Cudahy Kennel Club South Milwaukee, WI 2014-08-08
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 557
Best In Show
- Judge: Dr. Ronald I. Spritzer
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Gamegard's I'LL Have Another At Braeside
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Ronald I. Spritzer
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Maibee Orlando
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Carol Spritzer
- Entry: 7
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Dr. Robert D. Smith
- Entry: 98
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: Vizsla
- Name: Hilldale's Protector Of Prosperity
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: Clussexx Sticky Wicket
- Breed: Irish Red and White Setter
- Name: GCH Mizen Duchas Dilis JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Ronald I. Spritzer
- Entry: 76
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Foxfire's Full Force Gale
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen's Under The Influence
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Mielikki HiNote Secret Agent Man
- Breed: Greyhound
- Name: Upper Mountain Man In The Moon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Polly Smith
- Entry: 145
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Gamegard's I'LL Have Another At Braeside
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Pebbles Run Cot'n Pic'n Cotton Gin
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Pouch Cove's Seabrook Enough Said
- Breed: Great Dane
- Name: DayStar Chanoz I Can Only Imagine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Polly Smith
- Entry: 21
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH King's Mtn. Angelina Ballerina
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Dunham Lake's Scout Master
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCH Lovesong's Affair With Jazz
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Delzar Sweet Sin Sation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Polly Smith
- Entry: 78
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Maibee Orlando
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Fist Face Reloaded
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Ista's Southern Gentleman
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Robert D. Smith
- Entry: 71
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Cher Ami's Toast With Remy Martin
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Barnstorm To-Jo B'en Wicked @ Adominos by Dzine
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Centurion Anticipation Charming Dalfield
- Breed: Miniature Poodle
- Name: Bonheur One Of A Kind
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Robert D. Smith
- Entry: 65
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Travler Kelise Overdrive
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Grandgables The Frat Boy
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Daybar For Your Eyes Only
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.