If you do not wish to receive this email, unsubscribe here. To ensure you continue to receive, add [email protected] to your address book.
Please click here to view in a browser.
  AKC Weekly Winners Gallery  
 
From events through this past Sunday
 
 


  Thumb thumb thumb thumb 
thumb thumb thumb 
thumb  thumb thumbnailFPO96x72

 
 


GZ top sponsor

 
 
 

Dog Ad FPO

Multiple best in Show Winner • A Top Herding Dog
GCHS Jango CM2

• America's Number One Spanish Water Dog* •

Our Sincere Appreciation to Judge
Ms. Peggy Beisel-McIlwaine 
for this Group First

Call Name: Jango   Breed: Spanish Water Dog
Owned by: Faith Ott & Janet Rahn
Bred by: Linda Scheele & Linda Kardonis

Award: Herding Group First
Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
Show: Northern Kentucky Kennel Club
Date: September 4, 2016

Sire:
 Timber Oaks Go For The Gold CM
Dam: Lija Timber Oak Blame Ria
Handled by: Nina Fetter
www.doggonesensational.com
www.jangothespanishwaterdog.com
*System/Date:
 CC All-Systems 11/16


Follow Jango On:
Facebook
Twitter
Instagram 

 
 
 

Dog Ad FPO

#1 Siberian Husky All-Breed • #1 Siberian Husky Bitch Breed
MBIS MBISS AM CAN GCHS Nanook's This Girl Is On Fire

America's Number Five Working Dog*

Our Sincere Appreciation to Judges Mrs. Sheila DiNardo &
Mrs. Nancy Simmons for these recent awards

Call Name: Amaze   Breed: Siberian Husky
Owned by: Correen F. Pacht, Marc Ralsky & Annette Dionne
Bred by: Annette Dionne

Award: Best in Show & Working Group First
Judges: Mrs. Sheila DiNardo (BIS) & Mrs. Nancy Simmons (G1)
Show: Ingham County Kennel Club
Date: December 3, 2016

Sire: MBIS Am/Can CH Mistral de Ciukci
Dam: Nanook's Spit Fire and Lace
Handled by: Laura King & Robin Novack
Assisted by: Alex Romero & Anne Phillips
*System Date: CC All-Systems 11/16

Follow Amaze's Journey:
AMAZE
Facebook


 
 
 

Dog Ad FPO

The Number One Male Australian Shepherd*
BISS MBIS GCHG Catalina's Master of Illusion

Thank you to all of the Judges that recognized Copper's magic in 2016: 

102 Bests of Breed • 89 Group Placements • 56 Group 1 Awards
6 Bests in Show and 11 Reserve Bests in Show

Special thank you to Judge Sheila Polk for Copper's 100th Best of Breed Win!

Call Name: Copperfield    Breed: Australian Shepherd
Owned by: Katherine & Tom Lee, and Joyce Siddall
Bred by: Joyce Siddall ~ AKC Breeder of Merit & Bailey Pauman

Award: Best of Breed #100 & Herding Group 3
Judge: Mrs. Sheila Polk
Show: Arrowhead Kennel Club (1 & 2)
Date: November 26-27, 2016

Sire: Peppertree's Magic by Moonlight
Dam: Ch. Catalina Come Sail Away 
Handled by: Laurie Jeff Greer
www.catalinakennels.com
*System/Date: CC All-Systems 11/16


 
 
 

Dog Ad FPO

Reserve Best in Show Winner • Multiple Group Winner
AM GCHB BISS CAN GCH TaolanQuest Flying Cloud

America's Number One Alaskan Malamute*

Our Sincere Appreciation to Judges Mr. Warren D. Hudson &
Ms. Rita J. Biddle Esq. for these recent Group Firsts


Call Name: Cloud   Breed: Alaskan Malamute
Breeder/Owners: Ron Pohl & Laurie Newburn: Taolan Alaskan Malamutes
Owned by:
 Alisa Syar & Mike Stone: SilverIce Alaskan Malamutes

Award: 2 Working Group Firsts
Judges: Mr. Warren D. Hudson & Ms. Rita J. Biddle Esq.
Show: Golden Valley KC & San Joaquin KC
Date: November 25 - 27, 2016

Sire: Ch. We're Still Flying Taolan Colours
Dam: Ch. TaolanQuest Book Of Secrets
Handled by: Mike Stone
[email protected]
[email protected]
*System Date: CC All-Breed System 11/16


 
 
 

Dog Ad FPO

Multiple Best in Show • Multiple Reserve Best in Show • Multiple Best in Specialty Show
GCHS Topsfield Sanchu A Little Princess

The Number One All-Breed Basset Hound Bitch*

Our Sincere Appreciation to Judges Mrs. Inge Semenschin, 
Dr. Gareth Morgan-Jones, Miss Virginia Lyne, Mrs. Eva E. Berg &
Mr. James Frederiksen for these recent awards

Call Name: Sweetpea    Breed: Basset Hound
Owned & Bred by: Sukey Shor - AKC Breeder of Merit
Co-Owned & Co-Bred by: Claudia Orlandi &
Claire (Kitty) Steidel - 
AKC Breeders of Merit

Award: Reserve Best in Show and Four Hound Group 1's
Judges: Mrs. Inge Semenschin (RBIS), Dr. Gareth Morgan-Jones (G1),
Miss Virginia Lyne (G1), Mrs. Eva E. Berg (G1) & Mr. James Frederiksen (G1)
Show: Kennel Club of Salinas, Wine Country KC & Santa Cruz KC
Date: November 12 - December 10, 2016

Sire: GCh. Topsfield Maredge Earl Grey
Dam: GCh. Blossomhil's Mamma Mia
Handled by: Mike Stone
*System Date: CC All-Breed System 11/16
www.blossomhilsbassets.com
www.topsfieldbassets.com


 
 
 

Dog Ad FPO

The Number one Scottish terrier • Top 10 among All-breeds
GCHG Roundtown Queen Of Hearts Of Maryscot

Winner of more than 40 Bests in Show!

Our Sincere Appreciation to Judges Mrs. Janet Turnage Nahikian
& Mr. Alfred J. Ferruggiaro for these Honors


Call Name: Queenie   Breed: Scottish Terrier
Bred & Owned by: Amelia Musser
Bred by:
 Mary O'Neal, Amelia Musser & Anstamm Kennel ~ AKC Breeders of Merit

Award: Best in Show & Terrier Group First
Judges: Mrs. Janet Turnage Nahikian (BIS) & Mr. Alfred J. Ferruggiaro (G1)
Show: Berrien Kennel Club
Date: August 7, 2016

Sire: Lomondview King of Hearts (England)
Dam: Ch. Roundtown Mercedes Of Maryscot
Presented by: Gabriel & Ivonne Rangel
*System/Date: CC All-Systems 11/16

 
 
 

Dog Ad FPO

#1 Owner-Handled GWP & Multiple NOHS Best in Show Winner
GCH Willamette's Lookout Catching Fire DM

#7 GWP Breed & #12 GWP All-Breed*

BACK-TO-BACK NOHS BESTS IN SHOW FOR KATNISS!
Thank you Judges Ms. Linda C. More,
Mrs. Gloria L. Geringer & Ms. Sherry Anderson for these Honors

Call Name: Katniss   Breed: German Wirehaired Pointer
Owned & Presented by: Dr. Anita Tate
Bred by: Lisa Popescu, Octavian Popescu, Helen Witt and James Witt

Award: Back-to-Back NOHS Bests in Show
Judges: Ms. Linda C. More (BIS), Mrs. Gloria L. Geringer (BIS)
& Ms. Sherry Anderson (G1)
Show: Huntsville Kennel Club (1 & 2)
Date: November 12-13, 2016

Sire: GCh. Ripsnorter's Mt View Lookout JH
Dam: Willamette's Zorra RA JH CGC
www.willamettegwp.com
*System/Date: AKC All-Systems 11/16


 
 
 

Dog Ad FPO

Back-to-Back National Specialty Winner
GCHG Avatar Bayshore Dare Ewe To Be A Hot Shot CA

America's Number One Border Collie*

Thank you Judges Mrs. Ann Yuhasz &
Ms. Joanne Paulk for these Group Placements

Call Name: Dare   Breed: Border Collie
Owned by: Heidi Laskowski and J. Frank Baylis
Bred by: J. Frank Baylis and Caroline T. Woods

Award: Herding Group 2 and Herding Group 3
Judges: Mrs. Ann Yuhasz (G2) & Ms. Joanne (Jan) Paulk (G3)
Show: Lizard Butte KC & Umpqua KC
Date: October 16 - November 20, 2016

Sire: GCH Auldbrig Believe Inmagic HIC RN
Dam: BISS CH Avatar's Papoose of Bayshore
Handled by: Julie Despot
www.bayshorekennel.com

*System/Date: CC Breed System 11/16


 
 
 

Dog Ad FPO

BIS RBIS MBISS GCHS Trumpet's So What'Cha Want HOF*

#2 Breed and #3 All-Breed Keeshond**

Our Sincere Appreciation to all of the Judges
who have recognized Agie throughout 2016.

Special thank you to Judges Mr. Joe C. Walton & 
Mrs. Jacqueline L. Stacy for Agie's recent group placements

Call Name: Agie   Breed: Keeshond
Owned by: Linda & Daniel Fletcher
Bred by: Beth Blankenship & Carissa Boettcher ~ AKC Breeders of Merit

Award: Back-to-Back Non-Sporting Group 4's
Judges: Mr. Joe C. Walton & Mrs. Jacqueline L. Stacy
Show: Worcester County Kennel Club
Date: December 3-4, 2016

Sire: GCHS Dreamwoods Rock The Boat
Dam: GCHS Trumpet's Love For Sale HOF
Handled by: Stacy & Evan Threlfall
*Pending AKC Confirmation
**System Date: CC All-Systems 11/16


 
 
 

Dog Ad FPO

Multiple Group Winning
GCHS Lismore McCormack's Dragon Song

Thank you Judges Mr. Kenneth Kauffman &
Mrs. Judith Franklin for these recent group placements

Call Name: John Mac   Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
Owned by: Meg Ryan and Maureen Long
Bred by: Meg Ryan - AKC Breeder of Merit

Award: Two Terrier Group Seconds
Judges: Mr. Kenneth Kauffman & Mrs. Judith Franklin
Show: Mispillion KC & Northeastern Maryland KC
Date: November 13 - December 4, 2016

Sire: Ch. Aran What Happens In Vegas
Dam: GCh. Lismore The World According to Me
Handled by: Angela L. Llyod • AKC Registered Handler
Assisted by: Erin Nesbitt • AKC Registered Handler Apprentice



 
 

Dog Ad FPO

 Group Winning & Best in Specialty Show Winning
GCHB Van Orman's Don't Stop Me Now CAA
 
• A TOP TWENTY DOBERMAN* •


Thank you Judge Mr. John Lucas 
for Clifford's Best in Specialty Show Award


Call Name: Clifford   Breed: Doberman Pinscher
Owned by: Nancy Troyer, Susan, Charles and Ashlee Claggett
Bred by: Susan, Charles and Ashlee Claggett - AKC Breeders of Merit
Van Orman Dobermans

Award: Best in Specialty Show
Judge: Mr. John Lucas
Show: Greater Austin Doberman Pinscher Club
Date: October 29, 2016

Sire: CH Van Orman's News Flash
Dam: Van Orman's Black Velvet V Demira
Presented by: Ashlee Claggett
www.vanormandobermans.com
*System/Date: CC Breed System 11/16


 
 
 

Dog Ad FPO

Multiple Group Winning & Placing
MBIS mBISS GCHP Mariel's Harvet Moon

Our Sincere Appreciation to Judges Mr. Joe Holava, 
Ms. Joanne Paulk & Mr. Richard Lewis for these honors

Call Name: Harvey    Breed: Cardigan Welsh Corgi
Owned by: Marian Mizelle
Bred by: Marian Mizelle & Helen B. Jones

Award: Two Herding Group 1's & Herding Group 3
Judges: Mr. Joe Holava (G1), Ms. Joanne (Jan) Paulk (G1)
& Mr. Richard Lewis (G3)
Show: Umpqua Kennel Club (1 & 2) & Wine Country KC
Date: November 12-20, 2016

Sire: Ch. Warwick-Larchmont Bodacious
Dam: Ch. Myrddin Scotch Mist
Handled by: Kelly Shane





 
 
 


 
 

AKC Gazette Online. Click here to view this month's issue.

spacer

Around the Ring Throwback: 2015 AKC National Championship

Photos by Antoinelle

spacer
Dog People

This Week's Dog People

spacer
Weekly Closing Dates

This Week's Closing Dates

spacer
Closing Dates for AKC Shows Offering AKC National Owner Handler Series
spacer
Learn More about the AKC Breeder of Merit Program
 
 
Photo & Design Credits
 
 

JANGO
InFocus by Miguel (Photo & D) • infocusbymiguel.com

AMAZE
Lisa Croft-Elliot Photography & Design (D) • [email protected]

COPPERFIELD
Diana Han: Nor Cal Bulldogger Photography (P)
Kohler Photography (P)
Antoinelle WWG (D)

CLOUD
Madelyn Goss: Visual Graphxs • www.visualgraphxs.com (D)
Cook photography (win photo)

SWEETPEA
Holloway Photography (win photos)
Madelyn Goss: Visual Graphxs • www.visualgraphxs.com (D)

QUEENIE
InFocus by Miguel (D) • infocusbymiguel.com

KATNISS
Cathy Wilcox Photography (win photos)
Antoinelle WWG (D)

DARE
Overdrive Designs (D)
Kohler Photography & Roberts Photos (win photos)

AGIE
Key4Prints Photography (action candid)
Falconeer Photography (candid)
Antoinelle WWG (D)

JOHN MAC
Tom DiGiacomo Photography (win photo)
Jeffrey Hanlin Photography (win photo)
Antoinelle WWG (D)

CLIFFORD
Charlene Dunnam (P)
Advertising Design by Leslie Hall (D)

HARVEY
Bob Kohler Photography (win photo)
Madelyn Goss: Visual Graphxs • www.visualgraphxs.com (D)

 
 
 

WWG

 
 
 
curved bottom shadow
For information on listing your dog in the Weekly Winners Gallerysm download this form,
or contact us at [email protected] or 212-696-8219. | Privacy Statement
Like the American Kennel Club on Facebook Facebook icon
Follow AKC Dog Lovers on Twitter Twitter icon
Subscribe to the American Kennel Club on YouTube YouTube icon
© 2016 American Kennel Club
8051 Arco Corporate Drive, Suite 100 Raleigh, NC 27617-3390
By subscribing to, accessing and/or viewing the Weekly Winners Gallery, you acknowledge and agree that you may only display the content of the Weekly Winners Gallery for your own personal use (i.e., noncommercial use) and that you will not copy, reproduce, modify, create derivative works of, sell, lease or distribute the Weekly Winners Gallery, in whole or in part, without the express written permission of AKC.