Photos from Events through June 12, 2011
Gazette Digital Edition
Top Ten Herding Dog*
Call Name: 
Spencer
Breed: 
Pembroke Welsh Corgi
Owned by: 
Kiki Courtelis & Linda Dossett
Bred by: 
Carrie P. Harris-
AKC Breeder of Merit
& Anna T. Wyatt
Award: 
Best in Show
Judge: 
Miss Virginia L. Lyne
Show: 
Atlanta Kennel Club
Date: 
April 16, 2011
Sire: 
Ch. Gaylord's Poitier
Dam: 
Dalarno Starry Nite
*System/Date: 
CC System, 4/11
Handled by: 
Frank Murphy
 
 
divider
NUMBER 5 HERDING DOG*
NUMBER 1 OLD ENGLISH SHEEPDOG**
Call Name: 
Elvis
Breed: 
Old English Sheepdog
Owned by: 
Kay Richardson & Jere Marder
Bred by: 
Jere Marder & Gail Radke - Lambluv.com
Award: 
Back-to-Back Bests in Show
Judges: 
Mrs. Jean Fournier & Mr. David Bolus
Show: 
Lake Minnetonka Kennel Club (1 & 2)
Date: 
June 11-12, 2011
Sire: 
Ch. Gambolon Lambluv Tumbelweed
Dam: 
Ch. Lambluv's The Devine Miss M
*System/Date: 
CC System, 4/11
**System/Date: 
CC All Breed System, 4/11
Handled by: 
Jere Marder
 
 
divider
America's Number One 15" Beagle*
Multiple All Breed Best in Show Winner
Call Name: 
Sage
Breed: 
15" Beagle
Owned by: 
Torie Steele & Edmund J. Dzuik
Bred by: 
L. Osmotherly
Award: 
Hound Group First
Judge: 
Mrs. R. Ellen Fetter
Show: 
Vacationland Dog Club
Date: 
May 19, 2011
Sire: 
Clarion Clipper Ship
Dam: 
Langrigg Seek the Stars
*System/Date: 
CC Breed System, 4/11
Handled by: 
Mr. Bobby Fisher
 
 
divider
Group Winner & Multiple Group Placements
Call Name: 
Solo
Breed: 
German Shepherd Dog
Owned by: 
Priscilla Hays & Brad Hill & Kathleen Salvucci
Bred by: 
Kathleen Salvucci-
AKC Breeder of Merit
Award: 
Two Herding Group Seconds & Two Herding Group Fourths
Judges: 
Mrs. Barbara Dempsey Alderman (G2) & Mrs. Shirley D. Limoges (G4) & Mr. Filiberto Arniella (G4) & Mr. Carlos Navarro (G2)
Show: 
KC of Northern New Jersey & Staten Island KC & Monmouth County KC & Union County KC
Date: 
May 26-30, 2011
Sire: 
Ch. Hayshill's Cole Younger
Dam: 
Aramists Long Tangoonthenite Myjoy
Handled by: 
Michael Reed
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
2010 #1 Cairn Terrier in Canada*
Call Name: 
Tiger
Breed: 
Cairn Terrier
Owned by: 
Victor Malzoni Jr.
Bred by: 
Victor Malzoni Jr.
Award: 
Terrier Group Third
Judge: 
Ms. Denny C. Mounce
Show: 
Western Pennsylvania Kennel Association
Date: 
April 3, 2011
Sire: 
Ch. Highland Spend-A-Penny of Woflpit
Dam: 
Edith Piaf From Asotria Bay
*System/Date: 
CanuckDogs.com, 12/10
Handled by: 
Santiago Pinto, Sanherpinc Kennels; [email protected]
 
 
divider
A Top Twenty Terrier*
Call Name: 
Tanner
Breed: 
Smooth Fox Terrier
Owned by: 
Victor Malzoni Jr. & Jerson Valle & Amy Booth
Bred by: 
Madison Weeks & Hubert Thomas & Stacy Turner & Amy Booth
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. Jerry M. Watson
Show: 
Genesee County Kennel Club
Date: 
May 21, 2011
Sire: 
Ch. Broxden's Dress For Success
Dam: 
Ch. Foxjar Starstruck Kemosabe Broxden
*System/Date: 
AKC Reporting System, All Breed Standings for events processed through 5/28/11
Handled by: 
Phil & Amy Booth
 
 
divider
America's Number One Cairn Terrier*
Thank you to Judge Carter!
Call Name: 
Bat
Breed: 
Cairn Terrier
Owned by: 
Tammy Erickson & Marly Lucier
Bred by: 
Marly Lucier
Award: 
Best in Specialty Show
Judge: 
Ms. Christine C. Carter
Show: 
Housatonic Cairn Terrier Club Specialty, in conjunction with the Greenwich Kennel Club
Date: 
June 11, 2011
Sire: 
Ch. Paragon's Well Chosen
Dam: 
Ch. Maverston Dutch Treat
*System/Date: 
All Systems
Handled by: 
Geoff Dawson
 
 
divider
Thank you to all the judges including Group First judges Arlene Czech &
Robert Reeves-Newson and thanks to Clifford Steele for his superb handling.
Call Name: 
Mika
Breed: 
Tibetan Terrier
Owned by: 
Susan Carr & Gary Carr & Robert Hennings
Bred by: 
Susan Carr & Gary Carr-
AKC Breeders of Merit
Award: 
Back-to-Back Non-Sporting Group Firsts
Judges: 
Ms. Arlene A. Czech & Mr. Robert Reeves-Newson
Show: 
Ladies Kennel Association of America & Long Island Kennel Club
Date: 
May 21-22, 2011
Sire: 
Ch. Excalibur's Sitcks N Stones
Dam: 
Ch. Salishan's I'm No Angel
*System/Date: 
CC Breed System, 4/11
Handled by: 
Clifford Steele
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Top 10 All Breeds*
Number 2 Working Dog*
Call Name: 
Tanner
Breed: 
Kuvasz
Owned by: 
Mercedes Vila & Lynn Brady & Connie Townsend & Claudia Muir
Bred by: 
Connie Townsend & Lynn Brady & Bea Page & Clay Page -
AKC Breeders of Merit
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. Sam Houston McDonald
Show: 
San Gabriel Valley Kennel Club
Date: 
May 28, 2011
Sire: 
Ch. Szumeria's Irish By Nature
Dam: 
Ch. Szumeria's One For The Money CD RE NAP
*System/Date: 
All Systems
Handled by: 
Diana Wilson
 
divider
Number One Scottish Terrier All Systems
Thank you Mr. Black for this wonderful win!
Call Name: 
Phoebe
Breed: 
Scottish Terrier
Owned by: 
John Eggert & Daphne Eggert
Bred by: 
Carol Annan - Lomondview Scottish Terriers, Killearn, Scotland
Award: 
Best in Specialty Show
Judge: 
Mr. Robert D. Black
Show: 
Scottish Terrier Club of New England
Date: 
June 3, 2011
Sire: 
Raglan Royal Connection with Brio
Dam: 
UK Ch. Lomondview Clementine
Handled by: 
Ernesto Lara
 
 
divider
Cam's accelerating, receiving a Group Third!
Thank you Judge Gatti.
Call Name: 
Cam
Breed: 
Brittany
Owned by: 
Chris Robinson & Leslie Robinson
Bred by: 
Louise Brown & Herbert Harrison & Donna Harrison-
AKC Breeders of Merit
Award: 
Sporting Group Third
Judge: 
Mrs. Erika Hofmann Gatti
Show: 
Mid-Continent Kennel Club
Date: 
May 29, 2011
Sire: 
Ch. Dualan Marsport Supercharger
Dam: 
Ch. Zax Chilcote Dixieland Big Oak
Handled by: 
David Harper
 
 
divider
Thank you Judge Lyons!
Call Name: 
LUKE
Breed: 
Greater Swiss Mountain Dog
Owned by: 
Joanne Schottinger & Pamela Cosner
Bred by: 
Rita Rimler-
AKC Breeder of Merit
& Pamela Cosner
Award: 
Working Group Second
Judge: 
Mr. Edward F. Lyons Jr.
Show: 
Lake Mathews Kennel Club
Date: 
May 1, 2011
Sire: 
Ch. Rippling Waters Justus
Dam: 
Ch. Trout Creek's Dunluce O'Cornerstone
Handled by: 
Stephen & Linn Cabral
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
#1 HARRIER ALL-BREED*
SON OF THE TOP WINNING HARRIER IN HISTORY
Call Name: 
Chet
Breed: 
Harrier
Owned by: 
Joe Sanchez
Bred by: 
Susan Stacy Lowder
AKC Breeder of Merit
& Ken Nell & Miriam Nell
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. Norman L. Patton
Show: 
Intermountain Kennel Club
Date: 
May 5, 2011
Sire: 
Ch. Downhome Family Tradition
Dam: 
Tallyho Joyful
*System/Date: 
CC All Breed System, 4/11
Handled by: 
Jorge & Susie Olivera
 
 
divider
Call Name: 
Riley
Breed: 
Cairn Terrier
Owned by: 
William Rothe & Gay Rothe
Bred by: 
Ann F. Kerr
Award: 
Terrier Group Third & Terrier Group Second
Judges: 
Ms. Sharol Candace Way (G3) & Mr. Joseph E. Gregory (G2)
Show: 
Charlottesville-Albermale Kennel Club (1 & 2)
Date: 
June 4-5, 2011
Sire: 
Ch. Cairnbrae Keeper's Son McDuff
Dam: 
Cairnbrae's Pirate's Booty
Handled by: 
Tracy Szaras
 
 
divider
Thanks to judges Lawrence J. Libeu, Patricia Trotter & Jeffrey Pepper for our recent wins.
#1 Wirehaired Pointing Griffon*
Call Name: 
Boo
Breed: 
Wirehaired Pointing Griffon
Owned by: 
Kristi Rogney & Graham Rogney & Richard Byrne
Bred by: 
Richard Byrne
Award: 
Sporting Group Second & Sporting Group Third & Sporting Group Fourth
Judges: 
Mr. Lawrence J. Libeu (G3) & Mrs. Patricia V. Trotter (G4) & Mr. Jeffrey G. Pepper (G2)
Show: 
Camellia Capital KC & Shasta KC & Butte County KC
Date: 
May - June 2011
Sire: 
Am/Can Ch. Toulouse Des Bords Du Dan VC FDX CD BVC
Dam: 
Ch. Duckpond Whistling Dixie SH
*System/Date: 
AKC Reporting System, Breed Standings - for events processed through 5/27/11
Handled by: 
Amy Rutherford
 
 
divider
Number One Kuvasz Bitch All Breed*
Call Name: 
Zoë
Breed: 
Kuvasz
Owned by: 
Lynn Brady & Connie Townsend & Kathy Knapp MD & Gene Hayes Esq. & Mary Lee
Bred by: 
Doreen McPherson & Lynn Brady & Connie Townsend-
AKC Breeders of Merit
Award: 
Working Group First
Judge: 
Mrs. Patricia V. Trotter
Show: 
North Arkansas Kennel Club
Date: 
April 23, 2011
Sire: 
Ch. Szumeria's Same Old Song
Dam: 
Ch. Galaxy's Starlight Dancer
*System/Date: 
All Systems
Handled by: 
Mary Lee
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Multiple Group Winning/Placing Grizzle Norfolk!
Call Name: 
Token
Breed: 
Norfolk Terrier
Owned by: 
Soni Jager
Bred by: 
Ed Dum & Ann Dum-
AKC Breeders of Merit
Award: 
Terrier Group Fourth
Judge: 
Mrs. Charlotte P. Patterson
Show: 
Puyallup Valley Dog Fanciers
Date: 
June 11, 2011
Sire: 
BISS Ch. Arroyo's Tater Tot
Dam: 
Ch. Arroyo's Devil Or Angel
Handled by: 
Soni Jager
 
 
divider
Call Name: 
Tina Fey
Breed: 
Brussels Griffon
Owned by: 
Felicia M. Cashin & Carole Ross
Bred by: 
Felicia M. Cashin
Award: 
Toy Group First
Judge: 
Dr. John A. Reeve-Newson
Show: 
Lake County Kennel Club of Northern California
Date: 
June 9, 2011
Sire: 
BIS Ch. Hilltop's The Great Houdini
Dam: 
Ch. Alion's Kaching of Cashin
Handled by: 
Wood & Jenny Wornall
 
 
divider
A Top Sporting Dog - #1 English Springer Spaniel*
Only English Springer Spaniel Gold Grand Champion
Call Name: 
Zelda
Breed: 
English Springer Spaniel
Owned by: 
Dorothy Cherry & Carl Blaine & Fran Sunseri
Bred by: 
Dorothy Cherry & Donna Herzig-
AKC Breeder of Merit
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mrs. Peggy J. Haas
Show: 
Taconic Hills Kennel Club
Date: 
June 9, 2011
Sire: 
BIS BISS GCh. Cerise Signature Of Telltale CD RN CGC CTD, TD - "Dustin"
Dam: 
Ch. Cerise Southampton My Heart's Desire - "Desiree"
*System/Date: 
CC Breed System, 4/11
Handled by: 
Howard Huber, 717-808-0528
 
 
divider
#1 Wire Fox Terrier* - #10 Terrier** - Multiple Group Winner - Best in Show Winner
Best in Speciatly Show Winner - National BISS Winner - 2011 WKC BOB Winner
Call Name: 
Eira
Breed: 
Wire Fox Terrier
Owned by: 
Torie Steele & Mary Ann Roma
Bred by: 
Torie Steele & Mary Ann Roma
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mrs. Peggy J. Haas
Show: 
Kennel Club of Pasadena
Date: 
June 4, 2011
Sire: 
Ch. Galsul Excellence
Dam: 
Ch. Ironhill's Jitterbug
*System/Date: 
CC All Breed System, 4/11
**System/Date: 
AKC Reporting System, All Breed Standings for events processed through 5/28/11
Handled by: 
Gabriel & Ivonne Rangel
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Digital AKC Gazette

Look for these articles, and many more, in the digital edition of the June
AKC GAZETTE!


Finding the Food Foe
Identifying food allergies

A Helping Paw
Bullies drove him to the brink of despair. A Basenji pulled him back.

Winging It
Canine competitors soared at the largest AKC National Agility Championship ever.

Flight of the Nomads
It took a global effort, 1,000 e-mails, and a determined soldier to save seven members of an ancient Afghan breed.
divider
AKC Breeder of Merit
For more information about the AKC Breeder of Merit program visit akc.org/breederofmerit.
divider
Photography/Design Credits
GCh. Lambluv's Gambolon Blue Thunder
GCh. Pine Hill's Payday of Hayshill
Braz/Can Ch. Am GCh. Hampton Court's Pick Pocket
Ch. Waybroke Broxden Turning Tanner
InFocusByMiguel (P)
*Main Photo Only
Aus/Am GCh. Langrigg Star Of The Stage
Ethan & Co. (D)
315-762-3585
MBIS MBISS GCh. Szumeria's Wildwood Silver Six Pence
Derek Glas Photography + Graphics (D)
Names containing a (P) after them denote photographers and those with a (D) after them denote designers.
sponsor large spot
Click here for Breed of Merit
For information on listing your dog in the Weekly Winners Gallerysm download this form,
or contact us at [email protected] or 212-696-8259. | Privacy Statement
Like the American Kennel Club on
Follow AKC Dog Lovers on
Subscribe to the American Kennel Club on YouTube Icon
© 2011 American Kennel Club
8051 Arco Corporate Drive, Suite 100 Raleigh, NC 27617-3390

By subscribing to, accessing and/or viewing the AKC Weekly Winners Gallery, you acknowledge and agree that you may only display the content of the AKC Weekly Winners Gallery for your own personal use (i.e., noncommercial use) and that you will not copy, reproduce, modify, create derivative works of, sell, lease or distribute the AKC Weekly Winners Gallery, in whole or in part, without the express written permission of AKC.