Rio Grande Kennel Club Albuquerque, NM 2018-05-12
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1274
Best In Show
- Judge: Toddie Clark
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
Reserve Best In Show
- Judge: Toddie Clark
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
Junior Showmanship
- Judge: Suzanne Dillin
- Entry: 21
- Class: Open Intermediate
- Name: Athena Tirre
- Breed: German Shorthaired Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Suzanne Dillin
- Entry: 21
- Class: Open Junior
- Name: Spencer Rougemont
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Suzanne Dillin
- Entry: 227
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro Cristolino
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHG LomaPoint Dangerous Intentions
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Kan-Point's Showme The Chase To Victory
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Stewart Dankner
- Entry: 175
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
- Breed: Basenji
- Name: GCH Sonbar's Xclusive Xtrovert
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Juba Lee's Phantom Fighter SC
- Breed: Borzoi
- Name: Perlova Avalon Giddy Up Go
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Eva Berg
- Entry: 229
- Breed: Komondor
- Name: GCH Nagyalma Bbetty Boop
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHG Calypso Flash Ranger's Conundrum CGC
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Naples SanRoQue Mayfair2J Backin The Black@Sanshar
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Schneehunds Mountains Of Light CD RN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: John Constantine-Amodei
- Entry: 61
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Von Forliny Home
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Willow Wind Money's Still Talkin' At First Class
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHS Rockledge Mr Murphy Of Meath
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHB Araluen's Gambler's Delight - Let's Get Lucky
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Gary Doerge
- Entry: 211
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH Victory's In My Veins (Sanchez)
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Easy Rider
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Kolmar's Steeler Of Hearts
- Breed: Silky Terrier
- Name: Silkyence Tumbelle Light Up The Sky
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Kenneth Berg
- Entry: 132
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Eki Zimurrak Summer Triangle
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Dreamland's Cruising The Boulevard
- Breed: Schipperke
- Name: GCHG Delamer Salt Heir
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Houston Clark
- Entry: 157
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Harmony's The Point Of No Return
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Abingtons Way Out West
- Breed: Pumi
- Name: GCHG Italianstyle Casper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.