Bartlesville Kennel Club Grove, OK 2019-04-13
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 815
Best In Show
- Judge: Dr. Wanda V Spediacci
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Wanda V Spediacci
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Chitawee's Follow Me With Blazenstar
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Wanda V Spediacci
- Entry: 14
- Class: Open Junior
- Name: Gideon Towell
- Breed: Beagle (13" and under)
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Charles E Trotter
- Entry: 246
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Indigomoon's Midnight Confession
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Wanda V Spediacci
- Entry: 14
- Class: Open Intermediate
- Name: Ava Marie Caudell
- Breed: Standard Manchester Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Charles E Trotter
- Entry: 246
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Flashfires Shaw's Calling Dibbs
Sporting Group
- Judge: Ms. Nikki Riggsbee
- Entry: 98
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHS Hood's Rock N My Genes
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG Silverlakes There's No Business Like Show Busin
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Regal Point Once Upon a Rainbow CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Nikki Riggsbee
- Entry: 66
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Highland Rim Mr. Duke Ellington Dog House Blues
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Elgwood 'N Highpoint's Summit
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Houla's Expecto Patronum
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: CH New Yorker Prince Ionmhain Norman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Charles E Trotter
- Entry: 87
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Bang's Catch Me If You Can TKI RA FDC CA CGCA CGCU
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Zamosky's Mr. Worldwide of Icepaw
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Eastwinds Float Like A Butterfly Sting Like A Bee CGCA
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Van Orman's Dream On
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 87
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Klassique's Rockin' Robin
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Wildefox's Ace Up My Sleeve
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHS Felixville's Skippin CJ Tooloulou
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Kernow A Dog Named George
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. C Michael Benson
- Entry: 177
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Something Wicked This Way Comes
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Flashfires Shaw's Calling Dibbs
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Castile's & Mc's I Walk The Line
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Wanda V Spediacci
- Entry: 113
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Chitawee's Follow Me With Blazenstar
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: CH Jade East You Know I'm No Good
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Judo's Happy Go Lucky !
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Cross B's Samson The Strength At 4Showpaws
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Fred C Bassett
- Entry: 95
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis 'Hermes V Kenlyn
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHP Stock Options Bet Ya Didn't See Me Comin'
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Linda Scanlon
- Entry: 1
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Fadista Spavinaw Creek Do Vale De Fermedo
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.