Donner Trail Kennel Club, Inc. Roseville, CA 2017-10-08
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 868
Best In Show
- Judge: Miss Evalyn Gregory
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Chancellor's Rock Solid Soldier CGC TT
Reserve Best In Show
- Judge: Miss Evalyn Gregory
- Breed: Saluki
- Name: GCH Impala Ladies Love Outlaws
Junior Showmanship
- Judge: Miss Evalyn Gregory
- Entry: 21
- Class: Open Senior
- Name: Ethan Coye
- Breed: Cane Corso
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sue-Ellyn Rempel
- Entry: 298
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Janterra's Dark Seraphina
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Miss Evalyn Gregory
- Entry: 21
- Class: Open Senior
- Name: Charese Kelly
- Breed: Miniature Poodle
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sue-Ellyn Rempel
- Entry: 298
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCH Medley's Simply Magical
Sporting Group
- Judge: Mrs. Marissa L Clark
- Entry: 127
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun's Hot Pursuit
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Shocktop's Power To Act
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Trilogy's Under The Kilt
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHG LomaPoint Dangerous Intentions
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Debra Thornton
- Entry: 89
- Breed: Saluki
- Name: GCH Impala Ladies Love Outlaws
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Blossomhil's Topsfield Sanchu A Little Princess
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Prohphecy-N-Zoso's-Gucci-Poochie-Rado CGC
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Annie Mac
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sue-Ellyn Rempel
- Entry: 212
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Chancellor's Rock Solid Soldier CGC TT
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Aviator's Lady's Man De Remis
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Highstyles Gabby Girl
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Cindy Vogels
- Entry: 65
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH All Jacks You Are The One
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Joval's Diamond In The Sky
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: CH Bestuvall Cross My Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Cindy Vogels
- Entry: 130
- Breed: Havanese
- Name: GCH Bellatak Swing Time
- Breed: Pug
- Name: GCH Sycamore's Nirvana-Winsomes' A League Of His Own
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Velocity's Ain't Ever Looked This Good
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Kulana's Stand By Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Linn Klingel-Brown
- Entry: 110
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH ChriMaso's Roll On 18 Wheeler
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Wasili Tuke Of Ao Qi Le Kennel
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Bonchien Trafalgar Square
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Hallmark Turbo Charged Lexus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Pat Putman
- Entry: 113
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Limelight's Vaudevillan
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: CH Kokopelli's ICandy By Kurpas
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Aristes Living In The Light
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHB Mercyme Shake U Groove Thing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.