Mason and Dixon Kennel Club Harrisburg, PA 2018-04-15
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1460
Best In Show
- Judge: Janet Robinson
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
Reserve Best In Show
- Judge: Janet Robinson
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Random Legacy Dylan Du Revention
Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: 24
- Class: Master
- Name: Rebecca Flood
- Breed: Smooth Collie
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Janet Robinson
- Entry: 24
- Class: Open Senior
- Name: Erin Glynn
- Breed: Shetland Sheepdog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Kristen Francis
- Entry: 271
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Random Legacy Dylan Du Revention
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Pond Hollow ThirdTime's A Charm RN BN
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Stoneypoint's Don't Rain On My Parade
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Labyrinth Illusion Slippery When Wet JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Rosemary Shoreman
- Entry: 159
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Jomara's Mystic Heart Of Gold
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Alegna's Heir Force One MW CAA
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Bayshore's As You Wish
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH CJ's Sweet Georgia Brown
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Rosemary Shoreman
- Entry: 159
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of The Game
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Onan House Of The Rising Sun
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHS Eureka Timberoaks Surreal
- Breed: Boerboel
- Name: GCHS Darkwater Oblio BN RN CA CGC CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ken Murray
- Entry: 111
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Catching Fire At Foxhollow
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Foxterity Warfox Sun's Up1@High Mtn
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Miller's Wonderful Walter Of Thistledew
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Gerardo Bernard
- Entry: 146
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: CH Clussexx Paddington Of Flivverway
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Orchard Hill Angelina At Fields Edge
- Breed: Papillon
- Name: GCH InVolo Man In The Mirror
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Martin Doherty
- Entry: 173
- Breed: Shiba Inu
- Name: CH Akanami's High Bar Kohei
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHP Loredo Purple Rain
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Haloridge's Cruisin The Open Sea
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Anne Marie Taylor
- Entry: 233
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Spliting The Defense
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Legacy Legend's Caribbean Gem CGC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Skyecove's Bonfire
- Breed: Rough Collie
- Name: Glenshire Peaches And Cream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.