Stone City Kennel Club Joliet, IL 2018-10-07
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 378
Best In Show
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wingssong Winning Colors
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Mary V. Murphy
- Entry: 3
- Class: Open Senior
- Name: Cassidy Hanover
- Breed: Great Pyrenees
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Mary V. Murphy
- Entry: 3
- Class: Open Senior
- Name: William Stone
- Breed: Newfoundland
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Charlene G. Rutar
- Entry: 88
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG RouxChien Rock Star Of The Pack JH
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHG Harlequin That Thing You Do
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHB Sapphire Barricade
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Clussexx Trouble Never Takes A Holiday
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Denny C. Mounce
- Entry: 20
- Breed: Basenji
- Name: GCH C-Quest Jokuba No Matter What
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Vikrest Secret Agent AX AXJ
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Trabeiz Hundeleben Philippe Philoppe MW
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Naughty Natalie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 89
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Milleniums Ain't No Stopping Us RN CGCA TT
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: CH Hausful's One For The Road
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Denny C. Mounce
- Entry: 25
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: Bur-Way Hi-Life Behave Yourself CM
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: CH Gingerblu How Do You Like Me Now
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Temora Southern Comfort
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Architechture XYZ At Quiggins
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Denny C. Mounce
- Entry: 62
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wingssong Winning Colors
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Brylee's Endless Love
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Alfa Laval Ayron Dog
- Breed: Pekingese
- Name: CH Lon-Du Ven Mar Little Rascal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 45
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Kan Sing's Ambrier's Kora La
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHS Whispering Lane's Just Right For Morninglow
- Breed: Bulldog
- Name: CH Berenbrock's When In Rome At Julre
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 46
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Sumerwynd's Amadeus Of Inchallah
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Carloway Frozen At Stasec
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: StarBright Pasons Onassis CD BN RN OA NAP NF
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Clayview's One More Time CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.