Lebanon County Kennel Club Harrisburg, PA 2018-04-12
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 803
Best In Show
- Judge: Gerardo Bernard
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea,CD
Reserve Best In Show
- Judge: Gerardo Bernard
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ken Murray
- Entry: 8
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Rosemary Shoreman
- Entry: 140
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Pond Hollow ThirdTime's A Charm RN BN
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Random Legacy Dylan Du Revention
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Krismyth Dark Tower
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHB Epik's First Edition CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Kristen Francis
- Entry: 77
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Merry Music Chains Of Love
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHG Bayside's As You Wish
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Pahlavi Running With Scissors
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Alegna's Heir Force One MW CAA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ken Murray
- Entry: 196
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHS Eureka Timberoaks Surreal
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Onan House Of The Rising Sun
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of The Game
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Sammantic Querida
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Micheal Shoreman
- Entry: 73
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Catching Fire At Foxhollow
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Foxterity Warfox Sun's Up!@ Hogh Mtn
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Baishan Chihenne Band (Luna)
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Matten Dougherty
- Entry: 103
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: CH Clussexx Paddington Of Flivverway
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Malibu Smarty
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Orchard Hill Angelina At Fields Edge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Kristern Francis
- Entry: 100
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea,CD
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Chow Chow
- Name: CH Pazazz's Empress Qin
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Tzo Wen N Xiao Mai's Rhythm Of Rio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Rosemary Shoreman
- Entry: 110
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Grandgables Give'M The Boot
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Skyecove's Bonfire
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Spliting The Defense
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.