Hoosier Kennel Club, Inc. Indianapolis, IN 2019-02-08
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1362
Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Saluki
- Name: GCH Starlite-Karob's Shaken Not Stirred
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Linda L Robey
- Entry: 479
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCH American Freedom Fighter
Reserve Junior Showmanship
Not offered.
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Linda L Robey
- Entry: 479
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Awanuna & Sno Quests Let The Wind Blow
Sporting Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
- Entry: 201
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHB Quiet Storm My Boy's Wicked Smart CGCA TKA
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHG Davris Tabatha's Dutch
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Ashwood's Super Nova
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
- Entry: 134
- Breed: Saluki
- Name: GCH Starlite-Karob's Shaken Not Stirred
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Fetch & Smell Me, Myself & I
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Enchantress
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Sandy I Wheat
- Entry: 307
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHS Midnight Rider's Motorcycle Cowboy CGC
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto CGCA
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Vondura's North By Northwest
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Lee Herr
- Entry: 99
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH True Blue Just Give Me A Reason
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Say It With Bacon
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Sandra Walker
- Entry: 186
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: Lynn Creek's Its Now Or Never
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHS Foxmore Playin Hard To Get
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Starry Night Horray For The Red White & B
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHB Hooray Henry V. Tani Kazari
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 218
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Dakota's Into The Woods
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bull's
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 211
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Kingsbury Claymore Lucky Venture
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Shalimar & Oakwood Message In A Bottle Renegade
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Linda L. Reece
- Entry: 6
- Breed: Barbet
- Name: Barbochos Rick's
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.