika's outstanding qualities and
thank you to Cliff Steele for his outstanding handling of Mika.
Call Name: 
Mika
Breed: 
Tibetan Terrier
Owned by: 
Susan Carr & Gary Carr & Robert Hennings
Bred by: 
Susan Carr & Gary Carr-
AKC Breeders of Merit
Award: 
Non-Sporting Group First
Judge: 
Ms. Arlene A. Czech
Show: 
Ladies Kennel Association of America
Date: 
May 21, 2011
Sire: 
Ch. Excalibur's Sitcks N Stones
Dam: 
Ch. Salishan's I'm No Angel
*System/Date: 
CC Breed System, 6/11
Handled by: 
Clifford Steele
 
 
divider
Back-to-Back Group 4 Placements!
Call Name: 
Paris
Breed: 
Miniature Poodle
Owned by: 
Cathryn Catelain & Kim Evans & Graham Honey
Bred by: 
Cathryn Catelain & Kim Evans & Graham Honey
Award: 
Back-to-Back Non-Sporting Group Fourths
Judges: 
Mrs. Rita Holloway & Dr. Robert D. Smith
Show: 
Sandusky Kennel Club & Dayton Kennel Club
Date: 
July 1-2, 2011
Sire: 
Telain Mic Dundee
Dam: 
Ch. Karamugi's English Echo
*System/Date: 
CC System, 6/11
Handled by: 
Chelsay Paul & Nick Grubb,
Assisted by: Hannah Bevan
 
 
divider
America's Number One 15" Beagle* & a Top Ten Hound 2011**
Multiple All Breed Bests in Show
Call Name: 
Sage
Breed: 
15" Beagle
Owned by: 
Torie Steele & Edmund J. Dzuik
Bred by: 
L. Osmotherly
Award: 
Hound Group First
Judge: 
Mr. Charles L. Ovis
Show: 
Woodstock Kennel Club
Date: 
July 15, 2011
Sire: 
Clarion Clipper Ship
Dam: 
Langrigg Seek the Stars
*System/Date: 
CC Breed System, 6/11
**System/Date: 
CC System, 6/11
Handled by: 
Mr. Bobby Fisher
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Digital AKC Gazette

Look for these articles, and many more, in the digital edition of the July
AKC GAZETTE!


Beyond Reindeer Games
Companion to nomads, the Finnish Lapphund has traveled all the way to the AKC Herding Group ring.

A Celebration of Perfection
In April, Britain's Deerhound Club marked 125 years of preserving a most perfect creature of Heaven.

Wave of Hope
Agility community rallies to help those affected by the earthquake and tsunami in Japan.

Measures of Greatness
A working dog is born, then made.
divider
AKC Breeder of Merit
For more information about the AKC Breeder of Merit program visit akc.org/breederofmerit.
divider
Photography/Design Credits
GCh. Steele Your Heart
Ch. Saredon It Had To Be You
Ch. Tsarshadow's I Speak of War
GCh. Lambluv's Gambolon Blue Thunder
InFocusByMiguel (P)
*Main Photo Only
GCh. Langrigg Star of the Stage
Ethan & Co. (D)
315-762-3585
GCh. Downhome HiTech Innovator
Melody L. Falcone
402-234-2826
GCh. Telain Midnite in Paris
Showtime Designs (D)
GCh. Margem's Just Fine'N Dandy
Dogsconnection (D)
 
GCh. Margem's Just Fine'N Dandy
Barbara Saracino (P, candid)
 
GCh. Margem's Just Fine'N Dandy
Bob Kohler (P, Show)
 
 
Names containing a (P) after them denote photographers and those with a (D) after them denote designers.
sponsor large spot
Click here for Breed of Merit
For information on listing your dog in the Weekly Winners Gallerysm download this form,
or contact us at [email protected] or 212-696-8259. | Privacy Statement
Like the American Kennel Club on
Follow AKC Dog Lovers on
Subscribe to the American Kennel Club on YouTube Icon
© 2011 American Kennel Club
8051 Arco Corporate Drive, Suite 100 Raleigh, NC 27617-3390

By subscribing to, accessing and/or viewing the AKC Weekly Winners Gallery, you acknowledge and agree that you may only display the content of the AKC Weekly Winners Gallery for your own personal use (i.e., noncommercial use) and that you will not copy, reproduce, modify, create derivative works of, sell, lease or distribute the AKC Weekly Winners Gallery, in whole or in part, without the express written permission of AKC.