Mount Ogden Kennel Club, Inc. Logan, UT 2018-05-17
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 457
Best In Show
- Judge: Mrs. Cathy H Daugherty
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Cathy H Daugherty
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Eskyblue Fuji Ltd Dom Perignon
Junior Showmanship
- Judge: Mr. William G. Daugherty
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Coby Kearl
- Breed: Alaskan Malamute
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Peggy L. Lloyd
- Entry: 234
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Ocoee Wild About Hunter
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. William G. Daugherty
- Entry: 15
- Class: Open Intermediate
- Name: Bailey Crader
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Peggy L. Lloyd
- Entry: 234
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
Sporting Group
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Entry: 39
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Ocoee Wild About Hunter
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHB Next Generations Dr Mudd RN
- Breed: Brittany
- Name: GCH Gourley's Saint Nick's Ticket To Rio
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Onora Aquila
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Denny C. Mounce
- Entry: 59
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Koso-Charisma A Family Affair
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Buster 'Slo Paw' Posing
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Baltiyskiy Talisman Furor
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: Wilderness The Green Arrow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. William G. Daugherty
- Entry: 94
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCHB Maximus Del Vezuvia Mastino
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Windswept's The Games Afoot At Stormrunner
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH D'Tales Dark Secret V Alisation Ciden
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Peggy L. Lloyd
- Entry: 37
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Lil'Itch Alisa Larke
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH Adorabull Maxi Express By Lynwyn
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Itsy Bitsy King Of The Wild Things
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Carolyn I. Alexander
- Entry: 77
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Diaquiris On The Edge Of Fame
- Breed: Maltese
- Name: GCH Avante's You're So Vain Simon
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Desert's Christmas Stocking Stuffer
- Breed: Pomeranian
- Name: Kilei's Leap Of Faith
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Carolyn I. Alexander
- Entry: 69
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Eskyblue Fuji Ltd Dom Perignon
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHB Ajuaq N' Snofire Red Rockz And Blue
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Showbiz Graybulls New Girl In Town
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Coco Vialatte's Work Of Art
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 81
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCH Sugarok Magic Mike
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHG Neo Of Brunswick CGC RN
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Stone Ridge Tough All Over
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.