Tullahoma Kennel Club of Tennessee Franklin, TN 2018-03-09
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1527
Best In Show
- Judge: Kimberly Meredith-Cavanna
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
Reserve Best In Show
- Judge: Kimberly Meredith-Cavanna
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella
Junior Showmanship
- Judge: Cindy Meyer
- Entry: 20
- Class: Open Intermediate
- Name: Cassidy L. Hayes
- Breed: Pug
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Cindy Meyer
- Entry: 440
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Willamette's Lookout Catching Fire DS DM CA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Cindy Meyer
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Skyelar Williams
- Breed: Berger Picard
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Cindy Meyer
- Entry: 440
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Kokopelli N Kurpas' Hoot N Holler
Sporting Group
- Judge: Dana Cline
- Entry: 253
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Starwood's Reinhard V Dietz CGC
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Brigadier's Lightening Strikes Twice
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Hampton Courts I'll Have Another
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG Silverlakes There's No Business Like Show Busin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Olga Gagne
- Entry: 194
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Celtic Lore's Perfect Storm JC
- Breed: Basenji
- Name: GCH C-Quest Jokuba No Matter What JC CGC
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHS Kayseas Special K
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Carolyn Herbel
- Entry: 281
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Summitt's Gonna Raise The Roof With Timberknoll
- Breed: Komondor
- Name: GCH Nagyalma Bbetty Boop
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Cindy Meyer
- Entry: 158
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Merry Mac Ztriking
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Say It With Bacon
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCH Sundance's Finnigan Wake Me After The Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Gloria Geringer
- Entry: 192
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Frozen Star Milky Way
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Sir Newton
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Brian Meyer
- Entry: 171
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB HIckory Hill QB My Kinda Pretty
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHP Kan Sing Ambrier's Manaslu V Altnaharra
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Jon Cole
- Entry: 278
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Legacy Legend's Caribbean Gem CGC
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Lambluv's Broadway Treasure
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Windham Hill Dress Blues
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.