Catonsville Kennel Club, Inc. West Friendship, MD 2017-10-13
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 735
Best In Show
- Judge: John Constantine-Amodei
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Raklyns Field Of Dreams Alisaton
Reserve Best In Show
- Judge: John Constantine-Amodei
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Thor-Kourt Traviata Keegtosca
Junior Showmanship
- Judge: Linda Reece
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: Michaela Hope Matkins
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Alfred J. Ferrauggiaro
- Entry: ---
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHG Kurly Kreek Hudson's Mayhem
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Alfred Feruggiaro
- Entry: ---
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Briarpatch Looking Back PT
Sporting Group
- Judge: Nathaniel Hall
- Entry: 143
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: CH Aftercroft Inquesoemergency
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHG Waylands Wild Cherry Lifesaver CA CGC
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Chesabar's Mr Doots CDX BN RE
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Huntleigh's C You On The Field
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Denise Arlynne Ross
- Entry: 77
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Stonewall Jackson
- Breed: Whippet
- Name: CH Wippoorwill Body Of Proof
- Breed: Basenji
- Name: CH Kiss More To Love At Reveillie
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHS DC Mia-Bakhu's Sleeping With The Enemy Of Hallam MC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Thora P. Brown
- Entry: 139
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Raklyns Field Of Dreams Alisaton
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH Pouch Cove In The Paint
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Samoyed
- Name: GCH White Magic's Shake Your Groove Thing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Linda Reece
- Entry: 81
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Thor-Court Traviata Keegtosca
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Aton De La'pomme
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH Hjohoo's Love Looking At Hjo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Allan Brown
- Entry: 104
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Pickwick
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Blackdale's September Wind
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Beverly Drake
- Entry: 90
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHP Loredo's Purple Rain
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Samara Ta Sen I Love Lucy
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Dogwood A'starz Through The Looking Glass CGC TKN OFP OJP
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Haloridge's Cruisin The Open Sea
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Thora Brown
- Entry: 97
- Breed: Briard
- Name: GCH Deja Vu Popsakadoo If It Quacks Like A Duck
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Splitting The Defense
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG Aberlour's Doctor Zhivago
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCH Argel Kiss The S'kAi De Ariosa CD BN RE CGCA CAA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.