Elm City Kennel Club W Springfield, MA 2014-08-24
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1146
Best In Show
- Judge: Dr. Thomas M. Davies
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Milas Latin Fever
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Thomas M. Davies
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
Junior Showmanship
- Judge: James A. Fehring
- Entry: 8
- Class: Master
- Name: Amanda Brennan
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Nancy D. Simmons
- Entry: 251
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Nautilus Keystone
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Mario N Beechwood's Midnight Express
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Robin Crest Edelmarke Investigator
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Anthony D. DiNardo
- Entry: 146
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH DC Hallam's Jake Of Arolet
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Aviance's Pramada For Terns of Endearment SL
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Topsfield-Sanchu Pizza Pizza
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Roberta C. Davies
- Entry: 218
- Breed: Leonberger
- Name: GCH A Feiner Eros
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's Big Sur
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Marben's Ruffian
- Breed: Samoyed
- Name: GCH McMagic's Mojo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dorothy B. Taylor
- Entry: 127
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Joval Sweet Time
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Class Act By Hallsblu
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH Massie's Momma's Boy (Iggi)
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Anthony D. DiNardo
- Entry: 135
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Sanchi Pleasant Surprise
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil's Twist And Shout CD BN RN RA RE
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Smash Jp Beauty &Beat
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Maplewood's The Next Big Thing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Robert E. Hutton
- Entry: 137
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Geribob Salishan To The Manor Born
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Foxmoor Petite Cherie Jardin D'Eden
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Surrey Cherry Garcia
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Bar-None Picture Book
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Roberta C. Davies
- Entry: 119
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Milas Latin Fever
- Breed: Briard
- Name: CH Deja Vu Mia Cool As A Cucumber
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Bill-Mar's Maximillion Of Katie-Rick
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Thomas M. Davies
- Entry: 5
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Sizzin Hot Motion In Red
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.