Photos from Events through July 4, 2011
Gazette Digital Edition
#1 Pharaoh Hound* - #8 Dog All Breeds** - 40 American BIS
The Top Winning PH in History of the Breed - World Show BIS & RBIS
Call Name: 
Qing
Breed: 
Pharaoh Hound
Owned by: 
Jennifer Mosing & Jenny Hall
Bred by: 
Hanna Ukura & Kari Ukura
Award: 
Best in Show
Judge: 
Ms. Barbara Ann Langlois
Show: 
Riverside West Kennel Club of Greater New Orleans
Date: 
June 5, 2011
Sire: 
Sw Ch. Antefa's Pharaoh
Dam: 
Sw/Fin Ch. Siphra's Sentimental Lady
*System/Date: 
CC All Breed System, 5/11
**System/Date: 
CC System, 5/11
Handled by: 
 
 
divider
THE NUMBER 4 HERDING DOG*
THE NUMBER 1 OLD ENGLISH SHEEPDOG**
Call Name: 
Elvis
Breed: 
Old English Sheepdog
Owned by: 
Kay Richardson & Jere Marder
Bred by: 
Jere Marder & Gail Radke - Lambluv.com
Award: 
Herding Group First
Judge: 
Mr. Tom Hale
Show: 
Cincinnati Kennel Club, Inc.
Date: 
May 30, 2011
Sire: 
Ch. Gambolon Lambluv Tumbelweed
Dam: 
Ch. Lambluv's The Devine Miss M
*System/Date: 
CC System, 5/11
**System/Date: 
CC All Breed System, 5/11
Handled by: 
Jere Marder
 
 
divider
America's Number One 15" Beagle
Multiple All Breed Best in Show Winner
Call Name: 
Sage
Breed: 
15" Beagle
Owned by: 
Torie Steele & Edmund J. Dzuik
Bred by: 
L. Osmotherly
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mrs. Terry M. DePietro
Show: 
North Shore Kennel Club
Date: 
June 17, 2011
Sire: 
Clarion Clipper Ship
Dam: 
Langrigg Seek the Stars
*System/Date: 
CC Breed System, 5/11
Handled by: 
Mr. Bobby Fisher
 
 
divider
Chanel wins her 50th Best in Show!
Thank you to the judges and the fancy for your continued support.
Call Name: 
Chanel
Breed: 
Whippet
Owned by: 
Carey Lawrence & Lori Lawrence
Bred by: 
Lori Lawrence & Carey Lawrence & Dianne Bowen-
AKC Breeders of Merit
Award: 
Best in Show #49 & #50
Judges: 
Mrs. Valerie Gervais (BIS) & Dr. Judith A. Newton (G1) & Mrs. Monica Canestrini (BIS) & Mr. Kent H. Delaney (G1)
Show: 
Oklahoma City Kennel Club & Buckhorn Valley Kennel Club
Date: 
July 1-2, 2011
Sire: 
Ch. Sunbeam Rembrandt of Endeavor ROM
Dam: 
Ch. Starline's Dream Date ROM
Handled by: 
Lori Wilson
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
#1 Wire Fox Terrier* - 2011 National Best in Specialty Show Winner
2011 WKC BOB - GWTA of SCa BISS
Call Name: 
Eira
Breed: 
Wire Fox Terrier
Owned by: 
Torie Steele & Mary Ann Roma
Bred by: 
Torie Steele & Mary Ann Roma
Award: 
Terrier Group First
Judge: 
Ms. Christine Erickson
Show: 
San Fernando Kennel Club
Date: 
May 27, 2011
Sire: 
Ch. Galsul Excellence
Dam: 
Ch. Ironhill's Jitterbug
*System/Date: 
CC Breed & All Breed Systems, 5/11
Handled by: 
Gabriel & Ivonne Rangel
 
 
divider
Multiple Group Winner
2010 #1 Cairn Terrier in Canada*
Call Name: 
Tiger
Breed: 
Cairn Terrier
Owned by: 
Victor Malzoni Jr
Bred by: 
Victor Malzoni Jr
Award: 
Terrier Group First
Judge: 
Mr. Kenneth Kauffman
Show: 
Kanadasaga Kennel Club
Date: 
June 30, 2011
Sire: 
Ch. Highland Spend-A-Penny of Woflpit
Dam: 
Edith Piaf From Asotria Bay
*System/Date: 
CanuckDogs.com, 12/10
Handled by: 
Santiago Pinto, Sanherpinc Kennels; [email protected]
 
 
divider
Number One Scottish Terrier All Systems
Thank you Ms. Ferris for this wonderful win!
Call Name: 
Phoebe
Breed: 
Scottish Terrier
Owned by: 
John Eggert & Daphne Eggert
Bred by: 
Carol Annan - Lomondview Scottish Terriers, Killearn, Scotland
Award: 
Best in Specialty Show, STCA National Rotating Specialty
Judge: 
Ms. Kathleen T. Ferris
Show: 
Great Western Terrier Association
Date: 
June 25, 2011
Sire: 
Raglan Royal Connection with Brio
Dam: 
UK Ch. Lomondview Clementine
Handled by: 
Ernesto Lara
 
 
divider
America's #1 Pug Bitch*
#4 Pug in Limited Showing*
Call Name: 
Dandy
Breed: 
Pug
Owned by: 
Juden Valdez, MD & Jeanne Hilton Henderson
Bred by: 
Juden Valdez, MD & Derrick Valdez
Award: 
Best in Specialty Show
Judge: 
Mr. Rodney R. Merry
Show: 
City of Angels Pug Club Specialty
Date: 
May 26, 2011
Sire: 
Multiple BIS Ch. Bayvue's Dandy-Lion of Zevald ROM
Dam: 
Ch. Zevald's Pixel Perfect
*System/Date: 
CC Breed System, 5/11
Handled by: 
Jeanne Henderson
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Multiple Best In Show Winner.
One of Canada's Top Show Dogs. Canada's #1 Giant!*
Call Name: 
Gatsby
Breed: 
Giant Schnauzer
Owned by: 
Sylvia Hammarstrom
Bred by: 
Sylvia Hammarstrom
Award: 
Award of Merit
Judge: 
Ms. Marilyn Foulds
Show: 
Lower Mainland Dog Fanciers
Date: 
March, 2011
Sire: 
Am/Int Ch. Skansen's American President
Dam: 
Skansen's Destiny
*System/Date: 
CanuckDogs.com, 7/5/2011
Handled by: 
Janine A Starink
 
divider
Best in Show!
Call Name: 
Butters
Breed: 
Chinese Crested
Owned by: 
Mercedes Vila
Bred by: 
Mercedes Vila
Award: 
Best in Show
Judge: 
Dr. John V. Ioia
Show: 
Long Beach Kennel Club
Date: 
July 3, 2011
Sire: 
Ch. Zucci High Entertainment
Dam: 
Ch. Horizans Bare It All Leela
Handled by: 
Mercedes Vila
 
 
divider
Group First for Winter!
Thank you Judge James White!
Call Name: 
Winter
Breed: 
Irish Setter
Owned by: 
Dr. Silvia Folts
Bred by: 
Georgianne Carney & S. Menard
Award: 
Sporting Group First
Judge: 
Mr. James R. White
Show: 
Bahia Sur Kennel Club
Date: 
June 18, 2011
Sire: 
Ch. Courtwood Packer Player
Dam: 
BIS BISS Ch. Dancin' Brown Eyed Girl
Handled by: 
Kathy Grayson
 
 
divider
Call Name: 
Chet
Breed: 
Harrier
Owned by: 
Joe Sanchez
Bred by: 
Susan Stacy Lowder-
AKC Breeder of Merit
& Ken Nell & Miriam Nell
Award: 
Hound Group First
Judge: 
Mrs. Francine Schwartz
Show: 
Utah Valley Kennel Club
Date: 
May 8, 2011
Sire: 
Ch. Downhome Family Tradition
Dam: 
Tallyho Joyful
Handled by: 
Jorge Olivera
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Multiple Group Winner & Top Ten Vizsla 2011*
Call Name: 
Hardy
Breed: 
Vizsla
Owned by: 
Susan Nakamura
Bred by: 
Susan Nakamura-
AKC Breeder of Merit
Award: 
Sporting Group First
Judge: 
Mrs. Terry M. DePietro
Show: 
North Shore Kennel Club
Date: 
June 18, 2011
Sire: 
Am/Can Ch. Rheingold Loge Hamilton
Dam: 
Am/Can Ch. Suzu N Aristotle's Sisi JH CGC
*System/Date: 
CC Breed System, 5/11
Handled by: 
Patty Crowley - 203-565-5257
 
 
divider
Best in Show, Best in Specialty Show Winner,
Multiple Group Winner and Multiple Group Placements
Call Name: 
Aero
Breed: 
English Setter
Owned by: 
Vanessa Maynard & Sam Maynard
Bred by: 
Hilary Oakes
Award: 
Two Sporting Group Firsts & Sporting Group Second & Sporting Group Fourth
Judges: 
Mrs. Stephanie S. Hedgepath (G1, pictured) & Mrs. Anne S. Katona (G2) & Miss Dolores (Dee) H. Maltz (G1) & Ms. Linda C. More (G4)
Show: 
KC of Beverly Hills & Long Beach KC & Flagstaff KC (1 & 2)
Date: 
July 2-3 & June 11-12, 2011
Sire: 
Ch. Artizoe Billboard Chart Topper
Dam: 
Ch. Sevenoaks Amirage
Handled by: 
Carlos Carrizo, AKC Registered Handler
Assisted by: Jospeh Washnesky
 
 
divider
Cam is on a Roll!
Best of Breed, American Brittany Club Summer Specialty
Call Name: 
Cam
Breed: 
Brittany
Owned by: 
Chris Robinson & Leslie Robinson
Bred by: 
Louise Brown & Herbert Harrison & Donna Harrison-
AKC Breeders of Merit
Award: 
Best of Breed, Summer Specialty, in conjunction with Kettle Moraine KC
Judge: 
Mr. Klaus Anselm
Show: 
American Brittany Club
Date: 
July 2, 2011
Sire: 
Ch. Dualan Marsport Supercharger
Dam: 
Ch. Zax Chilcote Dixieland Big Oak
Handled by: 
David Harper
 
 
divider
Exclusively Handled by David Stout
Call Name: 
Dugga
Breed: 
Rhodesian Ridgeback
Owned by: 
Linda Gaunaurd & Manny Gaunaurd Jr.
Bred by: 
Stacey Tucker & Nathan Tucker
Award: 
Hound Group First & Hound Group Third
Judges: 
Mr. Robert R. Frost (G1) & Mrs. Betsy A. Yates (G3)
Show: 
Bushy Run Kennel Club (1 & 2)
Date: 
July 2-3, 2011
Sire: 
MBIS MBISS GCh. Pupukea Ridge Ikaika O Spring Valley CGC, TDI
Dam: 
Ch. Lilly Mandisa Tucker JC CGC
Handled by: 
David Stout
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Thank you judges Keke Kahn & James Frederiksen
for these recent Group Placements.
Call Name: 
Cowboy
Breed: 
Staffordshire Bull Terrier
Owned by: 
Patricia Rashke & Don Rashke
Bred by: 
Patricia Rashke
Award: 
Terrier Group First & Terrier Group Second
Judges: 
Mrs. Keke Kahn (G1) & Mr. James E. Frederiksen (G2)
Show: 
Calcasieu Kennel Club (1 & 2)
Date: 
June 9-10, 2011
Sire: 
Ch. Belnore Dream Keeper
Dam: 
Ch. Maktoum Hathrah
Handled by: 
Michelle Aguillard
 
 
divider
Call Name: 
Timmy
Breed: 
Cavalier King Charles Spaniel
Owned by: 
Dr. John Ioia & Carol Rose & Kate Rose & Darlene Petralia
Bred by: 
Dr. John Ioia & Kate Rose & Darlene Petralia & Carol Rose-
AKC Breeder of Merit
Award: 
Toy Group Third
Judge: 
Mr. Don Sutton
Show: 
Del-Otse Nango Kennel Club
Date: 
July 2, 2011
Sire: 
Ch. Sanickro Magic Star
Dam: 
Ch. Karlee's Into The Mystic
Handled by: 
Karen Mammano
 
 
divider
Asa - The leading Ridgeback in Grand Champion points*
would like to thank the judges below for a great Fourth of July!
Call Name: 
Asa
Breed: 
Rhodesian Ridgeback
Owned by: 
Adella Thompson
Bred by: 
Marie Cotton & Sharon Welsh
Award: 
Select Dog & Four Bests of Breed & Hound Group First & Two Hound Group Thirds
Judges: 
Dr. Anne P. Gallant (SD) & Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio (BOB & G3) & Mrs. Gloria Geringer (BOB) & Dr. Andrea Bradford (BOB) & Mr. Gary L. Doerge (BOB & G1) & Mrs. Robert S. Forsyth (G3)
Show: 
Potomac Hound Club & Southern Maryland KC (1 & 2) & Rock Creek Kennel Club (1 & 2)
Date: 
June 30 - July 4, 2011
Sire: 
Ch. Spring Valley's Tuscan Son
Dam: 
Spring Valley's Tuscan Lady
*System/Date: 
AKC Grand Champion System, 7/6/11
Handled by: 
Jack Seacrest & Courtney Norris, Exclusively Handled
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Digital AKC Gazette

Look for these articles, and many more, in the digital edition of the June
AKC GAZETTE!


Finding the Food Foe
Identifying food allergies

A Helping Paw
Bullies drove him to the brink of despair. A Basenji pulled him back.

Winging It
Canine competitors soared at the largest AKC National Agility Championship ever.

Flight of the Nomads
It took a global effort, 1,000 e-mails, and a determined soldier to save seven members of an ancient Afghan breed.
divider
AKC Breeder of Merit
For more information about the AKC Breeder of Merit program visit akc.org/breederofmerit.
divider
Photography/Design Credits
GCh. Steele Your Heart
GCh. Lambluv's Gambolon Blue Thunder
GCh. Hampton Court's Pick Pocket
InFocusByMiguel (P)
*Main Photo Only
GCh. Langrigg Star of the Stage
GCh. Suzu's Hard Nut to Crack
Ethan & Co. (D)
315-762-3585
GCh. Sevenoaks Footprints on the Moon
Kit Rodwell (P)
760-751-2757
GCh. Mustang Sally's Dream Boy
GCh. Spring Valley's Always There
Kelley C. Kotch (D)
Names containing a (P) after them denote photographers and those with a (D) after them denote designers.
sponsor large spot
Click here for Breed of Merit
For information on listing your dog in the Weekly Winners Gallerysm download this form,
or contact us at [email protected] or 212-696-8259. | Privacy Statement
Like the American Kennel Club on
Follow AKC Dog Lovers on
Subscribe to the American Kennel Club on YouTube Icon
© 2011 American Kennel Club
8051 Arco Corporate Drive, Suite 100 Raleigh, NC 27617-3390

By subscribing to, accessing and/or viewing the AKC Weekly Winners Gallery, you acknowledge and agree that you may only display the content of the AKC Weekly Winners Gallery for your own personal use (i.e., noncommercial use) and that you will not copy, reproduce, modify, create derivative works of, sell, lease or distribute the AKC Weekly Winners Gallery, in whole or in part, without the express written permission of AKC.