Olympic Kennel Club, Inc. Enumclaw, WA 2014-08-16
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 2105
Best In Show
- Judge: Mrs. Polly Smith
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Thaon's Wallstreet
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Polly Smith
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Equal Justice
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Betty M. Winthers
- Entry: 55
- Class: Open Intermediate
- Name: Kaia Hrachovec
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. James R. Dok
- Entry: ---
- Breed: Whippet
- Name: GCH Waypoint Dominica
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Suzanne Dillin
- Entry: 486
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Equal Justice
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Winfree It's Raining Men
- Breed: Field Spaniel
- Name: CH Promenade's Pay It Forward
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro N Shardust Authentic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Miss Bonnie Linnell Clarke
- Entry: 182
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Thaon's Wallstreet
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Badgershill Muldoon Of Heather MT
- Breed: Harrier
- Name: GCH Pacific Happytail's Heartbreaker
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Always Blue Caboose
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Richard Lashbrook
- Entry: 419
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Peace River's Gathers No Moss At Sunstra
- Breed: Akita
- Name: GCH Sondaisa Fyre When Ready CD CGC
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Snoline 'N Snowater's On A Roll
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Karolaska Resurrection Bay
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Valerie Gervais
- Entry: 135
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Cambria's Kid N Play
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCH Wildwind Keep Your Hat On
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Darwyn's Special Blend
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Vomhausharrock Dondiegoredrock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Arlene A Czech
- Entry: 375
- Breed: Papillon
- Name: GCH Involo The King Of Pop
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Dejavu I Want'A Talk About Me
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Marja Tu Chu Solar Flare
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Karisma Heart And Soul
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Robert D. Smith
- Entry: 182
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Skyline's Unit Of Measure
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Shadowood Midnight Skye At Marter
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Telstar The Way We Wanted It
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Country Luvz A Rockstar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Polly Smith
- Entry: 242
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Brocade Lil Deuce Coupe Barjen
- Breed: Beauceron
- Name: GCH De Joie Du Chateau Rocher CA CGC
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Jollypaws Sharp Dressed Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Suzanne Dillin
- Entry: 13
- Breed: Berger Picard
- Name: Eclipses Long Journey Home CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.