Elgin Kennel Club St Charles, IL 2014-08-23
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 810
Best In Show
- Judge: Mr. John P. Wade
- Breed: Pug
- Name: GCHG Pocket's Jato Jetliner
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. John P. Wade
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Kamterra's Legato
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Fredrick R Stephens
- Entry: 13
- Class: Master
- Name: Corinne Kolzow
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 85
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Trystyn Statesman Cactus Blue
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Gamekeepers Prince Charming RN JH
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Markann N KK's It Is All About Me
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Skelos Amazing Ivy Grace CD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Debra Thornton
- Entry: 89
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Daybreak's Bewitching Blossom W
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Silverdal's Crown Of Cortez
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Elmo's Martian Chronicles
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHS Wildisle Brie Andromeda
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert H. Slay
- Entry: 147
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Kamterra's Legato
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Lobato's Caught Red Handed
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Nightline Viking At Tanglewood
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Pic's Rock On Kinjack RE CD CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Fredrick R Stephens
- Entry: 72
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH King's Mtn. Angelina Ballerina
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Fyrewyre Fit To Be Tied
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Huntwood's Command Performance Of Tobylinn
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Lake Effect's Spanx Is My Friend BN PN CGC CD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Pamela B. Peat
- Entry: 127
- Breed: Pug
- Name: GCHG Pocket's Jato Jetliner
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Fist Face Reloaded
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Dejavu I Want'A Talk About Me
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Lone Pine's Boston Legal D Quachitah
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 153
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Sabe's Simply Invincible
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Cher Ami's Toast With Remy Martin
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Just Lonestar Bright Lights Big City
- Breed: Keeshond
- Name: GCH KJ's Chubbette
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert H. Slay
- Entry: 87
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Riverside Get Over It
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bonfire Wynsilot's Sweet Baby James RN
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: RiverRock's Starlet O'Hara
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Wildwood Kinikia Hear Me Roar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Fredrick R Stephens
- Entry: 2
- Breed: Sloughi
- Name: Taban Bohemia Genao
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.