AKC Weekly Winners Gallery  
 
From events through this past Sunday
 
 

 Thumb  thumb 
   
         
 

 
 


GZ top sponsor

 
 


 


Multiple Reserve Bests in Show • Multiple Group Winning • Multiple Specialty Winning
MRBIS MBISS GCHP Bryr Rose Matisse

AMERICA'S NUMBER ONE WHEATEN*

Thank you Judge Ms. Sharol Candace Way for this Group First

Call Name:  Matisse   Breed:  Soft Coated Wheaten Terrier
Owned by: Edward J. & Janet Koharik, Jr.
Bred & Co-Owned by: Jeanne "Yenna" Ferris • Bryr Rose

Award:  Terrier Group First
Judge:  Ms. Sharol Candace Way
Show:  Arrowhead Kennel Club
Date:  November 26, 2017

Sire:  GCH Greentree Keepsake Surfin USA
Dam:  CH Bryr Rose French Kiss
Presented by: Susie & Jorge Olivera
*System Date: AKC Breed Stats Through 10/31/17
 
 
 


Dog Ad FPO

The All time Top Winning Male Giant Schnauzer
 MBIS MBISS GCHG Ingebar's Tynan Dances with Wildflowers

THE NUMBER ONE DOG AMONG ALL BREEDS
Celebrating 65 All Breed Bests in Show in 2017

Thank you Judges Mr. Lou Guerrero
& Mr. Robert Vandiver for these honors

Call Name:  Ty   Breed:  Giant Schnauzer
Owned by: Sandra Nordstrom & Carol Mann
Co-Owned & Bred by: Maryann Bisceglia

Award:  Best in Show & Working Group First
Judges:  Mr. Lou Guerrero (BIS) & Mr. Robert Vandiver (G1)
Show: Dayton Kennel Club
Date:  November 17, 2017

Sire:  Ingebars Goodfella
Dam:  Ingebars Hey There Delilah
Presented by: Katie & Adam Bernardin
*System Date:
 AKC Group Stats Through 10/31/17

 
 
 

Dog Ad FPO

Multiple best in Show • Multiple Reserve Best in Show • Multiple Best in Specialty Show
GCHG Blossomhil's Topsfield Sanchu A Little Princess

THE #1 BASSET HOUND BREED & ALL-BREED*

Thank you Judges Mrs. Anne Katona, Mr. Robert Shreve,
Dr. Eric Liebes, Mr. Allen Odom, Mr. Randy Garren
& Mrs. Betty-Anne Stenmark for these honors

Call Name:
 Sweetpea   Breed:  Basset Hound
Bred & Owned by: Sukey Shor • AKC Breeder of Merit
Co-Owned by: Claudia Orlandi & Claire (Kitty) Steidel • AKC Breeders of Merit

Award:  Best in Show, Reserve Best in Show  & 4 Hound Group Firsts
Judges:  Mrs. Anne Katona (BIS), Mr. Robert Shreve (RBIS), Dr. Eric Liebes (G1)
Mr. Randy Garren (G1), Mr. Allen Odom (G1) & Mrs. Betty-Anne Stenmark (G1)
Show:  San Joaquin Kennel Club (1 & 2)  & Golden Valley KC (1 & 2)
Date:  December 1-4, 2017

Sire:  GCH Topsfield Maredge Earl Grey
Dam:  GCH Blossomhil's Mama Mia
www.blossomhilsbassets.com
www.topsfieldbassets.com
Handled by: Mike Stone
Assisted by: Camille Bakker
*System Date: AKC Breed & All-Breed Stats Through 10/31/17

 
 


Dog Ad FPO

Multiple Best in Show • Multiple Best in Specialty Show
 AM GCHG BISS CAN GCH TaolanQuest Flying Cloud

THE #1 ALASKAN MALAMUTE & #14 WORKING DOG*

Thank you Judges Mr. Vincent Mulligan, Mrs. Faye Strauss,
Mr. John Wade & Dr. Eric Liebes for these recent awards

Call Name:
 Cloud   Breed:  Alaskan Malamute
Bred & Owned by: Ron Pohl & Laurie Newburn • Taolan Alaskan Malamutes
Owned by: Alisa Syar & Mike Stone • SilverIce Alaskan Malamutes

Award:  Two Working Group 1's, Working Group 3 &  Working Group 4
Judges:  Mr. Vincent Mulligan (G1), Mrs. Faye Strauss (G1),
Mr. John Wade (G3) & Dr. Eric Liebes (G4)
Show: Golden Valley KC (1 & 2) & San Joaquin KC (1 & 2)
Date:  December 1 - 4, 2017

Sire:  CH We're Still Flying Taolan Colours
Dam:  CH TaolanQuest Book of Secrets
Presented by: Mike Stone
Assisted by: Camille Bakker
*System Date:
 AKC Breed, All-Breed & Group Stats Through 10/31/17




 
 


Dog Ad FPO

Multiple Group Winning & Placing
 GCHB Holy Grail Mes Yeux Vigilants

THE NUMBER ONE BEAUCERON DOG*

Thank you Judge Ms. Denise Dean for this recent Group First

Call Name:
 Grail   Breed:  Beauceron
Bred, Owned & Loved by: Mike and Adrienne Scott
Prairie Crest Beaucerons • [email protected]
Co-Bred by: Susan Bass • Mes Yeux Vigilants Beacerons

Award:  Herding Group First
Judge:  Ms. Denise Dean 
Show: Tri-State Kennel Club
Date:  November 5, 2017

Sire:  Urban Legend Du Canis Dirus
Dam:  GCH Domenica Mes Yeux Vigilants RN
Presented by: Tara M. Richardson
Assisted by: Madeline Buehler • [email protected]
*System Date:
 AKC All-Breed Stats Through 10/31/17

 
 


Dog Ad FPO

Multiple Group Winning & Placing
MBISS GCHS Bellebrae Serenity's Valentino

The #3 All-Breed & #5 Breed Shetland Sheepdog*

Thank you Judge Mrs. Keke Kahn for this Group First

Call Name:
 Valentino   Breed:  Shetland Sheepdog
Owned by: Wanda & Tim Fletcher & En Harriet Chang
Bred by: Dr. Craig Bowen

Award:  Herding Group First
Judge:  Mrs. Keke Kahn
Shows: Kennel Club of Columbus Indiana
Date:  September 23, 2017

Sire:  CH Mistybrooks Time For The Blues
Dam:  Serenity's Ringside Romance
Handled by: Linda Guihen
*System Date:
 AKC Breed & All-Breed Stats Through 10/31/17

 
 


Dog Ad FPO

The Number One Kuvasz Breed & All-Breed*
MBIS MBISS GCH Ederra's Glacier The Power of Mo'Ne

2017 Kuvasz Club of America National Specialty Winner
4 Bests in Show • 7 Reserve Bests in Show 
25 Group Firsts • 66 Group Placements

Thank you Judges Ms. Denise Dean
& Mrs. Donnelle Richards  for these recent awards

Call Name:
 Mo'Ne   Breed:  Kuvasz
Owned by: Caroline Clegg, Mary Clegg & Maria Arechaederra
Bred by: Maria Arechaederra & Deborah Blank

Award:  Reserve Best in Show & Working Group First
Judges:  Ms. Denise Dean (RBIS) & Mrs. Donnelle Richards (G1)
Shows: Ingham County Kennel Club
Date:  December 2, 2017

Sire:  CH Ederra's Canis Major Arrakis
Dam:  CH Glacier Creek's Mountain Wildfire
Handled by: Caroline Clegg
*System Date:
 AKC Breed & All-Breed Stats Through 10/31/17

 
 
 

Dog Ad FPO

Multiple Best in Show Winning • Multiple Best in Specialty Show Winning
GCHS Timbaray N' Sastya's Outlaw CD JH CGC TKN

The #1 Gordon Setter Breed & All-Breed*
2017 GSCA NATIONAL SPECIALTY BEST OF BREED WINNER

Thank you Judges Mr. Robert Caswell, Mrs. Suzanne Dillin,
Mr. Laurence Libeu, Mr. Sidney Marx
& Ms. Kathryn Cowsert  for Jesse's recent awards

Call Name:  Jesse   Breed:  Gordon Setter
Owned by: Pat Boldt, Mary Ann Leonard & Barbara Meining, DVM
Bred by: Barbara Meining, DVM • Timbaray Gordon Setters

Award:  Reserve Best in Show, Two Sporting Group 1's  & Two Sporting Group 2's
Judges:  Mr. Robert Caswell (RBIS) & Mrs. Suzanne Dillin (G1),
Mr. Laurence Libeu (G1), Mr. Sidney Marx (G2) & Ms. Kathryn Cowsert (G2)
Show:  Yuma KC (1 & 2) & Imperial Valley KC (1 & 2)
Date:  December 1-4, 2017

Sire:  MBIS MBISS GCHP Sastya's Eleven Eleven
Dam:  GCH Timbaray's Intuition UD JH
Presented by: Bruce & Tara Schultz
Assisted by: Daniel Magee & Mike Berry
*System Date: AKC Breed & All-Breed Stats Through 10/31/17





 
 

Dog Ad FPO

Multiple Group Winning • Multiple Group Placing
 MBISS GCHS Scion Special Addition

A TOP 10 GOLDEN RETRIEVER
Breed & All-Breed*

Thank you Judge Dr. Steven Herman for this Group First

Call Name:  Addi   Breed:  Golden Retriever
Owned by: Sandra Nordstrom & Pat Simpson
Bred by: Pat Simpson & Patty Wedding

Award:  Sporting Group First
Judge:  Dr. Steven Herman
Show:  Central Ohio Kennel Club
Date:  November 19, 2017

Sire:  CH Verdoro's Christopher Robin
Dam:  GCHB Scion Another Won
Presented by: Katie & Adam Bernardin
*System Date: AKC Breed & All-Breed Stats Through 10/31/17

 
 

Dog Ad FPO

Multiple Group Winning • Multiple Best in Specialty Show Winning
 BIS RBIS MBISS GCHG Loredo's Purple Rain

America's #2 Boston Terrier Breed & All-Breed*
Celebrating Best in Specialty Show #11 & #12!

Thank you Judges Ruth Zimmerman & Larry Berg for Prince's
11th and 12th Specialty Show Wins! Thank you Judge
Stephanie Hedgepath for Prince's recent Group First!

Call Name:  Prince   Breed:  Boston Terrier
Bred & Owned by: Loretta K. Dolan

Award:  2 Bests in Specialty Show & Non-Sporting Group 1
Judges:  Mrs. Stephanie Hedgepath (G1), Mrs. Ruth Zimmerman (BISS)
& Mr. Larry Berg (BISS)
Show:  Decatur Alabama KC, Kennel Club of Philadelphia
& Tri-Angle Boston Terrier Breeder's Club
Date:  November 11-19, 2017

Sire:  CH Donnybrook's Man Of Aran
Dam:  Loredo's Sally Ann Thunder
Presented by: Margaret Noble
www.noblebostons.com
*System Date: AKC Breed & All-Breed Stats Through 10/31/17

 
 

Dog Ad FPO

Multiple Group Placing • Multiple NOHS Group Placing
 GCH Over the Moon About Katyusha CGCA TKN

The Black Russian Terrier thats turning heads in the ring!
#3 BRT in the NOHS • A Top 15 BRT Breed & All-Breed*
Look for Katyusha in Savannah & Orlando!

Thank you Judges Mrs. Patricia (Pat) Hastings &
Dr. Steve Keating for these recent awards

Call Name:  Katyusha   Breed:  Black Russian Terrier
Owned by: Robin and Charles Keeling
Bred by: Robin Keeling • AKC Breeder of Merit

Award:  Working Group 3 & Best of Breed
Judges:  Mrs. Patricia (Pat) Hastings (G3) & Dr. Steve Keating (BOB)
Show:  Oconee River Kennel Club
Date:  December 1, 2017

Sire:  Karabas-Barabas iz Chigasovo
Dam:  GCH Black Balkan Lion Galaticheskaya Saga
Presented by: Frank J. Murphy
www.OverTheMoonBRTs.com
*System Date: AKC NOHS Stats Through 10/11/17
Breed & All-Breed Stats Through 10/31/17

 
 

Dog Ad FPO

A Top 5 Shih Tzu Breed & All-Breed*
 MRBIS MBISS GCHS Wenshu In The Midnight Hour

BACK-TO-BACK GROUP ONES &
RESERVE BEST IN SHOW!

Our sincere appreciation to Best in Show and Group Judge
Mrs. Cindy Vogels and to Group Judge Dr. Wanda V. Spediacci

Call Name:  Skylar   Breed:  Shih Tzu
Owned & Presented by: L. Sarah Lawrence • Chatterbox
Co-Owned by: Donna Gerl • Wenshu Shih Tzu
Bred by: Sarah Lawrence, Donna Gerl & Carolyn Michaels

Award:  Reserve Best in Show & Two Toy Group 1's
Judges:  Mrs. Cindy Vogels (RBIS & G1) & Dr. Wanda V. Spediacci (G1)
Show:  Glens Falls KC & Mohawk Valley KC 
Date:  August 10-11, 2017

Sire:  CH Krissy's Dream Lover
Dam:  GCHG Pekings Mignight Vision At Wenshu
*System Date: AKC Breed & All-Breed Stats Through 10/31/17


 
 


 
 

AKC Gazette Online. Click here to view this month's issue.

spacer

Around the Ring at the Golden Valley KC
Stockton, CA • December 1-2, 2017

Photos Courtesy of Diana Han: Nor Cal Bulldogger
[email protected]


spacer
Dog People

spacer
Weekly Closing Dates

spacer
Closing Dates for AKC Shows Offering AKC National Owner Handler Series
spacer
Learn More about the AKC Breeder of Merit Program
 
 
Photo & Design Credits
 
 

Matisse
Image by Kit (P)  |  Antoinelle WWG (D) • [email protected]

Ty
Jeffrey Hanlin (candid) & K. Booth Photography (win photo)
Antoinelle WWG (D) • [email protected]


Sweetpea
Madelyn Goss: Visual Graphxs • www.visualgraphxs.com
M. Callea Photography (P)

Cloud
M. Callea Photography (win photos) 
Diana Han: Nor Cal Bulldogger Photography (movement shot) • [email protected]
Madelyn Goss: Visual Graphxs • www.visualgraphxs.com

Grail
Rhonda Cassidy (candid) | Melia Photography (win photo)
Mike McGuire (D) • [email protected]

Valentino
Win Online Design (D)


Mo'Ne
Diana Han: Nor Cal Bulldogger Photography (P) • [email protected]
Antoinelle WWG (D) • [email protected]


Jesse
Diana Han: Nor Cal Bulldogger Photography (movement shots) • [email protected]
Antoinelle WWG (D) • [email protected]


Addi
K. Booth Photography (P) |