South Jersey Kennel Club, Inc. Oaks, PA 2018-12-06
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 725
Best In Show
- Judge: F.Susan Godek
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
Reserve Best In Show
- Judge: F.Susan Godek
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Fyrethorn It's Elementary,BN,CGCA
Junior Showmanship
- Judge: James Donahue
- Entry: 10
- Class: Open Junior
- Name: Julia Rogers
- Breed: Great Dane
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Cindy Lane
- Entry: ---
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Myla's Dancing By The Book
Reserve Junior Showmanship
- Judge: James Donahue
- Entry: 10
- Class: Open Intermediate
- Name: Emma Rogers
- Breed: Bloodhound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: F Susan Godek
- Entry: ---
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHB Maidenhead's Renegade
Sporting Group
- Judge: Cindy Lane
- Entry: 153
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Fyrethorn It's Elementary,BN,CGCA
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Mar-K's Sunrise At Midnight
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Labyrinth Illusion Slippery When Wet JH
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: CH Crescendo & Gings Hits The Mark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: David Scott Pfeil
- Entry: 92
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Pahlavi Itz Not My First Rodeo
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Aziz Reatha Allihan
- Breed: Bluetick Coonhound
- Name: Luke Wilson Of Malabo APD
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHB Pun Kotzky Sweet Dreams Are Made Of This
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Glen Stark
- Entry: 143
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Lindsayleigh's Thunderstruck
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Gold Cup's First in Flight
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHG Casa Reale's Skyline Surfer "Hudson"
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Judy Daniels
- Entry: 108
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Yeloman Longvue G'Day Mate
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Aku Inu Jaskorin Circo Massimo
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Monamour My Favorite
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Glen Stark
- Entry: 68
- Breed: Havanese
- Name: Jangle-N-Gemstone Like A Hurricane
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Natural's Sweetest Taboo
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Gar-V-NGW'S The Amazing Spider-Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Judy Daniels
- Entry: 72
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternon Tea CD
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Lin Shans Feeling The Future With O-Na-Pei
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Bandog's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS Honovi Manamihime Go Akakiyosou
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Glen Stark
- Entry: 149
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis 'Hermes V Kenlyn
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHG Creekwood Lochlomun I'll Be D'amned
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeaver
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Lachki Pause And Oneder
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.