Lancaster Kennel Club, Inc. Lebanon, PA 2018-05-13
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 667
Best In Show
- Judge: Elizabeth "Beth" Sweigart
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Feel The Burn
Reserve Best In Show
- Judge: Elizabeth "Beth" Sweigart
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Alegna's Heir Force One MW CAA
Junior Showmanship
- Judge: Jeffrey Lentsch
- Entry: 6
- Class: Master
- Name: Abigail Van Meter
- Breed: Black Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ruth Zimmerman
- Entry: ---
- Breed: Keeshond
- Name: CH Skyline's Path To The Highest Peak NAJ
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Jeffrey Lentsch
- Entry: 6
- Class: Novice Intermediate
- Name: Rosa Wentzel
- Breed: Bedlington Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ruth Zimmerman
- Entry: ---
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHB Dartan's Firefly At Amorini
Sporting Group
- Judge: Joanne Buehler
- Entry: 140
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood Ivywood Fusion
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHS Flatbrook Stonegenge California Ryde Of Jakalor SH
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Labyrinth N Illusion Slippery When Wet JH
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Lunn's Xception To The Rule
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: JoAnne M Buehler
- Entry: 126
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Alegna's Heir Force One MW CAA
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH CJ's Sweet Georgia Brown
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Sidekick Histoire Dr Jouuets V BriJoLNE CM4
- Breed: Bloodhound
- Name: CH Magpie's Beast Of Burden
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ruth Zimmerman
- Entry: 114
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of The Game
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Macaco's Riande Irupe
- Breed: Akita
- Name: Stecal Billie Jean
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Peter Green
- Entry: 68
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHS Atom De LaPomme
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Monomour My Favorite
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Shiloh Mornings Touching Heaven
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Country Boy Looks Good Like Winston Should
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Peter Green
- Entry: 86
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Feel The Burn
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Pug
- Name: CH Casas Blanca's Make A Wish
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ruth Zimmerman
- Entry: 156
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHP Laredo's Purple Rain
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Traleigh Tenacity
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Roxom Del Ray
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: Xiao MAi's Tiger Tiger Burning Bright
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Peter Green
- Entry: 112
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Cityside Solitting The Defense
- Breed: Briard
- Name: GCHS Deauville Dutchibo Diebene
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHP Broadcreek's Darth Vader Of Darste
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Skyecove's Bonfire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.