Lorain County Kennel Club, Inc. Oberlin, OH 2014-08-09
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 794
Best In Show
- Judge: Ole C. Nielsen
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Exlysta Aires Ciel Noir
Reserve Best In Show
- Judge: Ole C. Nielsen
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Militza's My Cherie Amour
Junior Showmanship
- Judge:
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Paige Geibel
- Breed: Brittany
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Andrea Georgi
- Entry: 238
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH Beaguile's Suit Up
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge:
- Entry: 152
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Militza's My Cherie Amour
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Sastyas Eleven Eleven
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Royailes Willem Of Windsor
- Breed: English Setter
- Name: GCH Linwood Resolute's New Beginning RN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge:
- Entry: 113
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Exlysta Aires Ciel Noir
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH Shoreviews Raise Your Glass
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Raydachs Ride My Ducati Sw
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Sharqiya Who Dares Wins SC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Alane L. Gomez
- Entry: 144
- Breed: Akita
- Name: CH Estava Rain Play Magic
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: CH Tsarskaya Prihot Iz Russkoi Dinastii
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Merimaids Pride First Time Offender CD RN
- Breed: Boxer
- Name: CH Just-A-Wyn's Angel On Wheels
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: James J. Ham
- Entry: 46
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Fyrewyre Fit To Be Tied
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Bascovail Essence Of Purple Sage
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH J'Cobe Broxden Shark Dressed Man
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Teagan's Purple Rain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Carole A. Beattie
- Entry: 103
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Loujon Thornwood Little Jacob
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: CH Riverdel's Making Memories
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH South Folk's Sweet Harmony
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: James J. Ham
- Entry: 62
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: Melwood Westview Happy Happy Hour
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Byrequest Bon Mot
- Breed: Bulldog
- Name: CH Tumbleweed's George Rhodes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Alane L. Gomez
- Entry: 135
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Avatar Bayshore Blew By Ewe NA NAJ
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Adara Rock N Rico Fermi Du Matin
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Trelynn Absolutely BN RN
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH Beaguile's Suit Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Absent
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.