Saginaw Valley Kennel Club Birch Run, MI 2019-04-07
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1206
Best In Show
- Judge: Mrs. Delores Burkholder
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Delores Burkholder
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Starline's Given It Full Throttle
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Robert D. Ennis
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Hunter Calvelage
- Breed: Tibetan Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Marjorie Martorella
- Entry: 542
- Breed: Irish Red and White Setter
- Name: GCHP Truly Gotta Have Faith BN JH CGCA TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Robert D. Ennis
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Kailey Mastronardi
- Breed: Havanese
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Marjorie Martorella
- Entry: 542
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Camio's Charred Oak
Sporting Group
- Judge: Ms. Marjorie Martorella
- Entry: 248
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCH Carolina's Running With The Hare BN RN SH JHR CGC
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCHS Remedi's Churchill Downs
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Ashwood's Super Nova
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Sandbar's Hardcore Hank JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 137
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHG Bayside's As You Wish
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Basenji
- Name: CH Klassic's Chippendale
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: CH America's John Henry
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 269
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Starline's Given It Full Throttle
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Top Shelf's Love Hangover
- Breed: Leonberger
- Name: GCHS Tsavo's I Just Wanna Have Fun TKA
- Breed: Great Pyrenees
- Name: CH Oneida's Wedrowka In The Park
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Paula H. Hartinger
- Entry: 99
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG High Mtn Warfox High Noon At Foxterity
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS High Pointe Earth Angel
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Camio's Charred Oak
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Carolyn A. Herbel
- Entry: 158
- Breed: Pug
- Name: GCHB Wright's Bumble Bee
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Karmas Broadway Bound
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS NanTam Voyager
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pekehuis Shazam
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert D. Ennis
- Entry: 108
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG By Request Ultra Apple Of My Eye
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Eki Zimurrak Summer Triangle
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Dakota's Into The Woods
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 155
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Ken-Bear's Got Some 'Splainin To Do
- Breed: Puli
- Name: GCHS Moonshadow Mind Games
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Bayberry Thru The Looking Glass At Empyrean
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Foothills Night Moves At Clover Hill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.