Southeastern Iowa Kennel Club Ottumwa, IA 2018-07-07
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 527
Best In Show
- Judge: Dana P Cline
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Sunrise Dragon Nikola
Reserve Best In Show
- Judge: Dana P Cline
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHP Sketchbook I've Got Ewe Babe CM
Junior Showmanship
- Judge: Debbie Melgreen
- Entry: 7
- Class: Master
- Name: Erin Turman
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Edmund Dzuik
- Entry: 182
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Debbie Melgreen
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Kami West
- Breed: Bernese Mountain Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Edmund Dzuik
- Entry: 182
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Lakesyde Oughta Be You Can't Handle The Truth
Sporting Group
- Judge: Debbie Melgreen
- Entry: 89
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCH Tara's Utter Chaos RN
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCH Bow-K's After Mash
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Karagold's Dynasty Lime N' T' Coconut DN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Edmund Dzuik
- Entry: 46
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Celtic Lore's Perfect Storm JC
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Lin Shan's Belle Of The Ball
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Copperidge's I Love Lucy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: James Moses
- Entry: 79
- Breed: Boxer
- Name: GCHB Glenmere's You Had Me At Hello At Pristine
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Sketchbook Rodeo Clown Ratn
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Domarco Abracadabra
- Breed: German Pinscher
- Name: GCH Daveren's You Were Meant For Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Sharol Candace Way
- Entry: 45
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: CH Aranisle's Brute Force
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHB Jadores Stanley Cup Toews At Raelyn
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Sheep Creek Azule Of Krisma
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: James Moses
- Entry: 106
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Sunrise Dragon Nikola
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Sunlit Carrera's Nouveau Cirque
- Breed: Maltese
- Name: GCH Ta-jon's Suga Suga How'd You Get So Fly @ Kesanna
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dana Cline
- Entry: 83
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHS Whispering Lane's Just Right For Morninglow
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Qazara Eternal Reign
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Durandel Up Stage For Deagra
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Lin Shans Feeling The Future With O-Na-Pei
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dana Cline
- Entry: 79
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHG Sketchbook I've Got Ewe Babe
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick Sweet Baby James
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Reata's Smile
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.