Photos from Events through January 30, 2011
Gazette Digital Edition
Three BOBs at Western Washington Cluster.
Thank you judges Paula Hartinger (pictured), Darryl Vice and Joe Walton.
Call Name: 
Josie
Breed: 
Cairn Terrier
Owned by: 
Bill Doyle & Nancy Lentgis & Tom Godwin & Karin Godwin
Bred by: 
Tom Godwin & Karin Godwin & John Woodman & Carol Woodman
Award: 
Multiple Bests of Breed
Judges: 
Mrs. Paula Hartinger & Mr. Darryl Vice & Mr. Joe C. Walton
Show: 
Puyallup Valley Dog Fanciers & Tacoma KC & Sammamish Kennel Club
Date: 
January 15-17, 2011
Sire: 
Ch. Terriwood Grand Slam
Dam: 
Lochwoods Invincible Challeng
Handled by: 
Tom Godwin
 
 
divider
Number 4 Terrier*
Number 1 Irish Terrier**
Call Name: 
Fynn
Breed: 
Irish Terrier
Owned by: 
Anthony Barker & Victor Malzoni Jr.
Bred by: 
RC Carusi & Shari Boyd Carusi & Stan Wodjewodski
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. Charles L. Olvis
Show: 
Tampa Bay Kennel Club
Date: 
January 21, 2011
Sire: 
Ch. Kells Tulsa Twister
Dam: 
Ch. Fleet St Firebird
*System/Date: 
2010 Final Statistics
**System/Date: 
2010 Final Statistics, All Systems
Handled by: 
RC Carusi & Shari Boyd Carusi
 
 
divider
2010's NUMBER ONE MALE GERMAN SHEPHERD DOG*
The New Team: Harley & Jorge
Call Name: 
Harley
Breed: 
German Shepherd Dog
Owned by: 
Paula M. Cooke & Chuck Sedgewick & Tedi Ginsburg
Bred by: 
Jeri Plager
Award: 
Best of Breed
Judge: 
Ms. Pamela J. O'Dell
Show: 
Kennel Club of Palm Springs
Date: 
January 8, 2011
Sire: 
Ch. Encore-Asgard's O'Connor
Dam: 
Plamark's Electra of Asgard
*System/Date: 
2010 Final Statistics, All Systems
Handled by: 
Jorge Olivera
 
 
divider
America's Number One Bloodhound*
Number 12 Hound**
Call Name: 
Kiss
Breed: 
Bloodhound
Owned by: 
Susan LaCroix Hamil & Heather Whitcomb
Bred by: 
Susan LaCroix Hamil & Heather Whitcomb
Award: 
Hound Group First
Judge: 
Mrs. Gloria Geringer
Show: 
Channel City Kennel Club
Date: 
January 20, 2011
Sire: 
Ch. Heathcliff Claimjumper
Dam: 
Ch. Heather's Go Tell It On the Mtn.
*System/Date: 
2010 Final Statistics, All Breed Standings
**System/Date: 
2010 Final Statistics
Handled by: 
Bruce Schultz & Tara Schulz
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
BEST IN SHOW & NATIONAL SPECIALTY WINNER
ANOTHER BISS FOR 2010's #1 ACD All Systems
Call Name: 
Brick
Breed: 
Australian Cattle Dog
Owned by: 
Joyce Rowland & Dee McNeil & Kelli Watkins
Bred by: 
Heather Warn & Tracy Carlton
Award: 
Best in Specialty Show
Judge: 
Mr. Richard J. Lewis
Show: 
Cascade Australian Cattle Dog Club
Date: 
January 19, 2011
Sire: 
Ch. Kurpas' Hunker Down
Dam: 
Ch. Cc's Hard On The Ticker
Handled by: 
Kim Griffith, PHA
 
 
divider
MULTIPLE BOB WINNER & GROUP PLACEMENTS
Call Name: 
Fergus
Breed: 
Cairn Terrier
Owned by: 
Jerson Valle
Bred by: 
Victor Malzoni Jr.
Award: 
Terrier Group Second
Judge: 
Mr. Lawrence Stanbridge
Show: 
Rubber City Kennel Club
Date: 
January 9, 2011
Sire: 
Ch. Highland Spend-A-Penny Of Wolfpit
Dam: 
Edith Piaf From Astoria Bay
Handled by:
Santiago Pinto, Sanherpinc Kennel
 
 
divider
BACK-TO-BACK-TO-BACK SPORTING GROUP FIRSTS!
Thank you to all of the judges!
Call Name: 
Zelda
Breed: 
English Springer Spaniel
Owned by: 
Dorothy Cherry & Carl Blaine & Fran Sunseri
Bred by: 
Dorothy Cherry & Donna Herzig
Award: 
Back-to-Back-to-Back Sporting Group Firsts
Judges: 
Mrs. Betsy Horn Humer & Mrs. Barbara Dempsey Alderman & Mr. Ken J. Murray
Show: 
Livonia Kennel Club & Oakland County Kennel Club (1 & 2)
Date: 
January 21-23, 2011
Sire: 
BIS BISS GCh. Cerise Signature Of Telltale CD RN CGC CTD, TD - "Dustin"
Dam: 
Ch. Cerise Southampton My Heart's Desire - "Desiree"
Handled by: 
Howard Huber
 
 
divider
MULTIPLE BOB WINNER & GROUP PLACEMENTS
Call Name: 
Solo
Breed: 
German Shepherd Dog
Owned by: 
Priscilla Hays & Brad Hill & Kathleen Salvucci
Bred by: 
Kathleen Salvucci
Award: 
Herding Group Third
Judge: 
Ms. Helen W. Gleason
Show: 
Lehigh Valley Kennel Club
Date: 
December 18, 2010
Sire: 
Ch. Hayshill's Cole Younger
Dam: 
Aramists Long Tangoonthenite Myjoy
Handled by:
Trisha Wylie
 
 
divider
Click Here to see Your Dog in this spot
Keegan keeps right on moving into 2011 - Career BIS #11!
Finished 2010 as America's #1 IWS* & #7 Sporting Dog**
Call Name: 
Keegan
Breed: 
Irish Water Spaniel
Owned by: 
Stacy Duncan & Colleen McDaniel & Cathy Shelby & Greg Siner
Bred by: 
Greg Siner (Poole's Ide IWS),
AKC Breeder of Merit
& Debbie Patterson
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. Chuck Winslow
Show: 
Sammamish Kennel Club
Date: 
January 17, 2010
Sire: 
Ch. Fynder Freethinker
Dam: 
Ch. Poole's Ide Then There's Maude
*System/Date: 
2010 Final Statistics, All Systems
**System/Date: 
2010 Final Statistics
Handled by: 
Stacy Duncan
 
divider
#1 Golden Retriever*
#2 Sporting Dog**
Call Name: 
Cody
Breed: 
Golden Retriever
Owned by: 
Yvonne Herrera & Jose Herrera & Maura Roxby & Cindi Metcalf
Bred by: 
Cindi Metcalf & Barbara Tucker
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio
Show: 
Inverness Kennel Club
Date: 
January 15, 2011
Sire: 
Ch. Rush Hill's Winner Take All
Dam: 
Ch. Fallchase Gemini Markquise Diamond
*System/Date: 
AKC Reporting System - All Breed Standings, for events processed through January 19
**System/Date: 
AKC Reporting System - for events processed through January 19
Handled by:
Jane Alston-Myers
 
 
divider
BOB and Group 2 at the Terrier Association of Oregon,
Three Group 2s and One Group 3 - Thank you to all of the judges!
Call Name: 
Bat
Breed: 
Cairn Terrier
Owned by: 
Tammy Erickson & Marly Lucier
Bred by: 
Marly Lucier
Award: 
Best of Breed & Four Terrier Group Seconds & Terrier Group Third
Judges: 
Mr. Philip K. Freilich (BOB) & Ms. Gay Dunlap (G2) & Mr. Thomas L. Yates (G3) & Mr. Robert D. Black (G2) & Mr. Robert E. Hutton (G2) & Mr. Neil W. Graves (G2)
Show: 
Terrier Association of Oregon & Tualatin Kennel Club & Dog Fanciers Association of Oregon
Date: 
January 19-23, 2011
Sire: 
Ch. Paragon's Well Chosen
Dam: 
Ch. Maverston Dutch Treat
Handled by: 
Geoff Dawson
 
 
divider
2010's #2 Havanese* wins Best of Breed at the AKC/Eukanuba National Championship.
The only Havanese to Win National Specialities in Both the US and Canada!
Call Name: 
DESI
Breed: 
Havanese
Owned by: 
Dr. Stephen Lucas & Mrs. Patricia Lucas
Bred by: 
Nona Dietrich
Sire: 
Am/Can Ch. Sonrisas Tiny Thomas
Dam: 
Ch. Gingerbred Made to Order
*System/Date: 
2010 Final Statistics, All Systems
Handled by:
David Scheiris
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Our sincere appreciation to Mr. Walter J. Sommerfelt & Mr Charles L. Olvis.
Call Name: 
Indy
Breed: 
Field Spaniel
Owned by: 
Sue Ellen Thornhill & Becki Hirschy
Bred by: 
Julie Sharbo & Eric Sharbo
Award: 
Back-to-Back Sporting Group Firsts
Judges: 
Mr. Walter J. Sommerfelt & Mr. Charles L. Olvis
Show: 
Erie Kennel Club (1 & 2)
Date: 
January 29-30, 2011
Sire: 
Ch. CT Calico's Hot Pursuit Del Prado
Dam: 
Ch. Wolftree's Nevada Gem TD RA OA
Handled by: 
Stacy Snyder-Work
 
 
divider
Call Name: 
Timmy
Breed: 
Cavalier King Charles Spaniel
Owned by: 
Dr. John Ioia & Carol Rose & Kate Rose & Darlene Petralia
Bred by: 
Dr. John Ioia & Carol Rose & Kate Rose & Darlene Petralia
Award: 
Toy Group Fourth
Judge: 
Mrs. R. Ellen Fetter
Show: 
Kennel Club of Buffalo
Date: 
January 14, 2011
Sire: 
Ch. Sanickro Magic Star
Dam: 
Ch. Karlee's Into The Mystic
Handled by: 
Karen Mammano
 
 
divider
Back-to-Back Bests of Breed at the Michigan Winter Dog Classic
Thank You to Our Judges - Mr. Ambrosio & Mr. Usherwood
Call Name: 
Jay Jay
Breed: 
Border Collie
Owned by: 
Dionne (Debbie) Butt & Linda Martens & Darnell Martens
Bred by: 
Dionne Butt
(2010 AKC Breeder of the Year Recipient & AKC Breeder of Merit)
& Deanne Veselka
Award: 
Back-to-Back Bests of Breed
Judges: 
Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio & Mr. William Usherwood
Show: 
Livonia Kennel Club (1 & 2)
Date: 
January 20-21, 2011
Sire: 
GCh. Borderfame Signature
Dam: 
Wildblue Pale Fire
Handled by: 
Darnell Martens
 
 
divider
Call Name: 
Tessa
Breed: 
Field Spaniel
Owned by: 
Anita Eley & Karen M. Balinski
Bred by: 
Karen M. Balinski
Award: 
Sporting Group First
Judge: 
Mrs. Carole A. Beattie
Show: 
Abilene Kennel Club
Date: 
January 29, 2011
Sire: 
Ch. Breezy Hollow Brigadoon SH, HOF
Dam: 
Ch. Catera's Simply Irresistible VCD2 RE TDX SH NFP, HOF
Handled by: 
Schuylar Moore
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
When you are this good, it is okay to be different!
Call Name: 
Gatsby
Breed: 
Giant Schnauzer
Owned by: 
Sylvia Hammarstrom
Bred by: 
Sylvia Hammarstrom
Award: 
R. Best in Show
Judge: 
Mr. Frank T. Sabella
Show: 
Auld Lang Syne Dog Society (Canada)
Date: 
December, 2010
Sire: 
Am/Int Ch. Skansen's American President
Dam: 
Skansen's Destiny
Handled by: 
Janine A. Starink
 
 
divider
Back-to-Back Group Ones — What a great way to start a Specials career!
Watch for Christopher & "Spice" at the Garden!
Call Name: 
Spice
Breed: 
Pug
Owned by: 
Patti Caldwell & Richard A. Caldwell
Bred by: 
Paul Green & Moraine Kirby-Green
Award: 
Back-to-Back Toy Group Firsts
Judges: 
Mrs. Betty Regina Leininger & Mr. Neil W. Graves
Show: 
Abilene Kennel Club
Date: 
January 29-30, 2011
Sire: 
Ch. Jetta's Pocket Maker by Boss
Dam: 
Ch. Sycamore Kirby Thousand's Cheered
Handled by:
Chistopher Keith
 
 
divider
At 20 months of age & 3 special weekends, Carrera is fast off the starting line!
Call Name: 
Carrera
Breed: 
Doberman Pinscher
Owned by: 
Roy Keith & Janice Keith & Linda George
Bred by: 
Linda George & Rick George & Barbara Abrams
Award: 
Best in Show
Judge: 
Dr. J. Donald Jones
Show: 
Abilene Kennel Club
Date: 
January 29, 2011
Sire: 
Ch. Foxfire's Take'N It All
Dam: 
Ch. Horizon's Soiree
Handled by: 
Linda George
 
 
divider
Reveling in our Glory...Entered 5 weekends resulting in a NBISS,
group placements, a Grand Championship & an invitation to the Garden!
Call Name: 
Glory
Breed: 
Vizsla
Owned by: 
Melissa Lembke & Jeffrey Lembke
Bred by: 
Debra Pedersen-Koch & Jak Koch
Award: 
VCA 2010 National Best in Specialty Show & Grand Championship
Judges: 
Ms. Marjorie Martorella & Miss. Dorothy M. Macdonald
Show: 
Vizsla Club of America National Specialty & Land O' Lakes Kennel Club
Date: 
October 2, 2010 & January 8, 2011
Sire: 
Ch. Bayview's Tradewind
Dam: 
Ch. Jakra's Vivid Encore JH
Handled by:
Melissa Lembke
 
 
divider
Click Here to see Your Dog in this spot
8 BIS - 21 Group Firsts - 8 Group Seconds
#5 Working Dog in Canada*
Call Name: 
Kosto
Breed: 
Karelian Bear Dog
Owned by: 
Olli Rahi & Dog Belter & Dawne Deeley
Bred by: 
Dawne Deeley
Sire: 
Multi Ch. Tsarshadow's The Berserker
Dam: 
Ch. Kosselon Mimmi
*System/Date: 
CanuckDogs.com, 12/10
Handled by: 
Dawne Deeley
 
divider
America's #5 Border Terrier* - Thank you judges Marcia Feld & Richard
Powell for the recent G2 and G3 at Ventura DFA and Golden Gate KC!
Call Name: 
Benny
Breed: 
Border Terrier
Owned by: 
Constance Bartlett & William Bartlett & J. Brennan
Bred by: 
Constance Bartlett & William Bartlett
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. Raymond D. Bay
Show: 
Gold Country Kennel Club
Date: 
September 4, 2010
Sire: 
Ch. Windward's Carlos Bandanna
Dam: 
Tenpenny Surefyre Flyer JE CGC
*System/Date: 
2010 Final Statistics, All Systems
Handled by:
Wood Wornall & Jenny Wornall & Andrew Peel
 
 
divider
RUSSELL AND KAREN DANCE FOR JOY - Russell consistently places in Group
Thank you to Judges Sommerfelt and Olvis!
Call Name: 
Russell
Breed: 
Golden Retriever
Owned by: 
Bonnie Kohl-Laub
Bred by: 
Kay Gosling
Award: 
Back-to-Back Sporting Group Seconds
Judges: 
Mr. Walter J. Sommerfelt & Mr. Charles L. Olvis
Show: 
Erie Kennel Club (1 & 2)
Date: 
January 29-30, 2011
Sire: 
Feathercreek's Deuce's Wild
Dam: 
Ch. Gosling's Thanks For The Memories
Handled by: 
Karen Mammano
 
 
divider
Number One Pointer in Breed*
Call Name: 
Flynn
Breed: 
Pointer
Owned by: 
Jeanne Deeming & Susan Thompson & Dennis Brown
Bred by: 
Susan Thompson & Gabrial Ortega
Award: 
Best of Breed & Sporting Group Third
Judges: 
Mrs. Sulie Greendale-Paveza &
Mrs. Judith A. Brown
Show: 
Tampa Bay Kennel Club & Greater Gainesville DFA
Date: 
January 21 & 29, 2011
Sire: 
Solivia's Cancun
Dam: 
Solivia's Here's My Heart
*System/Date: 
AKC Reporting System - Breed Standings, for events processed through January 19
Handled by:
Dennis Brown & Katey Brown
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
INTRODUCING
Call Name: 
Betsy
Breed: 
Scottish Terrier
Owned by: 
Victor Malzoni Jr. & Jerson Valle
Bred by: 
Vandra Huber & Michael Krolewski
Award: 
Best of Breed
Judge: 
Mr. Edd E. Bivin
Show: 
Charleston Kennel Club
Date: 
January, 2011
Sire: 
Ch. Land Rose JP All Right
Dam: 
Ch. McVan's Fire Starter
Handled by: 
Rebecca Cross
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
sponsor large spot

AKC Breeder of Merit
For more information about the AKC Breeder of Merit program visit akc.org/breederofmerit.
divider
Photography/Design Credits
GCh. Fleet St Fenway Fan
GCh. Quiet Creek's Kiss and Tell
GCh. Hampton's Court Fergus
GCh. Pinehill's Payday of Hayshill
Ch. Tsarshadow's I Dream of War
InFocusByMiguel (P)
*Main Photo Only
GCh. Carben Copy's If The Shoe Fits
Nancy Spelke, Custom Dog Designs (D)
626-533-7177
GCh. Poole's Ide Got Water RN
Richard Liebaert (candid photo)
 
 
GCh. Surefyre's Benny and the Jets
Derek Glas Photography + Graphics (D)
GCh. Solivia's Frostproof
Pristine Fotos & Advertising (D)
919-523-5135
Names containing a (P) after them denote photographers and those with a (D) after them denote designers.
Click here for Breed of Merit
For information on listing your dog in the Weekly Winners Gallerysm download this form,
or contact us at [email protected] or 212-696-8259. | Privacy Statement

© 2010 American Kennel Club
8051 Arco Corporate Drive, Suite 100 Raleigh, NC 27617-3390

By subscribing to, accessing and/or viewing the AKC Weekly Winners Gallery, you acknowledge and agree that you may only display the content of the AKC Weekly Winners Gallery for your own personal use (i.e., noncommercial use) and that you will not copy, reproduce, modify, create derivative works of, sell, lease or distribute the AKC Weekly Winners Gallery, in whole or in part, without the express written permission of AKC.