AKC Weekly Winners Gallery  
 
From events through this past Sunday
 
 

 Thumb    
    

 
 


GZ top sponsor

 
 
 
 

Dog Ad FPO

Multiple All Breeds & Specialty Best in Show Winning
GCH Qazara Eternal Reign

#1 French Bulldog Bitch*
Qazara ~ 'Where Only The Very Best Will Do'

Thank you Judge Mr. Don Sutton for awarding Purple
BEST IN SPECIALTY SHOW!

Call Name: PURPLE  Breed: French Bulldog
Breeder-Owner-Handled by: Diane Burvee • QAZARA French Bulldogs

Award: Best in Specialty Show
Judge:  Mr. Don Sutton
Show: Heartland French Bulldog Club
Date: August 18, 2018

Sire: GCH Qazara Trademark
Dam: CH Eternity Del Veintisete At Qazara
*System Date: AKC All-Breed Stats Through 8/31/18


 
 

Dog Ad FPO

Multiple Group Winning & Placing
GCHB Timari Telain In No Uncertain Terms

#5 Miniature Poodle All-Systems

Thank you Judges Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio,
Mrs. Deborah Ferguson-Jones & Mr. Rodney E. Herner for these Honors

Call Name: Isla   Breed: Miniature Poodle
Breeder-Owners: Marion Epperson & Cathryn Catelain

Awards: Best in Group, Two Non-Sporting Group 1's & 3 Bests of Breed
Judges: Mrs. Deborah Ferguson-Jones (BIG), Mr. Rodney E. Herner (G1),
Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio (G1), Mrs. Diane Ondo (BOB), 
Mrs. Linda Tilka (BOB) & Mr. Dana P. Cline (BOB)
Shows: North Shore KC, Non-Sporting Group Club of The Garden State
& Pocono Mountain Kennel Club
Dates: June 16 - September 13, 2018

Sire: Telain Midnite Cowboy
Dam: Timari A Rose In Winter
Presented by: Kaz Hosaka • Assisted by: Mizuki Murakami
*System Date: AKC Breed & All-Breed Stats Through 8/31/18


 
 

Dog Ad FPO

2018 BTCA National Specialty Best of Breed Winner
BIS MRBIS MBISS GCHP Loredo's Purple Rain

AMERICA'S #1 BOSTON TERRIER
ALL-SYSTEMS*

Thank you Judges Ms. Mary Murphy-East,
Mr. Daniel Smyth  & Mrs. Eva E. Berg for these Honors

Call Name: Prince   Breed: Boston Terrier
Owned & Bred by: Loretta K. Dolan

Awards: Best in Specialty Show,
Non-Sporting Group 1 & Non-Sporting Group 2
Judges:  Mrs. Eva E. Berg (BISS), Mr. Daniel Smyth (G1)
& Ms. Mary Murphy-East (G2)
Show: Penn Treaty KC, Mid-Coast KC of Maine
& Hawkeye Boston Terrier Club

Sire: CH Donnybrook's Man of Aran
Dam: Loredo's Sally Ann Thunder
Presented by: Margaret Noble •  www.noblebostons.com
*System Date: AKC Breed & All-Breed Stats Through 8/31/18
 
 
 


Dog Ad FPO

Multiple Group Winning & Placing
GCHB Lionlamb's Dark Horse

CELEBRATING 2 GROUP FIRSTS!

Thank you Judges Ms. Nancy Bodine & Mrs. Lisa Warren for these Honors

Call Name:
 Manny  Breed: 
Rhodesian Ridgeback
Owned & Bred by: Susan & David Pisarri
Breeder-Owner-Handled by: Susan Pisarri

Awards:  2 Hound Group Firsts
Judges: Ms. Nancy Bodine (G1) & Mrs. Lisa Warren (G1)
Shows: Sussex Hills KC & Butler County KC
Dates:  September 2-24, 2018

Sire: Chayil's Just Arlo
Dam: GCH Lionlamb's Flashy Fantasy

 
 


Dog Ad FPO

Multiple Best in Show Winning • Multiple Best in Specialty Show Winning
GCHP Catalina's Master of Illusion

BACK-TO-BACK BESTS IN SHOW!

Thank you Judges Mr. Charles Trotter &
Col. Joe Purkhiser for these Honors

Call Name:
 Copperfield  Breed: 
Australian Shepherd
Owned by: Tom and Katherine Lee & Joyce Siddall: Catalina Aussies
Bred by: Joyce Siddall • AKC Breeder of Merit & Bailey Pauman

Awards: Back-to-Back Bests in Show & Herding Group Firsts
Judges: Mr. Charles Trotter (BIS & G1),
Col Joe. Purkhiser (BIS) & Ms. Jan Paulk (G1)
Shows: Electric City Kennel Club (1 & 2)
Dates:  September 15-16, 2018

Sire: Peppertree's Magic by Moonlight
Dam: CH Catalina's Come Sail Away
Presented by: Laurie Jeff Greer
www.catalinakennels.com

 
 


Dog Ad FPO

Multiple Group Winning • Best in Specialty Show Winning
RBIS GCHS Koradox Pramada's Dealers Choice SI

A TOP 15 DACHSHUND
BREED & ALL-BREED

Thank you Judges Mrs. Eva E. Berg & Dr. Anthony DiNardo for these honors

Call Name:
 Casino  Breed: 
Standard Longhaired Dachshund
Owned by: Jane Ahnger, Thomas Sikora & Margaret E. Peat
Bred by: Thomas Sikora & Margaret E. Peat

Awards:  Hound Group 1 & Hound Group 2
Judges: Mrs. Eva E. Berg (G1) & Dr. Anthony DiNardo (G2)
Shows: Santa Ana Valley KC (1 & 2)
Dates:  September 22-23, 2018

Sire: GCH Briarmist BushRanger
Dam: CH Pramada's She's So California At Koradox
Presented by: Carlos A. Carrizo
*System Date: AKC Breed & All-Breed Stats Through 8/31/18

 
 


Dog Ad FPO

Best in Show Winning • Multiple Group Winning
GCHB Toreth's Tungsten Archer

A TOP 10 CARDIGAN WELSH CORGI*

Thank you Judges Ms. Amy Gau, Dr. Robert Brown
& Mr. David Alexander for these Honors

Call Name:
 Ramy  Breed: 
Cardigan Welsh Corgi
Bred & Owned by: Léo Washburn
Co-Owned by: Mark Thorson & Kathy Miller

Awards: Best in Show & Back-to-Back Herding Group 1's
Judges: Mr. David Alexander (BIS), Dr. Robert Brown (G1)
& Ms. Amy Gau (G1)
Shows: Timberland Valley Dog Fanciers (1 & 2)
Dates:  September 15-16, 2018

Sire: CH Afara Against The Wind
Dam: Toreth's Rebound Turnaround
Presented by: Dixie Rae Sick
*System Date: AKC Breed & All-Breed Stats Through 8/31/18

 
 


Dog Ad FPO

Multiple Best in Show Winning • Multiple Best in Specialty Show Winning
GCHG Woburn Barbary Iron Man

#1 SCOTTISH TERRIER • TOP 10 TERRIER*

Thank you Judges Mr. Peter Green, Mr. James G. Reynolds,
Mrs. Alice Watkins & Mr. Alfred Ferruggiaro for these Honors

Call Name:
 Junior  Breed: 
Scottish Terrier
Owned by: Ron & Maurine McConnell and Steve & Debi Russell
Bred by: Woburn Kennels & Barbary Kennels • Centreville, MI

Awards: Back-to-Back Bests in Show & 2 Terrier Group Firsts
Judges: Mr. Peter Green (BIS), Mr. James G. Reynolds (BIS),
Mrs. Alice Watkins (G1) & Mr. Alfred Ferruggiaro (G1)
Shows: South Shore Kennel Club (1 & 2)
Dates:  September 14-15, 2018

Sire: GCHS Barbary Moriarty HOF
Dam: GCH Woburn Iron Lady ROMX
Presented by: Geoff Dawson
*System Date: AKC Breed, All-Breed & Group Stats Through 8/31/18

 
 


Dog Ad FPO

Best in Specialty Show Winning • Multiple Group Winning
GCHS Bon Idee's Over The Legal Limit

THE #3 BOUVIER*

Thank you Judges Mrs. Janice McClary & Ms. F. Susan Godek
for awarding Ticket at the Santa Ana Valley KC!

Call Name:
 Ticket  Breed: 
Bouvier des Flandres
Owned by: Angie Motta & Brenda Watson
Bred by: Brenda Watson, Angie Motta & Nancy Hewitt

Awards: Herding Group 1 & Herding Group 3
Judges: Mrs. Janice McClary (G3) & Ms. F. Susan Godek (G1)
Shows: Santa Ana Valley KC (1 & 2)
Dates:  September 22-23, 2018

Sire: CH Sabri's Lord Of The Tundra
Dam: GCH Bon Idee's Just One Look CAA CGCA
Presented by: Carlos A. Carrizo
*System Date: AKC Breed Stats Through 8/31/18

 
 


Dog Ad FPO

Multiple Best in Specialty Show Winning • Multiple Group Winning
GCHS Willamette's Lookout Catching Fire
DS DM CA CGC TKN

#2 GWP ALL-BREED
#2 DOG AMONG ALL BREEDS IN THE AKC NOHS

Thank you Judges Ms. Debra Thornton
& Mr. James Moses  for recognizing Katniss

Call Name:
 Katniss  Breed: 
German Wirehaired Pointer
Owned & Presented by: Dr. Anita Tate
Bred by: Lisa Popescu, Octavian Popescu, Helen Witt & James Witt

Awards: Sporting Group 1 & NOHS Sporting Group 1
Judges: Ms. Debra Thornton (G1) & Mr. James Moses (NOHS G1)
Shows: Danville KC & Bloomington Indiana KC
Dates:  September 8-14, 2018

Sire: GCH Ripsnorter's Mt View Lookout JH
Dam: Willamette's Zorra RA JH CGC
*System Date: AKC All-Breed & NOHS Stats Through 8/31/18
 
 
 
 

AKC Gazette Online. Click here to view this month's issue.

spacer

Around the Ring at the Lake Drake Cluster
Vallejo, CA  • September 13-16, 2018

Photos Courtesy of Diana Han: Nor Cal Bulldogger Photography
[email protected]


spacer
Dog People

spacer
Weekly Closing Dates

spacer
Closing Dates for AKC Shows Offering AKC National Owner Handler Series
spacer
Learn More about the AKC Breeder of Merit Program
 
 
Photo & Design Credits
 
 

Purple
Melia Photography (win photo) • Antoinelle WWG (D) • [email protected]

Isla
JC Photography & Fritz Clark (win photos)
Jen Milani: Showtime Design (D) • [email protected]

Prince
Vicki DeGruy (Candid) | Ashbey, Fritz Clark & Melia Photography (win photos)
Phyllis Ensley (candid) • Antoinelle WWG (D) • [email protected]

Manny
Kurtis Photography (win photo) | Antoinelle WWG (D) • [email protected]

Copperfield
Dan Pearson Photography (win photos) • Antoinelle WWG (D) • [email protected]

Casino
Holloway Photo (win photo) • Antoinelle WWG (D) • [email protected]

Ramy
Roberts Photos (win photos)


Junior
Fritz Clark (win photos) • Melanie Feldges (D)


Ticket
Holloway Photo (win photo) • Antoinelle WWG (D) • [email protected]

Katniss
The Winning Image (candid) | Cary C. Manaton & Booth Photography (win photo)
Antoinelle WWG (D) • [email protected]

 
 
 

WWG

 
 
 
curved bottom shadow
For information on listing your dog in the Weekly Winners Gallery sm download this form,
or contact us at [email protected] or 212-696-8219.

If you do not wish to receive this email, unsubscribe here. To ensure you continue to receive, add [email protected] to your address book.
Please click here to view in a browser.| Privacy Statement
Like the American Kennel Club on Facebook Facebook icon
Follow AKC Dog Lovers on Twitter Twitter icon
Subscribe to the American Kennel Club on YouTube YouTube icon
© 2016 American Kennel Club
8051 Arco Corporate Drive, Suite 100 Raleigh, NC 27617-3390
By subscribing to, accessing and/or viewing the Weekly Winners Gallery, you acknowledge and agree that you may only display the content of the Weekly Winners Gallery for your own personal use (i.e., noncommercial use) and that you will not copy, reproduce, modify, create derivative works of, sell, lease or distribute the Weekly Winners Gallery, in whole or in part, without the express written permission of AKC.