Conroe Kennel Club Conroe, TX 2018-12-01
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 1372
Best In Show
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Stacey B Davis
- Entry: 32
- Class: Open Intermediate
- Name: Fenric Towell
- Breed: Beagle (13" and under)
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Lloyd Amodei
- Entry: 371
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Infiniti She's Got Legs
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Stacey B Davis
- Entry: 32
- Class: Open Senior
- Name: Grace Stewart
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Lloyd Amodei
- Entry: 371
- Breed: Briard
- Name: CH Deja Vu Popsakadoo I Was Worth The Wait
Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 242
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Sweetwood's Knave of Hearts
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Clussex Lord Teflon
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Amica And Blueprint's Golden Road
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Stacey B Davis
- Entry: 147
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bo-Bett Air Force One
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG All About Cactus Jack's Showtime
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHB Quiquen Folklore
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert L Vandiver
- Entry: 275
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Koba's Snowfall's Texas Lonestar
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Corazon Wild Wind Pedal To The Medal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. John Constantine-Amodei
- Entry: 90
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Taliesin Oscar Winner
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: GCHS Floridays Fins To The Left @ Bur-Way
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHP Ainle Something To Talk About
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Menusha's Pancho Villa
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. David B. Swartwood
- Entry: 175
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfell's Almost An Angel At St Johns
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Aztex March-On Buddha And The Chocolate Box
- Breed: Pug
- Name: GCH Trubliss America's Prince
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Thomas Nesbitt
- Entry: 153
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Seabee's King Louie D' Kokopelli's At Koba
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH High Ridge He's So Full of Himself
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Judith A Brown
- Entry: 209
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Aubrey's Mystery Date For XIV Karat
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Fu You Yuan Odin Firestone
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Scalloway's Lion Hunter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Judith A Brown
- Entry: 2
- Breed: Barbet
- Name: Bluebonnet's Delilah
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.