Calcasieu Kennel Club, Inc. Lake Charles, LA 2018-06-09
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 814
Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: ---
- Class: Open Intermediate
- Name: Lillian Henderson
- Breed: Great Dane
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: ---
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH High Ridge He's So Full of Himself
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Zoey Prado
- Breed: Beagle (13" and under)
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: ---
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS Cajun's Bayou Hunter
Sporting Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 174
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Amica & Blueprint Take 'Em By Storm DJ
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH D & D Hill Countrys Black, Inc
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHP Everso's Toein' The Line JH
- Breed: Vizsla
- Name: GCHS Pinewood N Pura Vida's Playing With Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Bonnie P. Threlfall
- Entry: 120
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Courage's Alexander The Great of CJS Ranch
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Corrbelle's Freedom Reigns V Dorae
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG All About Cactus Jack's Showtime
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Jamaica V Tum Tum Vriendjes CM13
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 113
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Corazon Wild Wind Pedal To The Medal
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Midnight Rider's Black Denim Trousers
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 56
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyn's Too Much Is Not Enough
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHS Finnabair Double D Friend Of A Friend
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Wildefox's Ace Up My Sleeve
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHS Tullybloom's Girl On Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 103
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Kaylen's Wish Upon A Star
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHB Orwick's Great Expectation
- Breed: Pomeranian
- Name: Sympley The Best Pretty Style
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Betsy Dale
- Entry: 96
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Pop-a-top Chimera Deal Me In
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Sashellie Sundancer Rhapsody's What About Bob
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Tripitaka Bite The Bullet
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Belle Creek's Who Can Make The Sunshine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James E. Frederiksen
- Entry: 135
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Scalloway's Lion Hunter
- Breed: Pumi
- Name: GCHG Italianstyle Casper
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Cambridge The Torchbearer
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Kalypso Deep Eddy Ruby Red
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.