Texas Kennel Club, Inc. Dallas, TX 2018-12-07
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 1535
Best In Show
- Judge: Mrs. Patti Widick Neale
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Patti Widick Neale
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH LaPetit Prince De La Bete
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Mark Lucas
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Jade Rosenkoetter
- Breed: Pomeranian
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Mark Lucas
- Entry: 16
- Class: Open Junior
- Name: Julie Rawls
- Breed: Boykin Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Bolus
- Entry: 230
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCH Bow-K's After Mash
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Silhouette Spellbound
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Christopher Tilghman Neale
- Entry: 157
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Kadell's Pixie Dust W
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHB Quiquen Folklore
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Houla's Expecto Patronum
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Christie Martinez
- Entry: 269
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Corazon Wild Wind Pedal To The Medal
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Koba's Snowfall's Texas Lonestar
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto CGCA
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Zamosky's Mr. Worldwide of Icepaw
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Cindy Vogels
- Entry: 147
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS McHill's Hat Trick
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Moolti VIP Del Gran Vencedor
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Shawn James Nichols
- Entry: 262
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Infiniti She's Got Legs
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 259
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH LaPetit Prince De La Bete
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty Legaxy Asia's Crown Jewel
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHS Dreamland's Game Changer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 193
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Harmony's The Point Of No Return
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCH Abingtons It's Five O'Clock Somewhere
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Christie Martinez
- Entry: 2
- Breed: Lancashire Heeler
- Name: Broken Wing"s Prince Edward
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.