Wright County Minnesota Kennel Club Hutchinson, MN 2018-10-07
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 587
Best In Show
- Judge: Mrs. Shilon L. Bedford
- Breed: Puli
- Name: GCHB Mezok Ramanok CD BN RE NAJ NAP OJP NFP RATN CGCA
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Shilon L. Bedford
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Musique Variations On A Theme
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Justine Vilmo
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 17
- Class: Master
- Name: Erin Turman
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 92
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Windswept Thunderstorm At Chinars
- Breed: Vizsla
- Name: GCHB Panacea's Set My Soul On Fire
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Diadem's Mr Secret Agent Man JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Diana McCarty
- Entry: 50
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Dashing Beach Beauty
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Clipper Staghound
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Alexander Klara Difino
- Breed: Afghan Hound
- Name: Mahrani Heaven On Fire Stormhill CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 118
- Breed: Mastiff
- Name: GCHS Epic's Renewal Comeback
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Cammcaste's Hammertime U Cant Touch This
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB Hauer N Rockingdane's Knight In Shining Armour
- Breed: Boxer
- Name: GCHG KT's Friendly Persuasion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Loraine Boutwell
- Entry: 39
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHB Celtic's Song Of Ice & Fire BN RI DN CGCU
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHB Lovat's Highland Dancer
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Gold River Silver Bells At Elsmoor
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHB Earthquake Staffs Red Hot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Janie M. Bousek
- Entry: 75
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Sheeba Bella Luna Rosa
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Rone's Bjorn A Touch of Magic
- Breed: Pug
- Name: CH Shijo-N' Mar-J's Play It Again Sam
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Loraine Boutwell
- Entry: 97
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Musique Variations On A Theme
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Katzenjammer King Of Cool
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Anana's American Royalty
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Enjoy Somethingroyal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Amy Gau
- Entry: 93
- Breed: Puli
- Name: GCHB Mezok Ramanok CD BN RE NAJ NAP OJP NFP RATN CGCA
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Wynsilot Built To Last
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Lismore's Phantom Legacy
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Glasshouse 3C Touch Not The Cat CAT HT FDC CA CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Janie M. Bousek
- Entry: 5
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Alfazema Do Alto Da Cidreira
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.