Greenwich Kennel Club Norwalk, CT 2018-06-09
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1002
Best In Show
- Judge: Mr. Jamie Hubbard
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jamie Hubbard
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Terry L. Berrios
- Entry: 15
- Class: Open Junior
- Name: Brielle Marie Duprat
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Terry L. Berrios
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Kate Hynes
- Breed: Shetland Sheepdog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Ms. Theresa L. Hundt
- Entry: 220
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG SandsCape Who's That Girl
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH New England's Cut Like A Diamond
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHB Dawnglow The Best Of Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Steven D. Herman
- Entry: 82
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCH Abbaio Dream With Your Eyes Open
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP Topsfield Sanchu Poppycock
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Tarabon Glen Ayers Quest For The Crown
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Seistan's Rough And Ready
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Terry L. Berrios
- Entry: 222
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Sammantic Querida
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Nighthawk's Antonio Banderas Too CGC
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHG K2'S Swiss Run Surfin' USA FDC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Richard W. Powell
- Entry: 116
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Catching Fire At Foxhollow
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Sparwyn N Invercrest Thoroughly Miss Tillie
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS JOVAL Angel's Glory
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Entry: 114
- Breed: Maltese
- Name: GCH Melitica Prima Ballerina Ana Pavlova
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's One I A Minion
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Angelheart N Adorabeull's Moose On The Loose
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Taja Ruffino Moscato
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. F. Susan Godek
- Entry: 62
- Breed: Schipperke
- Name: CH Delamer Teeny Weeny Burberry Bikini
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Salishan Teacher's Pet
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Turning Stone 'N' Erin's Best Man @ JJ's Royal Blanche
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Amy Gau
- Entry: 129
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Applewood's I Will Survive
- Breed: Rough Collie
- Name: Glenshire Peaches And Cream
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Amy Gau
- Entry: 2
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.